co zobaczyć w madrycie

Hiszpania kojarzy nam się jako kraj wakacyjny. Większość osób wyobraża sobie ją jako krainę wiecznego słońca, 30 stopniowym upałem, z pięknymi, piaszczystymi plażami i pysznymi tapasami. Jednak Hiszpania to coś więcej niż plaże i morze, czy patatas bravas. To kraj o niezwykłej historii i ogromnym zróżnicowaniu przestrzennym.

W podróży do tego kraju na tapet zwykle bierzemy Wyspy Kanaryjskie albo Baleary. Jeśli citybreak to do Barcelony albo Malagi. Jeśli pobyt nad morzem i zwiedzanie to wiadomo, Andaluzja z Granadą i Sewillą albo Costa Brava w Katalonii. Tak już jest, ale to nie znaczy, że to wszystko, czym Hiszpania może się pochwalić. Miejsca atrakcyjne do zwiedzania nie kończą się bowiem na wysokości wspomnianej już Sewilli. Można odwiedzić kolebkę kastylijskiej kultury i języka hiszpańskiego czyli Kastylię ze stolicą w Valladolid. Pojechać do bajecznej Salamanki z katedrą z innego świata albo dalej na północ do Asturii, Galicji, górzystego Kraju Basków czy magicznej i chłodnej Kantabrii. Każdy region tego ogromnego kraju ma zupełnie inny charakter i w każdym znajdziesz coś atrakcyjnego. Mnie zawsze najbardziej bolało typowe wywyższanie Barcelony ponad Madryt. Bo jak mam być szczera to moim “ulubionym” miastem w tym kraju jest właśnie jego stolica. Przekonaj się, co zobaczyć w Madrycie i dlaczego warto. 

Kiedy najlepiej odwiedzić Madryt

Madryt

Madryt ma świetne warunki do zwiedzania w zasadzie przez cały rok. Jeśli jednak upały ci nie straszne, to możesz zwiedzać stolicę Hiszpanii przez cały rok. Jednak, jeżeli temperatury i suche powietrze ci przeszkadzają to odrzuć przedział od czerwca do września. Oczywiście o każdej porze roku może zdarzyć się deszcz, a statystycznie najwięcej pada od grudnia do lutego. Jednak moim zdaniem nie powinno to utrudniać zwiedzania i psuć uroków miasta. Zwłaszcza, że w czasie deszczowej aury można udać się do jednego z fenomenalnych, madryckich muzeów. Ja osobiście bardzo lubię przełom maja i czerwca w centralnej Hiszpanii. 

Co zobaczyć w Madrycie

Główny plac (Plaza Mayor)

Plaza Mayor
Plaza Mayor

Większość hiszpańskich miast ma swoją Plazę, czyli główny plac miasta. Madrycka Plaza Mayor to bijące serce stolicy. To tutaj i w okolicy znajdują się knajpki i restauracje z pysznym jedzeniem, sklepy z rzemieślniczymi pamiątkami, puby i apartamenty na wynajem. Zaraz po sjeście na ulicach pojawiają się artyści – tancerze, muzycy, sztukmistrze, czy śpiewacy. 

Zanim Madryt został stolicą kraju Filipa II, plac ten nazywał się Plaza de Arrabal i był zwykłym targowiskiem w dzielnicy biedoty. Kiedy król zdecydował się przenieść tu swój dwór zamarzył o najwspanialszym centrum miasta. 

W swojej historii na Plaza Mayor odbywały się przeróżne publiczne wydarzenia: ogłaszano tu królewskie zaręczyny, wystawiano sztuki teatralne, ale także organizowano corridy czy egzekucje. Można zatem powiedzieć, że przez setki lat swojego istnienia przez główny plac Madrytu przelały się litry łez i krwi. 

Plaza Mayor

W centralnej części placu znajduje się pomnik króla Filipa III na koniu. Najważniejsze budynki przy placu to Casa de la Panadería i Casa de la Carnicería. Oba te budynki wyróżniają się narożnymi wieżami. 

Casa de la Carnicería, to dawny dom rzeźnika, który po pożarze w XVI wieku został przerobiony na tak zwany Trzeci Ratusz. 

Plaza Mayor

Casa de la Panadería, to dawny dom piekarza, który również całkowicie spłonął i został przebudowany. Na fasadzie tego budynku znajdują się kontrowersyjne, greckie freski. W tym budynku znajdziesz też informację turystyczną Madrytu. 

Plac najlepiej zwiedzać wcześnie rano lub pod wieczór. W ciągu gorącego dnia jest na nim nieznośnie gorąco i słonecznie. 

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 7/10

Cena: Bezpłatnie

Brama Słońca i pomnik niedźwiedzia (Puerta del Sol i El Oso y el Madroño)

Brama Słońca i pomnik niedźwiedzia

Puerta del Sol, czyli Brama Słońca to jeden z głównych placów w Madrycie, położony nieopodal słynnej Plaza Mayor. Centrum placu ozdabia konna figura innego sławnego hiszpańskiego monarchy – Karola III. Wzrok zwiedzających przykuwa jednak inny pomnik, nieco bardziej absurdalny, El Oso y el Madroño, czyli niedźwiedź z drzewem truskawkowym.

el oso y el madrono
El Oso y el Madroño

To właśnie łakomy niedźwiadek stał się symbolem miasta i używany jest w herbie stolicy. I to pod niesfornym misiem odbywa się większość manifestacji w mieście. Sama miałam okazję jedną obserwować i plac momentalnie wypełnił się ludźmi oraz policją. 

Puerta del Sol
Puerta del Sol

Powszechnie uważa się, że Puerta del Sol znajduje się w samym centrum Madrytu i Hiszpanii. 

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 6/10

Cena: Bezpłatnie

Królewski Dom Pocztowy (Real Casa de Correos)

Królewski Dom Pocztowy na placu Puerta del Sol

To kolejny ważny plac zlokalizowany w samym sercu miasta. Nie da się go nie zobaczyć w Madrycie, bo podobnie jak Plaza Mayor i Puerta del Sol znajduje się w samym sercu miasta. W zasadzie jest on po prostu najstarszym budynkiem przy tym drugim placu. Dokładnie on wyznacza zerowy kilometr Madrytu, od którego biegną później wszystkie ulice miasta. 

Królewski Dom Pocztowy (Real Casa de Correos)

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 5/10

Cena: Bezpłatnie

Pałac Królewski (Palacio Real de Madrid lub de Oriente)

Pałac Królewski w Madrycie

A w zasadzie Palacio Real de Madrid, to obiekt który koniecznie trzeba zobaczyć w Madrycie. Tuż przy pałacu znajduje się całe mnóstwo innych atrakcji, między innymi wyjątkowy punkt widokowy wychodzący na Casa de Campo

Sam pałac ocieka przepychem – z zewnątrz późnobarokowym, wewnątrz w stylu rokoko. A jeśli chodzi o interior budynku, to cóż, rodzinie królewskiej musiało być ciężko z 3418 pomieszczeniami do dyspozycji, dlatego przeprowadzili się do mniejszego Pałacu Zarzuela na przedmieściach miasta. 

Pałac Królewski jednak oficjalnie jest rezydencją monarchy, ale na co dzień rezydencja pełni funkcje reprezentacyjne i okazjonalnie gości ważne wydarzenia. Jest także częściowo udostępniona do zwiedzania. I to zupełnie szczerze polecam. 

wnętrze pałacu królewskiego
W pozostałych wnętrzach Pałacu nie wolno robić zdjęć

We wnętrzach znajdziesz między innymi bogatą kolekcję instrumentów muzycznych, w tym legendarny kwartet Stradivarius Palatinos – składający się z kompletu dwóch: skrzypiec, altówek i wiolonczel, stworzony przez słynnego lutnika Antoniego Stradivariusa.

Ściany przepięknych rokokowych wnętrz pokrywają obrazy Caravaggia, Velazqueza, czy Goi. Każde pomieszczenie wykonane jest z niezwykłą dbałością o detal i wyposażone w kunsztowne zdobienia oraz dodatki. Porcelana, żyrandole, meble – tu nic nie jest przypadkowe. Jeśli pragniesz zanurzyć się w przeszłości, historii i niezwykłym zdobnictwie, to zdecydowanie jest miejsce, które warto zobaczyć w Madrycie. 

Jeśli będziesz w Pałacu, to koniecznie odwiedź także okalające go ogrody Sabatini i Campo del Moro. 

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 10/10

Cena: Cały kompleks 13 Euro (najlepiej kupić online i nie czekać w kolejce)

Katedra Almudena (Catedral de Santa María la Real de la Almudena)

Katedra Almudena
Katedra Almudena

To najważniejsza katedra katolicka w całej Hiszpanii i najważniejszy kościół Madrytu. Zbudowano ją na ruinach dawnego kościoła, który wcześniej był meczetem. Nazwa “Almudena” wywodzi się od arabskiego słowa “al-mudayna”, które według arabistów i historyk oznacza “cytadelę”. To co odróżnia Almudenę od większości świątyń rzymskokatolickich, to zorientowanie północ-południe. Wynika to z faktu, że katedra znajduje się po drugiej stronie Pałacu Królewskiego i w zamyśle miała tworzyć z nim jedność. 

Co ciekawe, budynek został konsekrowany dopiero w 1993 przez Papieża Jana Pawła II.

Jeśli tu będziesz zwróć też uwagę na wieże katedry. Ta po prawej znana jest jako Mariana lub de los Gallegos, ponieważ umieszczone w niej dzwony zostały ofiarowane przez Galicjan. Tradycją jest także nadawanie dzwonom imion maryjnych, a zatem każdy dzwon z Mariany ma swoje imię.  

Wieże Katedry Almudeny
Wieże Katedry Almudena

W Katedrze znajdują się też: krypty i niezbyt ciekawe muzeum, którego największą zaletą jest możliwość wejścia na kopułę budynku i podziwianie z niej widoku na Pałac Królewski i miasto. 

Plaza de Oriente łączy Katedrę Almudena z Pałacem Królewskim
Zachód słońca w Madrycie

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 6/10

Cena: Muzeum i krypty 7 Euro, wnętrze katedry za darmo

Mury Arabskie (Muralla musulmana)

Zwane też Murami Muzułmańskimi i Murami Maurów. Archeolodzy szacują, że są to najstarsze zachowane budowle w mieście. Uważają także, że właśnie tutaj na cyplu rzeki Manzanares znajdowała się twierdza Maurów, z której zachowanych do dzisiaj murów można podziwiać ścianę Katedry Almudena. Niestety to jedyny dostępny dla turystów, widoczny fragment tych murów. Większość została przetransportowana do muzeów, a część bezpowrotnie stracona w czasie przebudowy płyty Plaza de Oriente, czyli placu, przy którym znajduje się Katedra Almudena, Pałac Królewski i szeregi kamienic. 

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 4/10

Cena: bezpłatnie

Bazylika Świętego Franciszka Wielkiego (Basilica de San Francisco el Grande)

To monumentalna bazylika w stylu neoklasycznym, położona w pobliżu popularnej dzielnicy La Latina. Charakteryzuje się imponującą kopułą, największą w Hiszpanii i czwartą w Europie, po Panteonie i Bazylice Świętego Piotra w Rzymie oraz Bazylice Najświętszej Marii Panny Kwietnej we Florencji.

Wewnątrz znajduje się duża kolekcja obrazów hiszpańskich artystów z XVIII i XIX wieku, takich jak Goya, Zurbarán, Plasencia, Jover, Cubells, czy Castillo. Zwiedzanie bazyliki jest płatne dla zwiedzających. 

Przy kościele znajduje się piękny ogród z cudowną panoramą miasta. 

Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️

Ocena atrakcji: 5/10

Cena: 3 Euro

Plac Hiszpański (Plaza de España)

plaza espana
Plaza de España

Jeszcze w XVII wieku, w miejscu obecnego Placu Hiszpańskiego znajdowała się łąka Leganitos, której istnienie uwiecznił sam Cervantes w powieści o Don Kichocie. W międzyczasie powstały tu klasztor oraz garnizon wojskowy. Jednak obecny kształt placu nadała dyktatura generała Franco. To na jego rozkaz nastąpiły próby usilnej modernizacji stolicy kraju. Znajdują się tu dwa kultowe budynki, które słynęły z bycia najwżyszymi w Madrycie: Edificio España i Torre de Madrid. Plac zdobi także rzeźba Cervantesa w towarzystwie bohaterów jego flagowej powieści.

Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️(w remoncie)

Ocena atrakcji: 2/10

Cena: bezpłatnie

Plac Kybeli (Plaza de Cibeles)

Fontanna Kybeli (Cibeles)
Fontanna Kybeli (Fuente de Cibeles)

Nieopodal Puerta de Alcalá znajduje się (chyba) najsłynniejszy plac miasta, zbudowany wokół fontanny z wizerunkiem Kybeli (Fuente de Cibeles). Plac otaczają wspaniałe budynki takie jak Pałac Kybeli, zwany też Pałacem Komunikacji, Banku Hiszpanii i kilku innych.

Miejsce, które dziś zajmuje Plaza de Cibeles w renesansie oddzielało miejskie centrum Madrytu od zespołów klasztornych i pałacowych. 

Nazwa Kybele / Cibeles odnosi się do frygijskiej bogini sportretowanej, a raczej wyrzeźbionej na fontannie. Jest ona miejscem, w którym zwykle świętują fani Realu Madryt po wygranej. Na drugim końcu ulicy pomiędzy Bankiem Hiszpanii a Pałacem Kybeli znajduje się inna piękna rzeźba – fontanna Neptuna. Przy niej natomiast odbywają się fety na część Atletico. 

Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna

Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnianego Pałacu Kybeli, dawniej Komunikacji. Pełni dzisiaj funkcję siedziby Rady Miejskiej Madrytu, a początkowo był głównym budynkiem poczty. Na drugim piętrze znajdziesz punkt informacji kulturalnej o mieście oraz kawiarnię Cibeles Collection, a na szóstym restaurację z tarasem widokowym. W wieży pałacu znajduje się punkt widokowy z panoramą całego miasta. 

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 7/10

Cena: 3 Euro za platformę widokową

Brama Alcalá (Puerta de Alcalá)

brama alcala puerta
Puerta de Alcalá

To jedna z pięciu bram królewskich, którymi można było dostać się do Madrytu od starożytności. Znajduje się tuż przy Placu Niepodległości, nieopodal Pałacu Kybeli i parku El Retiro. Dzisiaj stoi tu brama wzniesiona w XVII wieku, jednak wcześniej również w tym miejscu znajdowały się średniowieczne bramy miejskie. Dzisiejsza brama jest pięknym, monumentalnym budynkiem przypominającym nieco łuk triumfalny. 

Puerta de Alcalá
Puerta de Alcalá

Brama posiada wiele rzeźb i drobnych detali, które sprawiają, że nie da się jej pomylić z niczym innym. 

Brama Alcalá

Dostępność: częściowo dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 7/10

Cena: bezpłatnie

Świątynia Debod (Templo de Debod)

Egipska świątynia w Madrycie - Templo Debod
Egipska świątynia w Madrycie – Templo Debod

Templo de Debod to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć w Madrycie. Jest to starożytna, egipska świątynia, która została przeniesiona do Hiszpanii w ramach daru od Egiptu. Zwykle egipskie obiekty archeologicznie do Europy trafiały drogą podboju, tu jednak mamy jedną z niewielu sytuacji, kiedy Egipcjanie obdarowali swoimi zabytkami inny kraj. W tym przypadku chodziło o heroiczną pomoc Hiszpanów w ratowaniu świątyń Nubijskich (głównie Abu Simbel) przed zalaniem z powodu budowy tamy asuańskiej. Tylko trzy inne kraje otrzymały podobny podarunek w ramach podziękowania od Egiptu: Holandia, Włochy i Stany Zjednoczone.

W internecie można znaleźć szereg ciekawych filmów dokumentalnych pokazujących, jak świątynia była odbudowywana w Hiszpanii. 

Świątynia Debod ma około 2200 lat i prawdopodobnie pamięta czasy faraona Ptolemeusza IV Filopatora. Wewnątrz znajduje się muzeum, a cały obiekt pokryty jest inskrypcjami i symbolami czasów, które przetrwał. Budynek można zwiedzać między godzinami 10-20 przez cały rok, oprócz grudnia. Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne, a zwiedzający wpuszczani są co 30 minut. 

Katedra i Pałac w Madrycie

Ofiarowaną przez Egipt świątynię Hiszpanie postawili na wzgórzu w Parku Zachodnim (Parque del Oeste). Nieopodal rozpościera się jeden z bardziej popularnych punktów widokowych w Madrycie, z którego widać Pałac Królewski i Katedrę Almudena.

Dostępność: dostępna z zewnątrz dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 9/10

Cena: bezpłatnie

Ulica Gran Via 

Budynek Metropolis Gran Via
Budynek Metropolis przy Gran Via

Jeśli kochasz zakupy i współczesne miasta, z bijącym sercem niczym nowojorska 5th Avenue, to Gran Via jest idealnym miejscem do spędzenia czasu dla ciebie. Ulica ta słynie z kin i teatrów, a odcinek między Plaza del Callao a Plaza de España nazywany jest madryckim Broadwayem. Jest tu mnóstwo ludzi, artystów czy ekskluzywnych butików. Znajdziesz tu także puby, restauracje i inne atrakcyjne miejsca, w których poznasz i spotkasz wielu ludzi. Możesz też natknąć się na hiszpańskich i latynoskich aktorów. 

Przy ulicy znajduje się wiele wspaniałych kamienic, a najsłynniejsze z nich to budynki: Metropolis i Telefónica oraz kina Callao, Imperial, Rialto i Capitol. 

Budynek Metropolis

Przy miejscu, gdzie Gran Via łączy się z Calle de Alcala znajduje się wyjątkowy bar na dachu – Circulo de Bellas Artes. Warto przyjść tutaj na wieczornego drinka i podziwiać nocną panoramę Madrytu. 

Dostępność: dostępna dla 🦽✅(winda)

Ocena atrakcji: 5/10

Cena: 5 Euro

Most Segowiański (Puente de Segovia )

puente de segovia
Puente de Segovia

To historyczny, renesansowy most, który dawniej był jedną z głównych dróg prowadzących do miasta. Jego budowę zlecił Filip II swojemu ulubionemu architektowi Juanowi de Herrera. Sześćdziesiąt lat po tym, jak otwarto go dla podróżnych, w 1648 roku rozpoczęto jego przebudowę i postawiono ozdobną bramę, która nie doczekała dzisiejszych czasów. W 1936 roku, podczas hiszpańskiej wojny domowej żołnierze popierający ówczesny rząd wysadzili go w powietrze, by uniemożliwić frankistom wkroczenie do adrytu. Odbudowano go po wojnie z pewną modyfikacją – poszerzeniem pasów. 

most segowiański
Most Segowiański

Obecnie jest częścią madryckiego parku Río, strefy dla pieszych i rekreacji nad brzegiem rzeki Manzanares.

Dostępność: dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 5/10

Cena: bezpłatnie

Muzeum Prado (Museo del Prado)

Muzeum Prado
Muzeum Prado

Oficjalna nazwa tego muzeum to właściwie Muzeum Narodowe Prado. To jedno z największych i najważniejszych, a także najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Hiszpanie uważają je za najbardziej kluczową instytucję kultury w Hiszpanii. Co tam znajdziesz?

Muzeum Prado
Muzeum Prado

Ogromny zbiór malarstwa różnych mistrzów i szkół malarskich z całej Europy (z wiodącym malarstwem hiszpańskim). Są tu prace Velázqueza, El Greco, Goi, Tycjana, Maneta, Rembrandta, Renoira, Cassatt, Degasa,  Picassa, Dalego, Rubensa, Boscha (w tym mój ukochany tryptyk: Ogród Rozkoszy Ziemskich!). 

Moje osobiste doświadczenie jest takie, że warto wziąć mapę po muzeum, bo można się w nim zgubić. Dobrze rozkminić kierunek zwiedzania. Na miejscu jest niewiele ławeczek i miejsc do odpoczynku, nie wolno także wnosić plecaków, jedzenia, wody – ze wzgledów bezpieczeństwa oczywiście. Na kolekcję muzeum składa się aż 35 000 obiektów, ale z uwagi na ograniczenia przestrzenne prezentowane jest jedynie 900. Mówi się, że to największe zagęszczenie sztuki na metr kwadratowy w Europie. 

Muzeum Prado

Podobnie jak inne wielkie europejskie muzea, jak Luwr, Uffzi, Prado zawdzięcza swój początek kolekcjonerskiemu hobby panujących dynastii. Jednak porównójąc Prado do wspomnianego Luwru czy Galerii Narodowej w Londynie – Prado nie ma zacięcia encyklopedycznego. Nie ma tu wszystkich szkół czy epok. Jeśli wolisz takie uporządkowane podejście to więcej zobaczysz w sąsiednim muzeum Thyssen-Bornemisza, które posiada prace z praktycznie każdej epoki. 

Zresztą w Madrycie nierzadko mówi się o tak zwanym “Trójkącie Sztuki”, chodzi tu o trzy muzea: Muzeum Narodowe Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Narodowe Centrum Sztuki im. Królowej Zofii. Jeśli jesteś fanem malarstwa warto je odwiedzić.

Dostępność: dostępna dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 8/10 (nie jestem fanką malarstwa)

Cena: bilety zaczynają się od 15 Euro; w wybrane godziny można odwiedzić muzeum za darmo (poniedziałek-sobota od 18 do 20 i niedziele oraz święta od 17 do 19).

Dworzec Atocha (Estación de Atocha)

Dworzec Atocha
Dworzec Atocha

To jeden z najpiękniejszych dworców, jakie będzie ci dane zobaczyć na świecie. Stacja Arocha to niezwykły kompleks kolejowy położony nieopodal parku El Retiro. Historia Atochy sięga 1851 roku i stanowi idealny przykład architektury swoich czasów. 

To nie jest jednak zwykły dworzec o unikalnej architekturze. Na starych i nieużywanych torowiskach, które w XIX wieku obsługiwały trasy kolejowe, rosną piękne ogrody i ciągnie się coś w stylu wyjątkowej palmiarni. 

Ruszycie stąd do niezwykłych miejsc w całej Hiszpanii: Barcelony, Sewilli, Salamanki, Valladolid, kraju Basków czy na Costa Brava. Jest to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć w Madrycie, a najlepiej z niego po prostu skorzystać. Podróże pociągami po Hiszpanii są bardzo komfortowe. 

Dostępność: częściowo dostępny dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 6/10 

Cena: bezpłatnie

Klasztor Klarysek Bosych (Descalzas Reales)

Klasztor nie zwraca na siebie szczególnej uwagi z zewnątrz, ale jego wnętrza to majstersztyk. Został on założony przez Joannę z Asturii, siostrę króla Filipa II, który jak już pisałam, przeniósł stolicę do Madrytu. Budynek istotny jest o tyle, że w jego wnętrzu, które można zwiedzić, znajduje się mnóstwo dzieł sztuki! Wypełniają je między innymi gobeliny stworzone przez Rubensa. Uważa się je za jedne z najbardziej ambitnych dzieł europejskiego baroku. 

Jeśli lubisz przyglądać się świętom w różnych krajach, to koniecznie odwiedź klasztor w Wielki Piątek – odbywa się wtedy niesamowita procesja z muzyką dawną, która pochodzi z czasów założenia klasztoru. 

Dostępność:  niedostępny dla🦽. ⛔️

Ocena atrakcji: 4/10 

Cena: 6 Euro

Najpiękniejsze parki w Madrycie

Park Retiro (El Retiro lub Parque del Buen Retiro)

Park El Retiro

To miejsce absolutnie trzeba zobaczyć w Madrycie! Ogromny kompleks ogrodu historycznego i parku będzie idealnym miejscem na spacer w gorące dni. Stworzono go przy nieistniejącym już pałacu króla Filipa IV, a dzisiaj służy mieszkańcom i turystom w stolicy Hiszpanii.

Nie wiem czy wiesz, ale Madryt to jedno z najbardziej zielonych z hiszpańskich miast, a Park Retiro jest perłą w koronie tejże zieleni. Od 2021 roku trafił także na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na co warto zwrócić uwagę w El Retiro?

Pomnik Alfonsa XII (Monumento a Alfonso XII)

Znajduje się on nad Wielkim Stawem (Estanque Grande) w parku. W tym roku (2022) 22 lipca będzie świętował swoje stulecie. We wnętrzu pomnika znajduje się komnata, z której rozpościera się widok na park i sąsiednie dzielnice. Wielki Staw, nad którym góruje pomnik, to zbiornik sztucznego pochodzenia, w którym pływają kolorowe ryby i po którym można pływać wynajętą łódką. Co nadmienię, Madrytczycy robią z lubością. W pobliżu rzeźby znajduje się także Egipska Fontanna, która w przeciwieństwie do Świątyni Debod, nie ma nic wspólnego z Egiptem. 

Kryształowy Pałac (Palacio de Cristal del Retiro)
Kryształowy Pałac w El Retiro

W czasie pandemii wejście było pilnowane przez strażnika, który pilnował, by we wnętrzu pałacu nie siedziało zbyt wiele osób. To taka wielka szklarnia – metalowo-szklany budynek. Zbudowano go w 1851 roku na Wystawę Wysp Filipińskich, w której miały być prezentowane egzotyczne rośliny charakterystyczne dla skolonizowanych wówczas Filipin. Dzisiaj znajdują się w niej wystawy sztuki współczesnej. 

Bardzo ciekawe miejsce, lepiej nie odwiedzać go w upalne dni (efekt szklarni).

Parter (Parterre del Retiro) i Brama Filipa IV (Puerta de Felipe IV)
Parter w El Retiro

Ogród został zbudowany za króla Filipa V jednak całkowicie zniszczony podczas inwazji francuskiej. W trakcie przebudowy stworzono w nim mur oporowy oraz punkt widokowy na ogród. 

W ogrodzie stoi barokowa Brama Filipa IV, którą zbudowano w 1680 roku jako łuk triumfalny dla wjazdu do miasta Marii Luizy Orleańskiej, pierwszej żony Karola II i później na część Mariany de Neoburgo, jego drugiej żony. Jednak zabytek nie stał w tym miejscu od początku, dopiero w 1922 został przeniesiony z innej częsci miasta. 

W ogrodzie rośnie najstarsze drzewo, które można zobaczyć w Madrycie. To cyprys łysy, rzekomo 400-letni. 

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne (Real Observatorio de Madrid)

To najstarszy budynek należący do instytucji naukowej o tej samej nazwie. Jej siedziba znajdowała się właśnie w budynku z 1790 roku i była wyposażona w pierwszy w Hiszpanii teleskop zwierciadlany z lustrem o średnicy 60 cm. Początkowo działania hiszpańskich astronomów były prowadzone w szerokim spektrum badań fizycznych, jednak finalnie skoncentrowano się na badaniach astronomicznych i opracowywaniu niezbędnego oprzyrządowania do dalszych badań. Niestety budynek nie jest dostępny bezpośrednio z poziomu parku, można go oglądać tylko przez ogrodzenie.

​​Pustelnia Świętych Pelayo i Izydora (Ermita de San Pelayo y San Isidoro)

To niewielkie ruiny w Parku Retiro, które należą do pozostałości po średniowiecznej katolickiej świątyni w stylu romańskim z miasta Ávila. Losy budynku były burzliwe, ale finalnie jego ruiny zostały przeniesione w to miejsce, gdzie miejmy nadzieję, zostaną już na zawsze.  

Fontanna Upadłego Anioła (Fuente del Ángel Caído)

Pomnik lub jak kto woli, Fontanna Upadłego Anioła w Madrycie, zwana też Fontanną Szatana lub Diabła to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Madrytu, ale i świata. Stworzony przez wybitnego rzeźbiarza, Bellvera, pomnik ukazuje Upadłego Anioła z rozpostartymi skrzydłami i grymasem na twarzy, którego ciało oplata wąż. Diabeł opiera się o skały, które podtrzymują całą jego figurę. Widać tu trzy wpływy: hellenistyczny, barokowy i romantyczny. 

Fontanna stoi na środku ronda, które znajduje się na oficjalnej wysokości topograficznej 666 metrów nad poziomem morza w Madrycie. Jak pewnie wiesz, “666” to tak zwana Liczba Bestii, co w wielu ludziach budzi przekonanie, że pomnik ten jest swego rodzaju hołdem ku czci Lucyfera. Nie jest to jednak prawdą. To zwykły zbieg okoliczności, bo cały Madryt znajduje się, uśredniając na tej wysokości względem morza. 

Błędem jest również przekonanie, że jest to jedyny pomnik Diabła na świecie. Jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie postawione Szatanowi statuy także we włoskim Turynie, ekwadorskim Quito czy na szczycie kapitolu w kubańskiej Hawanie. 

Góra Kotów lub Sztuczna Góra (Montaña Artificial)
El Retiro

W Parku Retiro można znaleźć wiele innych atrakcji, nie tylko te wspomniane tutaj. Warto dokładnie przestudiować mapę parku i wybrać najciekawsze z nich. Dzięki temu nie umknie ci na przykład Góra Kotów, czyli sztuczna góra z wodospadem. Nazwa wywodzi się od rzeźb dzikich kotów, otaczających wodospad. Ten fragment parku powstał jako tak zwany “kaprys”. Kaprysami nazywano specjalne elementy krajobrazowo-rekreacyjne, zwykle tematyczne, w których za pomocą unikalnych modeli architektonicznych i nierzadko urządzeń mechanicznych, odtwarzany jest fantastyczny, historyczny, egzotyczny lub rustykalny temat. Ten kaprys powstał na życzenie króla Ferdynanda VII. 

Dostępność: częściowo dostępny  dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 10/10 

Cena: bezpłatnie

Casa de Campo

Casa de Campo – kolejka linowa

To jeden z największych parków miejskich na świecie, o łącznej powierzchni 1722,6 hektarów. Jest dwa razy większy od Lasku Bulońskiego w Parku, Monsanto w Lizbonie i aż pięć razy większy od nowojorskiego Central Parku i londyńskiego Hyde Parku. W jego skład wchodzi góra El Prado. Przed wiekami te tereny należały do rodziny królewskiej i stanowiły tereny łowieckie. Osobiście bardzo dobrze wspominam wycieczkę tam kolejką linową, która swój początek ma w parku Paseo del Pintor Rosales. 

Na terenie parku znajdują się różne ciekawe atrakcje:

  • park rozrywki
  • zoo
  • kolejka linowa

Park to także znakomite miejsce na trekingi blisko natury. Już po kilku minutach nie słychać tu zgiełku miasta, a wraz z pierwszymi słonecznymi dniami czuć zapach iglaków i roślin rosnących w całym parku. 

Do parku można dostać się tak jak ja, kolejką, a także pieszo lub rowerem przekraczając 11 pięknych bram i mostów. Do parku dojeżdżają także autobusy i linia metra nr 5. 

Dostępność: częściowo dostępny  dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 10/10 

Cena: bezpłatnie lub 6 Euro kolejką

Cerro del Tío Pío Park / Parque de las Siete Tetas – Park Siedmiu Cycków

Opisałam ten park bardzo szczegółowo we wpisie na temat punktów widokowych w Madrycie. Jest to doprawdy niewielki park, w bardziej mieszkalnej dzielnicy miasta. To co go wyróżnia, to niewielkie wzgórza, na które można się wspiąć i z których roztacza się przepiękna panorama Madrytu. 

Park Siedmiu Cycków

Dostępność: trudno dostępny  dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 8/10 

Cena: bezpłatnie

Park Madrid Rio – Arganuzela

Madrid Rio

To miejski park poprowadzony wzdłuż rzeki Manzanares. Przebiega między dzielnicami Arganzuela przez całą długość po lewej stronie i dodatkowo po prawej pojawiają się: Latina, Carabanchel i Usera. Każdą z nich warto też zobaczyć w Madrycie. 

Brama Toledo w Arganzueli
Park Madrid Rio w Arganzueli

Sam park jest cudownie zagospodarowanym obszarem nad rzeką, z wydzieloną przestrzenią do plażowania i relaksu, knajpkami, restauracjami i miejscami do ćwiczeń. Znajdziesz tu także zabytki i perły nowoczesnej architektury:

  • nowoczesne mosty, takie jak Puente de Arganzuela, który warto przemierzyć zwłaszcza wieczorem,
  • centrum kultury Matadero,
  • zabytkowe mosty, takie jak Puente de Toledo,
  • ogrody nadrzeczne.

Dostępność: częściowo dostępny  dla 🦽✅

Ocena atrakcji: 7/10 

Cena: bezpłatnie

Ciekawe dzielnice w Madrycie

W Madrycie warto też zanurzyć się w klimacie niektórych wyjątkowych dzielnic. Dwie najlepsze dzielnice, które słyną z otwartości i tolerancji, zwłaszcza dla osób LGBT+ to:

  • Chueca,
  • Lavapiés.

To dzielnice wielokulturowe, wielonarodowe i zdecydowanie otwarte na ludzi, którzy chcą cieszyć się życiem. 

Od razu zostawię tu wyjaśnienie, przez to, że Madryt jest starym miastem z wysokimi i często nierównymi krawężnikami, nie wszędzie da się wygodnie wjechać na wózku czy osobom z trudnościami w poruszaniu się. Nie mniej jednak warto spróbować. 

Gdzie na zakupy w Madrycie

Market Anton Martin

Madryt pełen jest także wspaniałych targowisk, a najwspanialsze z nich to:

  • Targ San Miguel,
  • Anton Martin Market.

Znajdziesz na nich mnóstwo świeżych warzyw i owoców, a także lokalnych produktów, z których możesz przygotować własną ucztę. 

Mam nadzieję, że ten przydługi wpis pokazał ci najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Madrycie. Jestem pewna, że nie pożałujesz dając szansę Madrytowi przed popularną Barceloną. Według mnie to najciekawsze i najładniejsze, a na pewno najbardziej zielone miasto w Hiszpanii. 

 

Więcej
Postów