najlepsze punkty widokowe w madrycie

Kiedy wyjeżdżam gdziekolwiek, to zawsze jednym z moich ulubionych założeń jest wejście, wspięcie, wjechanie na najwyższy i najciekawszy punkt widokowy. Podobnie było też z Madrytem, w którym miałam okazję trochę pomieszkać. 

Niniejszy tekst podzieliłam na darmowe i płatne punkty widokowe w Madrycie. Jest ich oczywiście znacznie więcej, zwłaszcza tych komercyjnych, ale nie wszędzie byłam, nie każdy widziałam. Tutaj moja lista rekomendacji, wraz z adresami, gdzie ich szukać.

Darmowe punkty widokowe w Madrycie:

Pałac Królewski 

Pomiędzy Pałacem Królewskim, a Katedrą La Almudena (Catedral de la Almudena) znajduje się ogromny plac – Plaza de la Armería. Kończy się on dość niespodziewanie tarasem widokowym, z którego rozpościera się iście królewski widok na… Madryt. Pod tarasem rozciąga się piękny park Campo del Moro. Na wprost widać stąd wzgórza Casa de Campo – największego parku w Madrycie o powierzchni ponad 1700 hektarów. Dawniej były to również tereny łowieckie należące do rodziny królewskiej. Po prawej stronie tarasu rozciąga się widok na Parque del Oeste, po lewej zaś dzielnice Puerta del Angel, Los Carmenes i Latina. 

Punkt widokowy jest otwarty codziennie w godzinach 12:00-22:00. 

Adres: C/ Bailén 10

templo de debod widok panorama punkty widokowe w madrycie-min
Widok z punktu widokowego przy Pałacu Królewskim w ciągu dnia
punkty widkowe w madrycie zachód słońca
Zachód słońca widziany z punktu widokowego przy Pałacu Królewskim

Parque del Oeste i Świątynia Debod

Dla tych, którzy chcą zobaczyć panoramę miasta z kultowym widokiem na Pałac Królewski oraz Almudenę – to właśnie Parque del Oeste i punkt widokowy przy Świątyni Debod, będzie najbardziej ciekawym i darmowym punktem widokowym. Stąd także można podziwiać rozległe wzgórza Casa de Campo. Wzdłuż parku płynie rzeka Manzanares, ale zazwyczaj jej stąd nie widać. 

Adres: C/ de Ferraz 1

widok na pałac królewski i katedre la almudena z parku de oeste
Widok na Pałac Królewski i Katedrę z Parku de Oeste

Cerro del Tío Pío Park / Parque de las Siete Tetas – Park Siedmiu Cycków

Jeśli chodzi o punkty widokowe w Madrycie, to nieco dalej od centrum (koniecznie metrem) znajduje się mój ulubiony w Parku Siedmiu Cycków. Rozciąga się z niego fenomenalna panorama na naprawdę cały Madryt. Przy dobrej widoczności zobaczycie stąd: park El Retiro, dzielnice: Numancia, Moratalaz, Retiro, Pacífico, Atocha, Ibiza, Goya, Salamanca, wzgórza Casa de Campo i otaczające z oddali miasto góry, a także słynną Torrespaña, znaną lepiej jako Piruli. Nazwa tego punktu widokowego wzięła się z nieregularnego kształtu wzgórz, na których się znajduje  i ich liczby – siedmiu. To także znakomite miejsce do podziwiania zachodu słońca. Jest to zwykła dzielnica mieszkalna, ale obok punktu widokowego znajduje się także mała kawiarnia. 

Adres: C/ Benjamín Palencia 2

Cerro del Tío Pío Park
Cerro del Tío Pío Park

Casa de Campo

Kilka razy wcześniej wspomniałem o panoramach, jakie oferują inne punkty widokowe w Madrycie. W wielu z nich pojawiają się wzgórza Casa de Campo. A to oznacza, że z Casa de Campo również można podziwiać wspaniały pejzaż miejski Madrytu! Warto wybrać się spacer nad słynne jezioro Lago de la Casa de Campo, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. 

Adres: Paseo del Embarcadero 8

casa de campo
Casa de Campo

Ogród świętego Franciszka

Ten znajdujący się na tyłach Bazyliki św. Franciszka punkt widokowy nie bierze udziału w konkursie o bycie najlepszym. Po prostu sobie “jest”. Nie powali nikogo na kolana, ale warto przy nim zatrzymać się choć na chwilę. Zobaczyć piękną Bazylikę (wstęp 5 euro) i ogród pełen 21 gatunków róż. Zwłaszcza w okresie od maja do czerwca miejsce to robi powalające wrażenie – bo właśnie wtedy kwitnie. Pomiędzy kwiatami znajduje się piękna rzeźba Santiago Costy “Sen Izydra” a tuż za nią panorama na zachodnią stronę miasta. 

Adres: Av/ Gran Vía de San Francisco 29

punkty widokowe w Madrycie ogród świętego Franciszka
Ogród św. Franciszka w Madrycie

Dzielnica Lavapiés

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób się tu zapuszczało. Kilkadziesiąt lat temu Lavapiés nie leżało nawet blisko centrum Madrytu, a dzisiaj jest uważane za śródmieście. Dawniejsza dzielnica robotnicza, poprzez gentryfikację i przejęcie okolicznych mieszkań i lokali usługowych przez imigrantów z całego świata stała się kultowa. W tej dzielnicy warto zatrzymać się w jednym z mieszkań z ogrodem na dachu bądź oknem/balkonem z widokiem na miasto. Ta pełna artystów i bohemy okolica pełna jest też knajpek na dachach domów. 

Adres: C/ del Salitre (fajny widok jest w tym miejscu)

punkty widokowe w madrycie lavapies-min
Lavapies

La Dama del Manzanares

La Dama del Manzanares to rzeźba na szczycie najwyższego punktu Parque Lineal del Manzanares, czyli ogrodu mającego 35 hektarów i ciągnącego się wzdłuż Manzanares, głównej madryckiej rzeki. Od południa park graniczy z autostradą. Rzeźba znajduje się na wielkiej piramidzie mierzącej 21 metrów – La Atalayi. Widać stąd pięknie calutkie centrum miasta. Aby tu wejść trzeba pokonać 181 stopni. Park zamykany jest na noc (w zależności od pory roku w różnych godzinach).

Adres: Paseo de Perales

la dama del manzanares
La Dama del Manzanares (fot. Wikipedia)

Monument Alfonsa XII w Parku El Retiro

Punkty widokowe w Madrycie chowają się często w najmniej oczywistych miejscach. Jednym z nich jest monument wzniesiony w 1902 roku dla króla Alfonsa XII w parku El Retiro. W 2018 budowla przeszła gruntowny remont i od tego czasu można umawiać się na jego zwiedzanie i podziwianie miejskiej i przede wszystkim parkowej panoramy. 

Wejście jest darmowe, jednak trzeba się wcześniej umówić na stronie: reservaspatrimonio.es

Adres: park El Retiro, jezioro

monument Adolfa XII el retiro
El Retiro park i monument Adolfa XII

Huerta de la Partida

Ta XVI wieczna przestrzeń przyrodnicza była kiedyś sadem i ogrodem warzywnym należącym do wpływowej, madryckiej rodziny Vargas. Dzisiaj teren ten, leżący u brzegów Manzanares jest otwarty dla każdego i stanowi super miejsce na spacer wśród owocowych drzew z widokiem na miasto. Widać stąd park Río, katedrę Almudena i Plaza de España.

Adres: Paseo del Embarcadero 3

El Silo de Hortaleza

Ten stary silos był częścią kompleksu rolniczego z początku XX wieku. Zbudowano go na farmie, która należała do księcia i księżnej Frías. Dziś został przekształcony w centrum kulturalne i jest jedną z ikon parku Huerta de la Salud. Widać z niego obszar biznesowy Cuatro Torres, lotnisko Barajas i góry Sierra de Guadarrama. 

Adres: C/ Mar de las Antillas 14

el silo de hortaleza
El Silo de Hortaleza (fot. Wikipedia)

Ogrody Las Vistillas

Jeśli chodzi o punkty widokowe w Madrycie to najbardziej doceniane są te, z których rozpościerają się widoki na Casa de Campo, rzekę Manzanares i katedrę La Almudena. Ten warunek spełnia również Las Vistillas. Przy ładnej pogodzie tutejsze bary na świeżym powietrzu wypełniają się ludźmi, którzy spotykają się na spacer i una copa de vino. 

Adres: Plaza Gabriel Miró

Płatne punkty widokowe w Madrycie:

Mirador Madrid 

Ten punkt widokowy znajduje się na najwyższej wieży Palacio de Cibeles, pełniącego dzisiaj funkcję poczty. Pałac sam w sobie robi wspaniałe wrażenie, ale dopiero wieża widokowa zapiera dech w piersiach, a konkretnie widok na Barrio (dzielnicę) de Salamanca, ale widać stąd całe miasto, pełne 360 stopni. 

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela: 10.30 – 14.00 / 16.00 – 19.30. Ostatnie wejście: 13.30 i 19.00. 
Wejście odbywa się co około 30 minut.

Bilety dla dorosłych kosztują:  3 € i można je kupić na stronie: centrocentro.org (klikaj w: observation deck/Mirador Madrid)

Adres: Plaza de Cibeles 1

Pałac Cibeles z wieżą widokową
Pałac Cibeles z wieżą widokową
Mirador Madrid
Mirador Madrid (fot. Wikipedia)

Circulo de Bellas Artes

Taras Circulo de Bellas Artes to najsłynniejszy dach Madrytu. Rozciąga się z niego widok na główną arterię miasta: Gran Vía. To kultowy punkt dla zwiedzających miasto, ale niestety przez swoją popularność również zgubny – bilety można kupić tylko na miejscu, a widok długiej kolejki może do tego skutecznie zniechęcić. 

Godziny otwarcia:

pon-czw: 9.00-2:00
pt: 9.00-2.30
sob: 11.00-2.30
nd: 11.00-2.00

Bilety dla dorosłych kosztują: 5 € (więcej informacji znajdziesz tu na tej stronie), dostępne tylko w kasach.

Tu zobaczycie Live View z punktu widokowego Circulo de Bellas Artes.

Adres: C/ Alcalá 42

circulo de bellas artes
Capitol widok sprzed budynku Circulo
Circulo de Bellas Artes
Circulo de Bellas Artes (fot. CdBA)

Faro de Moncloa 

Ten taras obserwacyjny to jedyne miejsce zaprojektowane z myślą, by zdeklasować pozostałe punkty widokowe w Madrycie. W zaledwie 50 sekund winda zabierze was w podróż panoramiczną szczyt Faro de Moncloa, na wysokość 92 metrów. Chłońcie widoki, bo przed wami pokażą się: Pałac Królewski, Katedra La Almudena, budynek Telefónica na Gran Vía, strefa biznesowa Cuatro Torres, a w tle szczyty pasma górskiego Sierra de Guadarrama. W pogodne dni widoczność sięga stu kilometrów.

Początkowo Faro de Moncloa została zbudowana jako wieża transmisyjna – w 1992 roku, kiedy Madryt został Europejską Stolicą Kultury. 

Wchodząc można wypożyczyć specjalny tablet, który nakierowany na wskazany miejski obiekt przybliża nam jego przeznaczenie i historię. Wypożyczenie kosztuje 5 €.

Godziny otwarcia: 

wt-nd: 09.30-20.00 (ostatnia wizyta o 19.30).

Bilety dla dorosłych kosztują: 4 € (więcej informacji tutaj, a tu kupicie bilety), są dostępne w online i w kasach.

Tu znajdziecie film, który przedstawia jak wyglądają widoki i wnętrze:

Adres: Av/ de la Memoria 2

Kopuła Katedry La Almudena

Jedną z największych atrakcji katedry La Almudena jest widok z kopuły, otwartej tylko dla tych, którzy kupili bilet do muzeum katedralnego. Roztacza się stąd fenomenalna panorama na sąsiadujący Pałac Królewski, ale i miasto: Plaza de España, Bazylikę św. Franciszka Gran Vía i Park Casa de Campo oraz Faro de Moncloa. Kopuła widokowa znajduje się na 70 metrach wysokości. 

Godziny otwarcia:

pon-sob: 10.00-14.30
Zamknięte w niedziele oraz w święta i wydarzenia religijne.

Bilety dla dorosłych kosztują: 7 € (więcej informacji tutaj), dostępne tylko w kasach.

Adres: C/ Bailén 10

Katedra La Almudena
Kopuła Katedry La Almudena (fot. esmadrid)

Teleférico de Madrid – Casa de Campo

Kolejka linowa łącząca stację Paseo del Pintor Rosales z Casa de Campo to wspaniały sposób by zobaczyć przepiękną panoramę miasta w ruchomym punkcie widokowym. To znakomita okazja by przelecieć nad największym parkiem Madrytu i jego najbardziej zieloną częścią. 

Godziny otwarcia uzależnione od pory roku i warunków atmosferycznych. 

Bilety dla dorosłych kosztują: 6 € (tu kupicie bilety i w kasach)

Adres: P.º del Pintor Rosales 1

Widok z teleferico na pałac i katedrę
Widok z kolejki teleferico w Madrycie

Rooftop 360º na dachu hotelu RIU

To miejsce zobaczyłam po raz pierwszy w serialu Elite na Netflixie i od tego czasu zapragnęłam tam być. Na 27 piętrze hotelu RIU Plaza España znajduje się SkyBar 360º. 

Dla odważnych (i każdego, kto szuka instagramowej chwili), między dwoma skrzydłami budynku znajduje się również spektakularny, szklany chodnik. Tutaj naprawdę można spacerować w powietrzu i nad miastem.

Z baru na dachu można zamówić klasyczne koktajle, wino, piwo, kawę i przekąski.

Jedno piętro poniżej tarasu na dachu znajduje się również elegancki bar / klub nocny o nazwie „De Madrid al Cielo”. Udekorowany w stylu Movida Madrileña z neonowymi światłami na ścianach, jest w całości we wnętrzu, ale panoramiczne okna zapewniają niesamowite widoki również tutaj. Niestety również tutaj popularność tego miejsca powoduje, że aby się dostać do środka trzeba najpierw odstać w kolejce “swoje”. 

Godziny otwarcia i zasady wejścia dla osób z zewnątrz: 

Goście zatrzymujący się w hotelu Riu Plaza España mogą bezpłatnie korzystać z podniebnego baru na dachu, natomiast osoby z zewnątrz objęte są opłatą: 5 € w godzinach 11:00 -17.00 i 10 € w godzinach 17.00-1.00 (więcej informacji znajdziecie tutaj)

Adres: C/ Gran Vía 84

Plaza RiU Sky bar 360
Punkty widokowe Sky Bar (fot. SkyBar 360)

Tutaj znajdziecie także listę innych podniebnych barów i basenów w Madrycie.

Dajcie koniecznie znać, jak podobają wam się moje polecenia i które z tych punktów widzieliście, a które chcecie zobaczyć! Sprawdź też, co zobaczyć w Madrycie.

Sprawdź, co warto zobaczyć w Hiszpanii:
 

Więcej
Postów