aplikacje do obróbki zdjęć na smartfona

Wyruszasz w podróż i chcesz mieć możliwość “poprawienia” swoich fotografii bez dźwigania ze sobą laptopa?

Jakiś czas temu obiecałam, że zamieszczę tutaj listę najlepszych aplikacji do edycji zdjęć na smartfony i ten moment w końcu nadszedł (po tym jak zamieściłam listę najlepszych aplikacji dla podróżników)! Mocno się zastanawiałam nad wyborem, bo aplikacji do edycji jest aktualnie miliard, ale tych, których naprawdę używam zostały tylko 3. 

3 najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć:

Nie nakłaniam Was do mocnej edycji zdjęć, dlatego w moich propozycjach nie znajdziecie aplikacji, które całkowicie zmieniają zdjęcia, dodają czy usuwają elementy, które są w rzeczywistości. Uważam, że fotografia to sztuka zupełnie inna od grafiki komputerowej. Zgadzam się z drobnymi manipulacjami (podkręcanie kolorów), ale całkowita zmiana rzeczywistości do mnie nie przemawia. Dlatego proponowane przeze mnie aplikacje do edycji zdjęć wykorzystajcie mądrze!

Snapseed – aplikacja do edycji zdjęć od Google

I zdaje się być zupełnie bezkonkurencyjna. To produkt Google i to całkowicie bezpłatny oraz wolny od reklam. Oferuje użytkownikom trochę zaawansowanych funkcji takich, jak dostosowywanie ostrości, balansu bieli, zmianę perspektywy, a także selektywne zaznaczanie. Jednakże daje także całe spektrum funkcji dla totalnych laików: dramaturgia czy różne filtry. Stąd pobierzesz Snapseed.

Snapseed

Lightroom – aplikacja do edycji zdjęć od Adobe

W podstawową wersję aplikacji wbudowany jest duży, bezpłatny pakiet funkcji, a za całą resztę zapłacisz kartą Mastercard (i nie tylko). Selektywne zaznaczenia, naprawienie i poprawa perspektywy możliwe są tylko w płatnej wersji aplikacji. W darmowym pakiecie Lightroom oferuje możliwości naprawdę wspaniałych presetów zdjęciowych (czyli filtrów, które możecie nakładać na swoje zdjęcia, by wszystkie były do siebie podobne).

Lightroom

Photoshop Express – aplikacja do edycji zdjęć również od Adobe

Jest to aplikacja, która dorównuje liczbą funkcji Snapseedowi i ma niesamowity wybór filtrów na fotografii. Obsługa dla mnie jest nieco trudniejsza (mniej intuicyjna?) niż w Snapseed, ale wszystkie opcje działają bardzo sprawnie. Dodatkowo w PSE macie możliwość oglądania innych zdjęć amatorów fotografii – taki jakby dodatkowy Instagram 😉

Photoshop Express

Aplikacje do edycji zdjęć

Polecam wam przetestować, sprawdzić, może kombinować z użyciem dwóch lub większej liczby aplikacji. Oczywiście znajdziecie także inne rozwiązania, za pomocą których usuniecie niechciane obiekty ze zdjęć (np. aplikacja Retouch), ale dla mnie to już zbyt wiele zmian. Pamiętajcie, że w fotografii podróżniczej liczy się mimo wszystko rzeczywistość, a nie fantazja autora. Można poprawić jakość zdjęcia, rozjaśnić obiekty, ale usuwanie obiektów z kadry zakłamuje realny obraz.

Moja ścieżka na drodze do nauczenia się edycji zdjęć zawierała także aplikacje do zmiany wyglądu nieba – dodawanie chmur, koloru nieba itp. (Quickshot, Picnic). Warto oczywiście z nich korzystać, jeżeli macie kompletnie prześwietlone niebo, albo naprawdę niekorzystne warunki pogodowe. Natomiast pamiętajcie, by starać się zachować możliwie dużo realizmu.

Fotografowanie bez aplikacji do edycji zdjęć

Niektóre fotografie nie wymagają tego, by coś do nich dodawać. I tego wszystkim osobom zaczynającym swoją przygodę z fotografią życzę. Ale nie jest łatwo. Trzeba pamiętać o ekspozycji zdjęcia, kadrach, ostrości, balansie bieli. Sama nie tak dawno byłam dopiero na kursie fotograficznym, by zacząć rozróżniać te wszystkie pojęcia, bo wcześniej to po prostu pstrykałam na automacie jak wlezie. Nie musicie od razu posiadać świetnego aparatu, z najwyższej półki. Na początek wystarczy wam smartfon z dobrym aparatem. Dzisiaj myślę, że w fotografii potrzeba czegoś więcej, niż manipulacji. Trochę duszy i pomysłu na pewno. A jak jest u was? Jakich aplikacji używacie w podróży do obróbki zdjęć?

 

Więcej
Postów