Dlaczego nie warto jechać do Stambułu na 1 dzień?

Tak bez ściemy, co trzeba zobaczyć w Stambule?

Każdy wie, że w Stambule jest kilka zabytków, bez których nie da się “odhaczyć” tego miasta na mapie świata. Ale czy wszystkie z nich naprawdę warto odwiedzić? Wyobraź sobie, że masz pulę 5-6 obiektów, które dasz radę zobaczyć w ciągu jednego dnia.

Zapraszam do zapoznania się z moją subiektywną listą stambulskich miejsc/atrakcji, które zawierają całkowicie prywatną i nierzetelną opinię na ich temat.

Gdyby ktoś mi zadał pytanie…

Masz jeden dzień w Stambule, co zwiedzasz?

 1. Hagia Sofia – świątynia, która 916 lat służyła chrześcijanom, 481 lat muzułmanom, a dzisiaj pełni rolę muzeum. Kiedy w niej odbywały się pierwsze koronacje i mianowania, w Polsce nie było jeszcze chrześcijaństwa. Nie będę specjalnie rozpisywać się o Hagii Sofii. Być w Stambule i nie odwiedzić tego miejsca, to tak, jakby w ogóle nie być w tym miejscu.
 2. Pałac Dolmabahçe – to jest mój totalny obiekt westchnień w Stambule! Nie jest to specjalnie stary budynek, jego budowę ukończono w 1853 roku i zamieszkiwali w nim ostatni sułtanowie Imperium Osmańskiego. Jego przepych, a zarazem minimalizm przewyższa stylem i góruje finezją nad takimi budynkami jak pałac w Wersalu czy Buckingham. We wnętrzach znajdziecie mnóstwo ciekawych przedmiotów, oryginalnie zachowanych pomieszczeń, obrazów i cały ogrom kryształów, złota, niesamowitego zdobnictwa. Po ustanowieniu Republiki, w jego jednym pomieszczeniu zamieszkiwał Atatürk – reformator kraju, który podejmował w nim zagranicznych gości. Nawet po tym, gdy stolicę kraju przeniesiono już do Ankary.
 3. Wieża Galata – zdania na jej temat są podzielone, jedni mówią, że najlepsza panorama miasta, zawiera w tle wieżę Galata, a inni uważają, że to z niej rozpościera się niezapomniany widok na Złoty Róg, a na nim Pałac Topkapi, Hagię Sofię i Błękitny Meczet. Ja należę do klubu, który chce zobaczyć miasto z każdej strony i tym samym wieża Galata nie zawiodła moich oczekiwań. Panorama miasta jest z niej naprawdę godna pozazdroszczenia! Pamiętajcie tylko o tym, że na miejscu można płacić wyłącznie kartą!
 4. Rejs do azjatyckiej części miasta – nie byłabym sobą, gdybym nie poleciła wodnej przeprawy! Abstrahując od tego, że azjatycka strona miasta ma zupełnie inną atmosferę, to warto się tam udać chociażby dla pysznego jedzenia, czy możliwości popatrzenia na nieturystyczną codzienność Turków! Ale pamiętajcie, by koniecznie popatrzeć z azjatyckiego brzegu jak słońce zachodzi nad Europą!
 5. Meczet Sulejmana – kolejne miejsce, z którego należy podziwiać zachodzące słońce. Plejada barw, cudowne promienie słońca i sam meczet, który tętni życiem!!! My na jego terenie widzieliśmy pokaz mody muzułmańskiej, piknik rodzinny i wsiąknęliśmy w niezwykły klimat tego miejsca! Co więcej – rzut beretem stamtąd znajdziecie różne bary na dachach, z których można podziwiać zachód słońca, paląc sziszę… 🙂
 6. Most Galata – to miejsce będziecie wielokrotnie mijać w ciągu dnia, spróbujcie znaleźć się tam o zachodzie słońca. Ja wiem, że podaję Wam miejscówki “o zachodzie słońca”, ale poza azjatycką stroną miasta, wszystko jest dość blisko! I wiem, że jest ich za dużo jak na jeden dzień, ale tak jak pisałam – ta lista jest kompletnie nierzetelna!

Co, bardzo chętnie, jeśli znajdzie się wolna chwila?

 1. Błękitny Meczet – jest tak blisko Hagii Sofii, że warto do niego wejść. Zwiedzanie meczetu zajmie Wam jakieś 15 minut, w porywach 20. Jako turyści możecie wejść wyłącznie do części przeznaczonej dla zwiedzających (korytarz). Jednak to miejsce robi zdecydowanie większe wrażenie z zewnątrz niż wewnątrz.
 2. Cysterny Bazyliki – miałam pecha zwiedzając ten obiekt, akurat znajdował się w procesie renowacji i spuszczono całą wodę, stąd efekt, który znamy z filmów czy zdjęć, był jakby… nieosiągalny. Budowla niewątpliwie robi ogromne wrażenie, ale bez wody to nie to samo… pamiętajcie, że na miejscu płatność wyłącznie gotówką!
 3. Pałac Topkapi – od samego pałacu bardziej podobały mi się widoki, jakie się z niego rozpościerały, przy czym pamiętajcie, to jest zwiedzanie na praktycznie cały dzień! Pałac może wykończyć nawet najwytrawniejszego spacerowicza. Ale zdecydowanie miejsce jest bajkowe!
 4. Muzeum Mozaiki – z niepohamowanym podziwem patrzyłam na mozaiki, które powstały w VI wieku, a które odkryto dopiero 1933 roku! Mozaiki pokrywały około 2 tysięcy metrów kwadratowych i były niesamowicie szczegółowe. Jeśli znajdziesz czas na tę atrakcję, to koniecznie odwiedź!
 5. Hammam (łaźnie tureckie) – skorzystaj z łaźni tureckiej, ale koniecznie nie takiej dla turystów, a tej przeznaczonej dla stambułczyków (najwięcej takich znajdziecie w azjatyckiej części miasta).

Co w ostatniej kolejności, ale też nie pożałuję?

 1. Plac Taksim i ulica Istiklal – to jest miejsce, bez którego da się żyć, ale przeoczyć też szkoda. Gwar, liczba ludzi i możliwość kupna prawie wszystkiego jest niesamowita!
 2. Mauzoleum Sułtana – trochę tak jakby pójść zwiedzać cmentarz, ale znajduje się blisko Błękitnego Meczetu, więc można zobaczyć oba miejsca na raz. Na mnie nie wywarł specjalnego wrażenia, poza tym modlą się tam ludzie, którym możemy przeszkadzać, więc nie wiem czy to taka “atrakcja”.
 3. Kościół Chora – zobaczycie w nim piękne mozaiki, ale nieco nowsze niż te z Muzeum Mozaiki, bo pochodzące z XIV wieku.
 4. Nowy Meczet – to ostatnia budowla Osmanów o takich gabarytach. Kiedy my byliśmy w pobliżu, to cała fasada znajdowała się w remoncie, nie zmienia to jednak faktu, że właśnie w tym miejscu spotkacie największe zgromadzenia wiernych!
 5. Hipodrom – prawdopodobnie będziesz na nim kilka razy, zanim zorientujesz się, że to to miejsce. Jego budowę rozpoczęto już w II wieku naszej ery, ale do dzisiejszych czasów nie przetrwa nic z jego oryginalnej konstrukcji. Na środku znajdują się dwa obeliski: Konstantyna i Totmesa, a także Wężowa Kolumna. Najciekawszym obiektem na placu, wg mnie jest Obelisk Totmesa, który powstał jakieś 3500 lat temu…
 6. Bazar Kryty i Egipski – ludzie mawiają, że to miejsce jest cudowne i wspaniałe, mnie jednak Kryty Bazar dość mocno rozczarował, zaś Egipski wypadł nieco lepiej na jego tle. Chociaż i tak już po 5 minutach miałam dość wszechobecnego nagabywania i trudnych do opanowania tłumów.

Podsumowanie

To nie będzie miłe podsumowanie, bo zasadniczo ODRADZAM WYJAZD DO STAMBUŁU na jeden dzień. Po prostu nie opłaca się. Kiedy robiłam tę listę i wrzucałam coś do kategorii 2 lub 3, to serducho mi pękało. A nie dacie rady fizycznie, zobaczyć wszystkiego w 1 dzień, nawet jak będziecie bardzo mobilni. Dlatego planując wyjazd do Stambułu zarezerwujcie sobie minimum 3 dni (plan z mapami na 3 dni w Stambule).

Przy okazji dowiedz się jeszcze:

1. Co jeść w Stambule?

2. Ile kasy potrzeba na citybreak w Stambule?

3. Jak działa komunikacja miejska w Stambule?

 

 

 

3 myśli na temat “Dlaczego nie warto jechać do Stambułu na 1 dzień?

Dodaj komentarz