Stirling brama szkocji

Mówiło się, na średniowiecznych ucztach, że ten kto ma w rękach Stirling, ma w rękach całą Szkocję. I nie ma w tym stwierdzeniu nic dziwnego, ponieważ właśnie to miasto stanowi bramę do Highlandów.

Jednocześnie, co było istotne dla wojennych strategów, znajduje się w nim najwęższy punkt na rzece Forth. Idealne miejsce do podboju Szkocji.

Stirling to z pozoru raczej nudne miasteczko. Domy z szarego kamienia, urocze ogródki, gdzieś na horyzoncie widoczne wzgórza. Nie jest to klimat TEJ Szkocji, którą wyobrażamy sobie myśląc o dzikich obszarach tego kraju. Jednak myli się każdy, kto uważa, że nie ma tam nic wartego uwagi. 

Widok z zamku na Wallace Monument
Widok z zamku na Wallace Monument

Po pierwsze Stirling było niegdyś stolicą Szkocji. Po drugie to właśnie tu dochodziło do najważniejszych w całej historii tego państwa wydarzeń w czasie średniowiecza. No, ale nie przyszliście tutaj po przyspieszony kurs z historii, dlatego zapraszam na krótki przewodnik, co zobaczyć w Stirling!

Niech nie zdziwią was zdjęcia z różnych pór roku. W Stirling mieszka moja rodzina, więc zwiedzanie zawsze jest trochę ad hoc! 

Dojazd do Stirling:

Stirling leży na trasie kolejowej między Edynburgiem a Glasgow. Jeśli więc macie taki kaprys, by zobaczyć oba te miasta, to możecie dodać do planu wycieczki Stirling. Na zwiedzenie go wystarczy  kilka godzin. 

Zamek w Stirling

Jeśli lubicie historię, chętnie oglądacie zamki, a zwiedzanie sprawia wam frajdę, koniecznie odwiedźcie zamek w Stirling. To jedna z największych i najważniejszych fortyfikacji szkockich i jednocześnie majstersztyk, jeśli chodzi o architekturę. Ulokowany na szczycie wzgórza, chroniony potężnymi klifami z trzech stron gród, ma świetną pozycję obronną. Budowę tego miejsca zaczęto już w XII wieku, a ostatnie elementy powstawały do roku 1600. Latami toczyły się tutaj angielsko-szkockie bitwy, a zamek co rusz wpadał w ręce jednych albo drugich. Stirling i leżące pod nim Bannockburn to miejsca, gdzie rozegrały się bitwy znane z “Bravehearta” z Melem Gibsonem w roli głównej (a sam film nakręcono w Irlandii…). Z całą pewnością można jednak zapamiętać stąd dwie kluczowe postaci, króla Roberta I (Robert the Bruce) oraz Williama Wallace’a.

Zamek w Stirling
Zamek w Stirling

Most w Stirling

A skoro już jesteśmy przy Williamie, to warto odwiedzić średniowieczny most, przy którym rozegrała się legendarna bitwa pomiędzy armią dowodzoną przez słynnego Szkota oraz Anglikami. I choć prawdziwa historia znacząco różni się od tej, którą znamy z Hollywood, to faktycznie Anglicy dostali tutaj ostry łomot od naszego Walecznego Serca. Strategia, którą opracowali szkoccy wojskowi polegała na wpuszczeniu Anglików w pułapkę. Większą część wojska przepuszczono przez most, po czym zostali oni znienacka wymordowani.

Most w Stirling
Most w Stirling

Pomnik Wallace’a

THE NATIONAL Wallace Monument
The National Wallace Monument

Tu muszę was nieco rozczarować. Jeśli wyobrażacie sobie Wallace’a tak, jak zostało to przedstawione w “Bravehearcie”, to niestety… zostaliście zrobieni w bambuko. William, choć ciężko odtworzyć jego twarz, z całą pewnością nie biegał z klatą na wierzchu. W tamtych czasach, w każdej armii królowały już kolczugi, lekkie zbroje, hełmy, rękawice, miecze i cały ten opierunek rycerski. No i choć stał się kultowym bohaterem w walce o niepodległość Szkocji, to musicie pamiętać, że dożył zaledwie 35 wiosen. Powieszono go, a następnie poćwiartowano na żądanie angielskiego króla, po pojmaniu w przegranej bitwie pod Falkirk. Co więcej, rozmaici naukowcy spierają się o to, ale wielu z nich jest zdania, że nazwisko “Wallace” oznaczało dawniej to samo co “Welshman”, czyli imigranta z Walii. Jak było naprawdę? Tego nie wiadomo, bo sama historia największego bohatera Szkocji owiana jest legendą. 

Widok z Wallace Monument
Widok z Wallace Monument

W Stirling jednak, aby uczcić bohatera, wybudowano wśród wzgórz “The National Wallace Monument”. Nie został on zbudowany po jego śmierci, a dopiero w XIX wieku, kiedy Szkoci zintegrowali się, by odbudować swoją tożsamość narodową. Na wzgórzu, przy którym znajdziecie wieżę, będącą jego pomnikiem, rzekomo sam William obserwował, jak armia króla Edwarda I zbiera się w okolicy mostu. 

W samej wieży znajduje się mnóstwo skarbów, w tym miecz, którego właścicielem był rzekomo sam Wallace. Znajdziecie tam także galerię szkockich sław. 

Pomnik Roberta I i muzeum bitwy pod Bannockburn

Jeśli czytaliście mój wpis o Arbroath, to wiecie, że to właśnie Robert I (Robert the Bruce) proklamował niepodległość i niezależność Szkocji. Natomiast nie byłoby jej, gdyby nie najważniejsza bitwa tej wojny, czyli ta stoczona właśnie w Bannockburn. Jeśli chcecie obejrzeć jej przebieg w fenomenalnej, interaktywnej prezentacji 3D, to koniecznie odwiedźcie muzeum, koło niego znajduje się pomnik szkockiego króla.  

Kościół Holy Rude, cmentarzysko i piramida

Tuż obok wspomnianego na samym początku zamku znajduje się kościół o przewrotnej nazwie Holy Rude. Nazwa jest myląca, bo słowo “Rude” w tym przypadku nie oznacza nikogo niegrzecznego. Pochodzi od słowa “Rood”, będącego staroangielskim określeniem “krzyża”. Rzekomo w kościele tym znajduje się relikwia pochodząca z krzyża samego Chrystusa. Prawda to czy nie, kościół naprawdę robi wrażenie – jest stary, posępny i pełen witraży. 

Kościół Holy Rude
Kościół Holy Rude

Jeszcze więcej animuszu dodaje mu otaczający go cmentarz, który pnie się po zielonych wzgórzach, aż pod murami zamku. Dzisiaj, co prawda upodobali go sobie narkomani, ale nadal warto go zwiedzić. Tym bardziej, że znajdziecie na nim piramidę. Tak zwana Gwiezdna Piramida, została tam postawiona z inicjatywy Williama Drummonda, geodety i biznesmena, w 1863 roku.

Czy warto zatrzymywać się w Stirling?

Stare miasto w Stirling
Stare miasto w Stirling

To nie jest tak kultowe miejsce, jak Loch Ness czy Isle of Skye. To nie jest też najciekawsze miejsce do zobaczenia w Szkocji. Jeśli jednak jest to twoja któraś wizyta w tym kraju albo lubisz bardzo historię – to taki podróżniczy obowiązek :).

Stirling
Stirling
 

Więcej
Postów