Wyspy Kanaryjskie Boże Narodzenie

Wyspy Kanaryjskie w Boże Narodzenie to wyjątkowe przeżycie. Miałam okazję zobaczyć jak wygląda celebrowanie tego obrządku na Lanzarote w 2015 roku i muszę przyznać, że zupełnie mnie zaskoczyło! Przede wszystkim Gwiazdkę świętuje się tam praktycznie dwa tygodnie, od Wigilii (24.12) do Święta Trzech Króli (6.01). Kiedy przyjechałam na Lanzarote moim oczom (było jakieś 21 stopni) ukazała się piękna, ogromna, żywa i udekorowana choinka. 

Ponieważ Wyspy Kanaryjskie mają klimat subsaharyski ich flora nieco różni się od europejskiej. Mieszkańcy sprowadzają więc bożonarodzeniowe drzewka z bogatej w świerki Europy i podobnie jak u nas ochoczo je dekorują. Kiedy na ulicach pojawiają się miejskie dekoracje świąteczne oznacza to nadejście Feliz Navidad. Ozdoby wiszą w okolicy aż do wspomnianego wcześniej styczniowego święta. 

Wyspy Kanaryjskie i choinka
Choinka na Wyspach Kanaryjskich

To, co mnie najbardziej zachwyciło, to liczba świątecznych koncertów, w tym szczególnie muzyki chóralnej. Podobnie jak w miastach w Europie (Kanary leżą geograficznie w Afryce), organizuje się przepiękne jarmarki świąteczne, wypełnione pysznościami. Na Fuerteventurze znajdziecie pyszne dżemy i kozie sery, a na Lanzarote czy Gran Canarii także łakocie i słodkie wypieki. Naturalnie wszędzie są hiszpańskie wina, znane z Lanzarote odmiany Malvasia Volcanica, czy kaktusowe likiery.  

Co jedzą Kanaryjczycy w Nochebuena, czyli wigilię?

24 grudnia jest terminem, który świętuje dosyć podobnie do tradycji znanej z Polski. Wieczorem rodziny siadają do kolacji pełnej tapasów (sery, owoce, owoce morza) i kończą ją tradycyjną potrawą: królikiem w sosie czosnkowym podawanym z papas arrugadas, czyli tutejszymi ziemniakami. Zdecydowaną różnicą jest to, że mieszkańcy wysp, a przynajmniej jej części nie stronią od mięsa w ten dzień.

Po kolacji często rodziny wychodzą i spotykają się w kościołach lub przy rynkach miast, gdzie rozpoczynają się pokazy fajerwerków. Następnego dnia wszyscy odpoczywają. 26.12, czyli drugi dzień Świąt jest tutaj zwykłym dniem roboczym.

Dzień niewiniątek i prezenty

Kolejne wolne przypada 28.12, czyli w Dia de los Inocentes, dzień upamiętniający niewinne dzieci zamordowane przez Heroda. W tym czasie odbywają się różne atrakcje dla rodzin z dziećmi i samych maluchów. Fuck logic.

Jednak z punktu widzenia właśnie najmłodszych uczestników Bożego Narodzenia najważniejszym, najbardziej wyczekiwanym dniem jest właśnie Święto Trzech Króli. W dniu poprzedzającym ich nadejście na ulicach kanaryjskich miast odbywają się liczne, kolorowe pochody. Zwyczajowo w noc Los Reyes Magos wystawia się przed dom poczęstunek dla wielbłądów oraz ich jeźdźców, którzy w zamian mają zostawiać słodycze i podarunki. 

Jak zdobyć pomyślność na rok?

W dniu przybycia Króli, czyli 6 stycznia wszyscy w rodzinie ponownie zasiadają do uroczystego obiadu i deseru. Ten ostatni ma szczególne znaczenie, bo ta osoba, która znajdzie na swoim talerzu kawałek ciasta z ukrytą w nim podobizną króla do końca roku będzie opływać w dostatek. 

Jeśli więc wybieracie się na przełomie grudnia i stycznia na Wyspy Kanaryjskie, to możecie mieć okazję doświadczyć odrobiny innego klimatu spędzania Gwiazdki. Jednak pamiętajmy, inny nie znaczy zły. Dla mnie było to ciekawe doświadczenie i pierwsze zderzenie z Wigilią w subsaharyjskiej aurze!

Zobacz inne wpisy z Wysp Kanaryjskich:

 

Więcej
Postów