Bezpieczeństwo sprzętu i danych w podrózy

Pewnie niewiele jest na naszej planecie osób, które nie lubią podróżować. Każdy przynajmniej raz w życiu spróbował. Niektóre osoby są zaś onieśmielone dalszymi wyjazdami w obawie o bezpieczeństwo swoich rzeczy i zdrowia. Jest to zaś obawa zupełnie uzasadniona.

Jednak, aby nie zwariować od ilości zagrożeń i pozwolić sobie na odrobinę spokoju i radości, wcale nie trzeba pozbawiać się przyjemności podróżowania! Poniżej przygotowałam listę zaleceń i akcesoriów, które podnoszą bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży. Zarówno od strony kradzieży, jak i innych potencjalnych niebezpieczeństw.

Akcesoria do laptopa podróżnika

Na pewno część stałych czytelników pamięta jeszcze mój tekst, w którym rekomendowałam laptop dla podróżnika. Dzisiaj chciałabym polecić najważniejsze akcesorium do niego, czyli etui. Jest to bardzo ważne, nawet jeśli posiada się solidny plecak. Etui stanowi bowiem dodatkową warstwę, która zabezpiecza sprzęt — przed wstrząsami lub zalaniem. Nie zmienia wiele natomiast, jeśli chodzi o fizyczne bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży.

bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży
bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży 

Portfel haseł

Osoby pozostawiające swój komputer w hotelu, hostelu, na kempingu lub gdziekolwiek indziej bez opieki, mogą obawiać się kradzieży sprzętu, haseł lub danych. Na wypadek takiej sytuacji warto mieć tzw. “portfel haseł” (eng. password wallet). Jest to jedno hasło, które wystarczy pamiętać. Daje onodostęp do pozostałych aplikacji, kont bankowych, skrzynki pocztowej, czy szyfrowanego dysku. Znacząco podnosi to komfort i bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży.

portfel haseł
portfel haseł

Szyfrowany dysk

Szyfrowany dysk to kolejne rozwiązanie, które może uchronić przed utratą danych osobistych. W sytuacji, w której ktoś ukradnie komputer i ma więcej czasu na złamanie haseł, to zaszyfrowanie dysku, podnosi poziom trudności i zwiększa mocno bezpieczeństwo sprzętu i danych.

szyfrowanie dysku
szyfrowanie dysku

Akcesorium antykradzieżowe

Fizyczne zabezpieczenie komputera przed podróżą też jest ważne. Wiele jest takich miejsc, które po prostu są pełne drobnych złodziejaszków. I niekonieczne trzeba się tu przenosić do Tajlandii czy Malezji, bo i w Europie znajdą się większe miasta, w których grasują kieszonkowcy (słynie z tego chociażby Barcelona). Oczywiście jest niewielka szansa, że ktoś ukradnie nam laptopa z plecaka, ale dmuchając na zimne można wyposażyć się plecak antywłamaniowy. Czym on się charakteryzuje? Posiada specjalną metalową siatkę, która zabezpiecza przed przecięciem plecaka i możliwością wyciągnięcia z niego sprzętu. Zdecydowanie pozytywnie wpłynie do na bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży.

Własny internet

W miejscach powszechnie dostępnych: restauracjach, hotelach , autobusach itd. nie korzystaj z publicznego WIFI. Te sieci najczęściej nie są zabezpieczone. Jeśli nie masz wyboru, zainstaluj solidny program antywirusowy i najlepiej łącz się z siecią przez VPN

PS. Dotyczy to także rozwiązań mobilnych, bo pojawia się coraz więcej wirusów na smartfony, a to na nich, o dziwo trzymamy najwięcej prywatnych informacji. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z lokalnej karty SIM. 

Kilka rad w użytkowaniu sprzętu w podróży, by nie narazić się na utratę danych z własnej winy

Warto pamiętać, by swojego notebooka nie otwierać i nie uruchamiać przy minusowej temperaturze. Woda zawarta w powietrzu może się w nim skrystalizować i następnie skroplić, co może wywołać zwarcie w urządzeniu. Wyjątki stanowią komputery Rugged, które są w 100% szczelne i chłodzone pasywnie. Jak widać bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży zależy od różnych czynników. Nie wszystkie zaś zależą zupełnie od złych intencji innych ludzi.

Jeśli zdarzy się zalanie sprzętu, wystarczy go nie włączać, aż do całkowitego wysuszenia. Doskonale w wchłanianiu i wyciąganiu wody radzi sobie ryż (wystarczy go wysypać na zalane części).

bezpieczenstwo sprzętu i danych w podrózy
bezpieczeństwo sprzętu i danych w podróży

Gorzej jeśli zalanie nastąpi czymś z dużą zawartością cukru. Dlatego nie popełniajcie moich błędów i nie noście butelki z colą z laptopem w plecaku bez dodatkowego etui. 

 

Więcej
Postów