Berlin jest stolicą dla miłośników jedzenia, foodies. Znajdziesz tu wybitne restauracje z całego świata, a przede wszystkim zdumiewającą kuchnię azjatycką. Między innymi dlatego stolica Niemiec przyciąga na sylwestra, bo przecież warto Nowy Rok zacząć od pyszności. 

Sylwester w Berlinie być może nie będzie najlepszym, ale z pewnością najpyszniejszym. W przeszłości przedpandemicznej impreza noworoczna pod Bramą Brandenburską była uważana za jedną z największych na świecie. 

W 2022 sylwester w Berlinie odbędzie się według nowego planu – wszystko odbędzie się na placu Paryskim, a wpuszczonych zostanie tylko kilka tysięcy osób, które wcześniej zdobędą bezpłatne bilety online – dostępne od 1 grudnia. Fajerwerków (przynajmniej zorganizowanych przez miasto) nie będzie, zamiast tego pojawi się z pewnością inne wizualne i muzyczne szoł. 

Jednak imprezy zorganizowane przez miasto to jedno, a drugie to to, na co wpadną sami Berlińczycy. Listę atrakcji i imprez możecie znaleźć na stronach Berlina, a wśród nich koncerty noworoczne, sztuki, biegi, pokazy i zamknięte przyjęcia.

Jak wygląda sylwester w Berlinie?

Ulice Berlina w czasie sylwestra

W ciągu dnia, 31 grudnia, Berlińczycy pracują, chodzą do szkół lub przygotowują się do świętowania, ale zwyczajowo nie jest to dzień wolny. Zdarza się, że rodziny lub przyjaciele spotykają się na wspólny obiad, ale imprezy wieczorne są czymś zupełnie innym. Kluby organizują swoje zabawy, często tematyczne. Ekskluzywne miejsca: teatry, muzea, galerie, hotele również organizują coś po swojej stronie. Młodzież, turyści i dorośli uwielbiają także wspólne zorganizowane i spontaniczne zabawy pod gołym niebem. Fajerwerki i różne muzyczne atrakcje często wymykają się spod jakiejkolwiek kontroli. Miasto żyje. Szaleją okolice Bramy Brandenburskiej, Unter den Linden, Alexanderplatz, mniejsze uliczki, mniej znane dzielnice. Cały Berlin tej konkretnej nocy zamienia się w szalone miasto, a wszędzie spotkacie chętnych do zabawy ludzi. 

Jak przygotować się do sylwestra w Berlinie?

Przede wszystkim, jeśli boisz się fajerwerków, szalonych i nieskoordynowanych działań, to Berlin nie jest miastem dla ciebie. Najlepiej wybrać się wówczas na sylwestra do Sztokholmu. Jeżeli jednak spontan to twoje drugie imię, to świetnie, że tu jesteś. 

Noclegi

Przez to, że wiele hoteli organizuje własne imprezy sylwestrowe, ciężko jest znaleźć coś, jeśli chcesz bawić się gdzieś na mieście. Nie oznacza to jednak, że nie ma nic do wyboru! Miejsc jest bardzo, bardzo wiele. Ceny też będą, cóż, zróżnicowane. 

Żeby uniknąć komunikacji miejskiej, czy długiego oczekiwania na przyjazd taksówki lub Ubera/Bolta w sylwestra i Nowy Rok, a zarazem być blisko miasta proponuję poszukać noclegu w okolicy Stresemannstraße. Blisko stąd spacerem do Bramy Brandenburskiej czy placu Poczdamskiego (spacerem około 20 minut). 

Ja mieszkałam ostatnio w hotelu Hedemannstraße i za 2 noce z 31 grudnia na 2 stycznia płaciłam za prywatny pokój dwuosobowy 725 PLN. 

Jak dostać się do Berlina

Do Berlina latają samoloty głównie z Warszawy, jednak bardzo korzystną ofertę zbiorowego transportu ma Flixbus oraz PKP/DB.

Przejazd do Berlina kupiony odpowiednio wcześniej może wynieść tylko 200 PLN. 

Przyjazd Flixbusem możesz zrealizować do 3 dworców w Berlinie: terminala T1/T2 Berlin Brandenburg, dworca centralnego ZOB i ​​na Südkreuz. Jeśli wybierasz nocleg zgodnie z moim zaleceniem w okolicy Stresemannstraße, to najbardziej opłaca ci się wysiąść na Südkreuz. Wówczas pociągiem S-Bahn w około 15 minut znajdziesz się w swoim hotelu. 

Nie opłaca się moim zdaniem wjeżdżać do miasta samochodem, zwłaszcza jeśli nie mamy parkingu. Miasto jest na tyle dobrze skomunikowane, że opłaty za wjazd samochodu wydają się zbędne. 

Komunikacja miejska w Berlinie

komunikacja miejska w Berlinie
Komunikacja miejska w Berlinie

Aby wygodnie poruszać się po Berlinie, warto ściągnąć sobie apkę BVG. Pozwala ona kupić bilety na kilka przejazdów, krótki i długi przejazd, 24 godziny, grupowe, 7 dni i wiele innych kombinacji (w tym na wynajem rowerów miejskich). Zaplanujesz tutaj także przejazd skąd i dokąd chcesz się dostać, chociaż mapy Google radzą sobie z tym równie dobrze. 

W sylwestra i Nowy Rok zwyczajowo komunikacja miejska jeździ rzadziej i częściej zawodzi. Jest to standardem na całym świecie, więc nie powinno specjalnie dziwić. Dlatego warto mieć nocleg w pobliżu miejsca, które chce się odwiedzić. 

Alkohol i restauracja na sylwestra w Berlinie

Jarmark Świąteczny na Alexanderplatz

W Niemczech nie ma większego problemu, by kupić alkohol i chodzić z nim po ulicy. Picie w miejscach publicznych nie jest zabronione przez prawo. Zakaz spożywania procentów wprowadzono w środkach komunikacji zbiorowej w Dolnej Saksonii oraz Bremie (stan na 2022 rok). 

Z restauracjami, zwłaszcza wykwintnymi radzę się pospieszyć. Jeśli jednak szukasz niekoniecznie ekskluzywnego miejsca, a wystarczy ci dobre jedzenie, to możesz sprawdzić listę gdzie zjeść w Berlinie.

Pomysły na sylwestra w Berlinie

Brama Brandenburska to oczywiście jeden z dostępnych pomysłów, ale nie musi to być jedyna opcja. 

Czytałam, że spektakularne przyjęcie noworoczne odbywa się w Wieży Telewizyjnej, skąd roztacza się widok na całe miasto nocą. Dla mnie sama wieża nie była wyjątkowym doświadczeniem, ale może w Nowy Rok jest inaczej. 

Na pewno warto odwiedzić Ogród Bożonarodzeniowy w Ogrodzie Botanicznym, który sam w sobie rozświetlony jest na tysiące kolorów i świateł. Popularne są również bary lodowe. 


Zwiedzanie Berlina

Oprócz samej nocy sylwestrowej, Berlin ma do zaoferowania bardzo dużo do zwiedzenia:

 

Więcej
Postów