To jest tak zwany przewodnik “niekompletny”, bo nowe miejsca wciąż pojawiają się i znikają. Zamieszczam tutaj tylko rekomendacje własne, miejsca, w których byłam i które sprawdziłam. Od razu nadmienię, że jestem fanką raczej “street foodu” niż strojnych restauracji i takich miejscu u mnie zbytnio nie znajdziecie. 

Berlin to europejska stolica azjatyckiej, a głównie tureckiej i wietnamskiej kuchni. Ale nie tylko. Znajdziesz tu restauracje z kuchnią z całego świata. O tym, gdzie warto zjeść w Berlinie opowiadają różne strony i aplikacje, tutaj jednak znajdziesz także opisy tych miejsc. Warto zahaczyć o te lokale w czasie zwiedzania Berlina.

Gdzie warto zjeść w Berlinie?

Mustafa’s Gemüse Kebap

Najbardziej ukochany wśród niektórych, a dla innych totalnie przereklamowany kebab. Menu w tym miejscu jest bardzo okrojone, masz do wyboru zaledwie donera lub durum w wersji mięsnej i bezmięsnej. Do tego frytki, sałatki i napoje. Doner (bułka) wege kosztuje w okolicy 2,10 Euro, a Durum (rollo) mięsny 3,90 Euro (a przynajmniej tak było w grudniu 2021 roku). I to zarazem mówi nam o najtańszym i najdroższym daniu w ofercie.

Kolejki do Mustafy ciągną się na kilkadziesiąt osób i często trzeba poczekać 1-2 godziny zanim dostanie się swojego kebsika. Jednak sama buła jest naprawdę pyszna i polecam każdemu, kto może tyle czasu marnować na czekanie. Zresztą, jak już tyle czasu poczekasz, to na pewno będzie smakować 🤪

Dobrym sposobem, żeby nie umrzeć z głodu w kolejce, jest wskoczyć do sąsiedniego Curry36. Bierzecie currywurst i stoicie w kolejce bezpiecznie, a i ocena kebaba będzie dzięki temu bardziej rzetelna. 

Curry 36

Wspomniane Curry 36 to najbardziej znana buda z kiełbachą (currywurst) w Berlinie. Można zjeść wersję wege i mięsną. W samym mieście mają kilka lokalizacji, jedną tuż obok wspomnianego wcześniej Mustafy – jest to ich najstarsze miejsce z 1980 roku. Inne znajdziecie na Dworcu Centralnym, przy Dworcu Zoo i na Warschauer Strasse. 

Za każde danie zapłacicie też kilka Euro. W każdym zestawie można dobrać sałatki (na przykład niemiecką) i ekstra dodatki (frytki, brioszki). 

Dong Xuan Center 

Głośne, żywe i kolorowe centrum Dong Xuan przeniesie zwiedzających momentalnie do innego świata Azji południowo-wschodniej. Położone we wschodniej części Berlina, w dzielnicy Lichtenberg, Dong Xuan jest nie tylko największym targiem azjatyckim w mieście, ale także atrakcją samą w sobie. Na sześciu halach targowych znajdziesz żywność i towary z różnych części Azji (są tu targowiska: wietnamskie, indyjskie, chińskie, a nawet pakistańskie), a także różnorodne usługi.

Nazwa “Đồng Xuân” pochodzi z języka wietnamskiego i oznacza “wiosenną łąkę”. Targ ten jest popularnym miejscem spotkań (głównie) wietnamskiej społeczności miasta. 

Po zjednoczeniu Niemiec wielu wietnamskich pracowników kontraktowych rozpoczęło własną działalność gospodarczą jako handlowcy – w tym założyciel Dong Xuan Center, Nguyen Van Hien. Aby ominąć długie drogi do hurtowni w Polsce, wpadł na pomysł, aby samemu założyć w Berlinie rynek hurtowy: Dong Xuan Center. Centrum wzorowane jest na najstarszym i największym rynku w Hanoi – Dong Xuan Market, gdzie oferowana jest szeroka gama towarów. 

Na miejscu znajdziesz także mnóstwo restauracji, ale najbardziej znaną jest ta o nazwie… Dong Xuan. Przewrotnie. Również za niewielkie pieniądze zjesz tam klasyki wietnamskiej kuchni. Pysznie i domowo!

Możecie skosztować także pysznych zup Pho, w restauracji specjalizującej się w tym: Viet Pho. 

Tu przeczytasz więcej o kuchniach i posiłkach w Dong Xuan Center.

Mama Vân – Sài Gòn Deli

Szukasz dobrego i niedrogiego miejsca by zjeść w pobliżu Alexanderplatz? Mama Vân – Sài Gòn Deli to niewielkie miejsce w pobliżu placu, gdzie zjesz pyszne bułeczki Banh Mi. Bułeczki są super świeże i mięciutkie, a “farsz” zawsze pozytywnie zaskakuje. W okolicy 5 Euro za jedno danie. 

Andy’s Diner

Jeśli chcesz się poczuć jak w Nowym Jorku, a nie w Berlinie, to skorzystaj z kuchni Andy’ego. To niemiecka sieciówka z naprawdę amerykańskim jedzeniem. W ofercie są potężne burgery, kanapki klubowe, żeberka, frytki, sałatki – wszystko w rozmiarach XXL. Teraz znajdują się tylko przy Unter den Linden, a ceny również śródmiejskie – od 10 do 17 Euro za posiłek. Jednak jedzenie jest wysokiej jakości, a obsługa zawsze przemiła. 

Daj znać w komentarzu, jakie restauracje odwiedzić i gdzie zjeść w Berlinie. W miarę możliwości będę poszerzała ten wpis!

 

Więcej
Postów