top 10 atrakcji w Sztokholmie

Sztokholm – stolica Szwecji i samozwańcza stolica Skandynawii. Miasto nazywane Wenecją Północy (i nie ma powodów do zdziwienia, bo Sztokholm leży na ok. 12 000 wysp). Niezależnie czy odwiedzicie je w okresie letnim czy zimowym, zawsze jest tutaj coś ekscytującego do zrobienia, a liczba atrakcji zawstydzi tak kultowe miasta, jak Praga, Paryż, Madryt, Lizbona, Londyn, czy Berlin. 

Atrakcje, na których skupiam się w tym zestawieniu dotyczą całego Archipelagu Sztokholmskiego (ok. 30000 wysp!), ale najwięcej uwagi poświęciłam czterem kluczowym dzielnicom starego miasta: Gamla Stan, Södermalm, Östermalm i Djurgården. Więcej o nich przeczytacie we wpisie poświęconym planom zwiedzania stolicy Szwecji w 1, 2, 3 lub 4 dni. A teraz przejdźmy już do mięska, czyli mojej subiektywnej opinii tego, co naprawdę warto zobaczyć w Sztokholmie. 

Widok na Sodermalm
Widok na Sodermalm

Top 10 atrakcji w Sztokholmie

Możecie wierzyć lub nie, ale wybór nie był prosty. Miałam okazję zwiedzić większość kultowych atrakcji i miejsc wskazywanych w blogach i wiodących przewodnikach. Dzięki mojej współpracy ze Sztokholmską Organizacją Turystyczną miałam okazję zweryfikować wszystkie, co pozwoliło mi zrozumieć, że część miejsc jest zwyczajnie nie w moim guście (na przykład Muzeum Nagrody Nobla), a część bardzo niedoceniana (na przykład Muzeum Alkoholu). Dlatego nie owijając w bawełnę, zachęcam do zapoznania się z moim osobistym rankingiem top 10 atrakcji w Sztokholmie, które trzeba zobaczyć!

10. Galeria Fotografiska

Nie każdego musi interesować fotografia (mnie nie interesuje), ale Galeria Fotografiska ma naprawdę przeciekawe stałe i tymczasowe ekspozycje. Co więcej, miejsce to otwarte jest przez cały rok do późnych godzin. Dla fanów fotografii to “mistrzostwo świata”, a dla pozostałych (jak ja) miejsce otwierające głowę swoimi nietuzinkowymi projektami artystycznymi.

9. Muzeum Alkoholu (Spirts Museet)

Jest to jedno z najbardziej zaskakujących muzeów w jakim kiedykolwiek byłam! Swoje miejsce w “top 10 atrakcji w Sztokholmie” zawdzięcza właśnie temu, że niczego się nie spodziewałam po tym miejscu, a okazało się niezwykle ciekawe. Znajdziecie w nim ekspozycję poświęconą kolekcji ubrań zaprojektowanej dla Wódki Absolut, a także salę “Operacji Wino”, której celem było stworzenie ze Szwecji kraju winiarskiego, a ze społeczeństwa – winiarzy. Dzięki temu muzeum dowiecie się, jak Szwedzi z narodu alkoholików, spożywających głównie wysokoprocentowe alkohole, stali się nowoczesnym społeczeństwem, w którym monopol na sprzedaż alkoholu ma… państwo. 

8. Rejs na Vaxholm

Vaxholm to wyspa Archipelagu Sztokholmskiego, a także forteca o tej samej nazwie. Rejs na Vaxholm można odbyć na różne sposoby, ja polecam wycieczkę z przewodnikiem z firmą Stromma. Dzięki niej z poziomu wody zobaczycie takie miejsce jak Góra Telegraficzna. Znajdował znajdował się na niej pierwszy elektryczny telegraf, dzięki któremu informacje z najdalszych części Archipelagu, docierały do centrum Sztokholmu w zaledwie 7 minut. Sama wyspa Vaxholm jest warta odwiedzenia zwłaszcza w sezonie letnim – miasteczko jest piękne, a otaczające okolicę plaże, podobno nie mają sobie równych. Sama forteca jest obiektem ciekawym historycznie, choć w praktyce nigdy nie miała zbyt wielkiego sensu militarnego, bo kiedy skończono ją budować, jej technologia była już przestarzała. 

Rejs na Vaxholm i flaga Szwecji
Rejs na Vaxholm i flaga Szwecji

7. Långagatan i Skansen

Jeśli interesują was miejsca, które tradycyjnie kojarzymy z najbardziej skandynawskim klimatem – to Långagatan i Skansen są obowiązkowymi punktami każdej wycieczki. Nieprzypadkowo znajdują się w top 10 atrakcji Sztokholmu. To prawdziwy wehikuł czasu, który przeniesie nas do epoki sprzed wielkiej rewolucji przemysłowej. 

6. Lundagatan

To zarówno miejsce ze spektakularnym widokiem na Sztokholm, jak i miejsce oddające klimat sielankowej Szwecji, tuż przed wybuchem rewolucji przemysłowej. Znajduje się tutaj najwyższe wzniesienie miasta i piękna panorama, której zobaczenie to konieczność. 

5. Monteliusvägen

Pewnie są tacy, którzy wybraliby inne miejsce na ulubiony punkt widokowy Sztokholmu, dla mnie jednak to właśnie ta ścieżka i okolice filmu “The Girl with the Dragon Tattoo” są najciekawsze. Roztacza się stąd piękny widok na wyspy Riddarholmen, Gamla Stan i inne zakamarki miasta. Myślę, że to super miejsce na romantyczny spacer i randkę. 

4. Rejs po Archipelagu

Rejs z przewodnikiem po centrum Archipelagu Sztokholmskiego to prawdziwa gratka dla fanów historii. Wycieczka skonstruowana przez firmę Stromma jest tak intensywna i jednocześnie zabawna, że nikt nie powinien się nudzić. Dowiecie się podczas niej o ciekawostkach dotyczących historii szwedzkiego alkoholizmu i tego jak Szwecja z nim walczyła. Poznacie budynki postawione w ramach projektu “Milionowego” kraju, dzięki któremu każdy obywatel miał prawo do mieszkania. Zobaczycie zrównoważone osiedla i zrozumiecie historię nie tylko Sztokholmu, ale i całej Szwecji. 

3. Pałac Drottningholm i rejs na wyspę

Sam rejs na wyspę Drottningholm (można tam także dojechać autem) nie jest szczególnie porywający. Wycieczka nie ma w standardzie przewodnika, więc wszelkie informacje o ciekawych punktach na trasie statku można wyczytać z ulotek, które pobiera się na wejściu na pokład. Jednak nie zawsze uda nam się wypatrzeć odpowiednią atrakcję na czas. Wycieczka nie jest przesadnie długa. Spod ratusza miejskiego zajmuje ona nieco mniej niż godzinę. Okolica jest piękna, a w słoneczny dzień wygląda bardziej jak włoska riwiera, aniżeli “mroźna” Szwecja.

I tutaj ważna informacja: rejsy na wyspę odbywają się wyłącznie w sezonie letnim, a sam pałac można zwiedzać mniej więcej do przedostatniego weekendu sierpnia. 

Pałac Drottningnholm
Pałac Drottningnholm

Pałac naprawdę warto zobaczyć. Przed jego bramą znajdują się figury lwów wywiezione przez Szwedów z pałacu Ujazdowskiego w Polsce. Budynek powstał jako prezent ślubny dla Królowej Lovisy Ulriki. Widać w jego budowie i otoczeniu wyraźne wpływy wersalskie, choć jest to jeden najmłodszych z europejskich pałaców. W dzisiejszych czasach jego południowe skrzydło zamieszkuje rodzina królewska. Oprócz pałacu warto zobaczyć monumentalne ogrody królewskie – część z nich utrzymywanych w stylu barokowym, a część w angielskim. Na królewskich włościach znajdują się także inne interesujące budynki, takie jak Teatr Drottningholm czy Pawilon Chiński. On również był prezentem dla królowej Lovisy Ulriki. Król Adolf Fryderyk chciał, aby on i jego żona mieli przestrzeń tylko dla siebie. Służba była tam zbędna, a młode małżeństwo mogło oddawać się ulubionym rozrywkom bez oczu dworzan. Znajduje się w nim także specjalna sala, która służyła do podejmowania ważnych dygnitarzy, kiedy należało przekazać sekretne decyzje. Obsługa stołu odbywała się kompletnie bez służby, za pomocą stołu wyjeżdżającego z… sufitu!

2. Muzeum statku Vasa

Długo miałam dylemat, czy to miejsce nie powinno być na tej pozycji, ale zdecydowanie świetnie się tu bawiłam. Niektórzy pewnie powiedzą, że to nie dla nich. Ja jednak jestem żeglarką, a cała historia statku Vasa i jej nowożytna część są dla mnie niezwykle inspirujące i ciekawe. Okręt bowiem wybudowany został na polecenie Króla Gustawa Adolfa i w dniu zwodowania – 10 sierpnia 1628 roku – zaledwie po 15 minutach rejsu, zatonął. W muzeum zapoznacie się z teoriami dotyczącymi jego dramatycznych losów. Poznacie różne decyzje, które sprawiły, że mimo ogromnych pieniędzy i talentu włożonego w konstrukcję statku, szybko zakończył swój żywot. Dodatkowo dowiecie się w jaki sposób naukowcy i specjaliści wyciągnęli go z dna Bałtyku po 333 latach zalegania na dnie. I ta część historii prawdopodobnie zrobi na was największe wrażenie.

1. Gamla Stan 

No i wisienka na torcie, czyli dzielnica i wyspa w jednym. Spacer po Gamla Stan pozwoli zapoznać się z ciekawą historią nie tylko miasta, ale i całej Szwecji. To tutaj znajduje się dawny pałac królewski (obecnie rodzina królewska mieszka w Drottningholm), a w nim 1430 pomieszczeń. Znajdzie wśród nich przeróżne, ciekawie urządzone apartamenty i sale. W starym mieście mieści się kilka mniej i bardziej ciekawych muzeów (na przykład opowiadające historię szwedzkich koników z drewna albo Nagrody Nobla). Warto odwiedzić Stary Rynek, okolice Riksdagu, czyli szwedzkiego parlamentu, Operę czy Storkyrkan, zabytkowy kościół, a nawet poszukać najmniejszego pomnika w Sztokholmie. Być może to nic takiego, ale stare miasta mają coś w sobie, co absolutnie jest nie do pobicia. Dlatego serdecznie polecam zobaczyć Gamla Stan o każdej porze dnia lub nocy. 

Mam nadzieję, że to zestawienie top 10 atrakcji w Sztokholmie przypadnie wam do gustu. No i oczywiście, że spróbujecie na własnej skórze przekonać się, czy warto je odwiedzić. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy coś z tego zwiedziliście i jak wam się podobało. A jeśli nie, to co was przekonuje najbardziej. 

No i nie zapomnijcie o tym, co jeszcze warto zobaczyć w Sztokholmie:
 

Więcej
Postów