top 10 atrakcji w tallinie

Tallin mnie totalnie zauroczył! W tym mieście jest tyle smaczków, że każdy znajdzie coś dla siebie. Stolica Estonii ma wiele do zaoferowania i młodym i starszym turystom. Dzisiaj chciałabym wskazać moje TOP 10 atrakcji w Tallinie.

Co prawda na blogu powstał już prawdopodobnie najdokładniejszy w polskim internecie przewodnik po Tallinie, ale nie ma w nim żadnej gradacji i opowieści, co podobało mi się najbardziej. Jeśli nie lubisz cudzych przewodników i chcesz wycieczkę zaplanować samodzielnie, to może zainspiruje cię moje top 10 atrakcji w Tallinie.

Więcej ciekawych punktów oraz informacje o tym, jak obniżyć koszty zwiedzania, oprócz mojego wpisu zalinkowanego wyżej, znajdziesz na stronie Visit Tallinn.

Miejsce 10. Baszta Hellemann

W Tallinie można wejść na wiele różnych fragmentów murów miejskich i zobaczyć ich pozostałości na różnych odcinkach (jest ich łącznie aż 1,9 km). Jednak spośród wszystkich fragmentów muru miejskiego udostępnionych do zwiedzania polecam właśnie ten – z uwagi na zupełnie inny punkt widzenia na miasto, niż z całej reszty. Baszta Hellemann znajduje się nieopodal głównej bramy miejskiej – Viru. Nieopodal znajduje się wiele fajnych miejsc i tajemnych przejść, jak Pasaż Katarzyny czy Klasztor Dominikanów. 

Koszt wejścia: 4 Euro

Estymowany czas zwiedzania: 20 minut

Miejsce 9. Uliczka Saiakang

saiakang tallin
Saiakang

Uliczka Saiakang nie jest żadną istotną lokalizacją na mapie miasta, ma jednak super klimat. To wąskie przejście zbudowano z myślą wyłącznie o pieszych, by połączyć Kościół Ducha Świętego z rynkiem. Znajdziesz tu sklepik z rękodziełem i pamiątkami oraz uroczą kawiarnię o tej samej nazwie. 

Estymowany czas zwiedzania: 3 minuty

Miejsce 8. Sobór św Aleksandra Newskiego i wzgórze Toompea

Cerkiew ta jest naprawdę zjawiskowym budynkiem, który moim zdaniem trzeba zobaczyć w Tallinie. Ma niezwykłe zdobienia i elementy architektury, które zdradzają jego rosyjsko-bizantyjskie pochodzenie. Wewnątrz znajduje się zabytkowy ikonostas i mnóstwo innych, pięknych elementów wystroju.

Estymowany czas zwiedzania: 10 minut

Miejsce 7. Muzeum Etnograficzne (Estonian Open Air Museum)

Normalnie nie mam większej chemii ze skansenami, ale ten jest naprawdę świetny. Na miejscu są pracownicy w strojach z epoki, wcielający się w rolę mieszkańców z danego okresu. Przy okazji różnych okoliczności odbywają się zajęcia na żywo. Ja załapałam się na pokaz zwyczajów wielkanocnych w Estonii. Było to między innymi malowanie jajek łupinami cebuli. Mimo wszystko najbardziej cieszyłam się, kiedy zobaczyłam dziką sarenkę. Najbardziej podobała mi się część poświęcona kołchozowi, czyli takiemu PGR-owi estońskiemu. 

Koszt wejścia: 10-12 Euro (taniej poza sezonem)

Estymowany czas zwiedzania: 3-5 godzin (na miejscu jest restauracja)

Miejsce 6. Wycieczka z Tales of Reval

Nie jest to jedno miejsce tylko wycieczka zorganizowana przez świetnych przewodników z Tales of Reval. Czym to się różni od innych wycieczek z oprowadzającym? Mianowicie ludzie z tej organizacji przebierają się w stroje z epoki i zabierają cię na historyczny spacer, podczas którego wciągają do niezwykłej zabawy opartej o legendy i historię średniowiecznego Tallina, czy raczej Rewalu, bo tak dawniej nazywało się miasto. Spacer jest pełen wiedzy, anegdot, humoru i świetnego odgrywania swoich ról przez przewodników. Z tego miejsca bardzo pozdrawiam Sir Cedrika, który był naszym przewodnikiem. Naprawdę świetna sprawa!

Koszt atrakcji: To tak zwane oprowadzanie “co łaska”. Uważam, że 10 Euro to dobre wynagrodzenie.

Estymowany czas zwiedzania: 90 minut (tyle trwa wycieczka)

Miejsce 5. Więzienie KGB

Byłe więzienie KGB przy ulicy Pagari 1 w Tallinie jest miejscem okrytym złą sławą. To tu torturowano osoby, które walczyły z systemem komunistycznym. Sowieci wynajdywali coraz bardziej wymyślne metody tortur, a jedną z nich było trzymanie podejrzanych w tak zwanej “szafie”. Miejscu, które nie pozwalało przetrzymywanej osobie na zajęcie wygodnej pozycji, ani na sen. Warto odwiedzić to miejsce, by zrozumieć, że Estonia też bardzo walczyła o swoją niepodległość i poznać historię tego miejsca. 

Koszt wejścia: 5 Euro

Estymowany czas zwiedzania: 60 minut

Miejsce 4. Platforma widokowa Kohtuotsa

Kohtuotsa to najsłynniejszy i najczęściej fotografowany punkt widokowy w Tallinie. Widać stąd rozległą panoramę z dachami i wieżami starego miasta na tle nowoczesnych budynków. Zobaczysz stąd w oddali także dzielnicę Lasnamäe z niezliczonymi blokowiskami w stylu sowieckim.

W sezonie letnim działa tu kawiarnia na świeżym powietrzu, a na placu odbywają się wieczorki taneczne. Przy odrobinie szczęścia może spotkasz mewę o imieniu Steven (Seagull), która spaceruje po krawędzi platformy, pozując do zdjęć niczym prawdziwa supermodelka. Te mewy to chyba jedne z najczęściej fotografowane ptaki.

Estymowany czas zwiedzania: Ile duszy potrzeba

Miejsce 3. Seaplane Harbour

Niezwykle rozbudowane muzeum znajdujące się na przystani morskiej, w dawnym hangarze wodolotów. To miejsce znane jest głównie z tego, że w latach 30. XX wieku lądował tu Charles Lindbergh, ten sam który jako pierwszy samotnie przeleciał Ocean Atlantycki. 

W muzeum znajdziesz mnóstwo interaktywnych eksponatów i jednostek morskich, które można zwiedzić. Największą atrakcję stanowi okręt podwodny Lembit. To oficjalnie najdłużej służąca jednostka tego typu – była aktywna przez 75 lat. Oprócz niej wewnątrz muzeum i w jego okolicy znajduje się mnóstwo statków-muzeów, które można zwiedzać. Są wśród nich okręty bojowe czy napędzany parą lodołamacz. 

Koszt wejścia: 15 Euro

Estymowany czas zwiedzania: 3-5 godzin

Miejsce 2. Gruba Małgorzata i Muzeum Historii Morskiej Estonii

To moje absolutnie ulubione muzeum w Tallinie. Znajdziesz tu wiele elementów historii miasta, jak i całej Estonii i ich związku z morzem. Trasy kupieckie, miniatury statków, okrętów i łodzi. A także odkopana koga, którą odkryto w czasie prac budowlanych w Kadriorgu. Muzeum jest niezwykle interaktywne i dobre dla osób w każdym wieku. Na szczycie znajduje się punkt widokowy z malutką kawiarnią. Absolutny sztos stanowi pokój do karaoke, w którym można śpiewać szanty w różnych językach. 

Koszt wejścia: 15 Euro

Estymowany czas zwiedzania: 3-4 godzin

Miejsce 1. Wieża Telewizyjna

Nie jest przypadkowe, że Wieża Telewizyjna trafiła na 1. miejsce. Uwielbiam być wysoko, a w całej Estonii wyżej jest tylko jedno miejsce, a mianowicie najwyższy szczyt Estonii mierzący 318 m n.p.m. To znaczy 4 metry wyżej niż wierzchołek tego punktu widokowego. Rozpościera się stąd widok na całe miasto: w oddali widać zabytkowe stare miasto, a bliżej bogate suburbia, blokowiska, a nawet dzielnicę industrialną. W oddali zaś mieni się Bałtyk i widać estońskie wyspy. Polecam tu przyjść zwłaszcza na zachód słońca. Na miejscu znajduje się muzeum, kilka interaktywnych ekspozycji (w tym przeszklona podłoga na życzenie) i restauracja. 

Koszt wejścia: 17 Euro

Estymowany czas zwiedzania: 40 minut + ew. czekanie na zachód słońca

A które z tych miejsc przypadły ci do gustu najbardziej?

 

Więcej
Postów