Hel to jedno z najciekawszych pod kątem geologii i geografii miejsc w Polsce. Miasto Hel leży bowiem na Mierzei Helskiej, która rozciąga się na długość 35 kilometrów. Dla mnie cypel ten ma niezwykły urok przede wszystkim zimą, kiedy biały piasek pokryty jest białym puchem i nie widać zbyt wielu turystów.
W tym tytule wbrew pozorom nie ma błędu, ale oczywiście tych, których skusił tytuł kapitalnej piosenki AC/DC “Highway to Hell”, to możecie ją sobie odtworzyć Na Atlantydzkiej playliście 2021. |
Zanim jednak opowiem wam, co zobaczyć na Helu, warto żebyście poznali nieco niezwykłej historii tego miejsca.
Szczypta historii Helu
Nazwa Hel wywodzi się prawdopodobnie z pomorskiej gwary, w której oznacza wietrzne miejsce. Niektórzy doszukują się związku Helu z ze starogermańską boginią Helą, a jeszcze inni w duńskim słowie “hæl”, określającym obcas (co przyznaję, brzmi logicznie, kiedy spojrzymy na kształt helu).
Hel (miasto na prawach miejskich) pojawia się w historii już w XII wieku i miał on mocno rywalizować z sąsiadującym Gdańskiem. Jednak to tak zwany “Stary Hel”, który do dzisiaj już nie przetrwał – wieść gminna niesie, że część miasta zabrała woda, a resztę strawiły płomienie. Nieco dalej od “Starego Helu” powstał “Nowy Hel”, który jednak nie radził sobie tak dobrze jak poprzednik” i doszło nawet do tego, że w XIX wieku stracił prawa miejskie. Dalsze popadanie w niebyt, powstrzymało wybudowanie pory rybackiego i rozwój turystyki uzdrowiskowej.
XX wiek przyniósł Helowi kolejne zmiany – oto stał się on miastem strategicznym dla wojskowości i w 1931 wybudowano w nim port wojenny. Ponadto powstał tak zwany Rejon Umocniony Hel (RUH), który stał się obszarem o specjalnym, wojskowym przeznaczeniu. Na niewiele jednak zdały się te wszystkie wzmocnienia w obliczu II wojny światowej. Po wojnie Hel został ograniczony wyłącznie dla obywateli PRL, a po obaleniu komunizmu odzyskał w pełni turystyczny charakter.
Co zobaczyć na Helu?
Na Hel wiedzie droga wojewódzka nr 216 i to właśnie nią przyjechałam tu z Gdyni, w której spędziłam poprzedni dzień wchodząc na Kamienną Górę i obserwując moje ulubione statki-muzea przy nabrzeżu. Nie mniej do miasta Hel dojedziecie także pociągiem, a nawet rowerem!
A zatem, co zobaczyć na Helu zimą?
Plaże na Mierzei Helskiej
Nie jestem szczególnym typem plażowiczki i nigdy także nie plażowałam na Mierzei Helskiej, jednak tutejsze złote piaski od lat lądują w różnych zestawieniach top 10 najlepszych plaż w Polsce. I pewnie coś w tym jest, bo znalezienie noclegu na cyplu latem graniczy z cudem, natomiast zimą…
No cóż, zimą Hel jest niemal wymarły. Można znaleźć kilka restauracji i kilka otwartych atrakcji, jednak ludzi jest niewielu. Co ułatwia dostęp do tych atrakcji, które akurat warto zobaczyć na Helu.
Zamarznięty Bałtyk w Zatoce Puckiej
Tak, nie żartuję – spacer po zamarzniętym morzu to jest coś! Jednak nie namawiam do takiej zabawy, zwłaszcza osób, które nie znają się na tym, kiedy i jakiej grubości lód nadaje się do chodzenia! Wręcz odradzam, jeśli nigdy tego nie robiliście. Satysfakcjonujący jest sam widok zamarzniętego morza, który powoduje, że na chwilę czas zatrzymuje się w miejscu. Obowiązkowe zadanie: ulepić bałwana na wybrzeżu.
Fokarium na Helu
To miejsce wyjątkowe, bo to właśnie tu można podziwiać uratowane przez pracowników Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego foki i morświny. Wejście na teren Fokarium co prawda kosztuje 2 X 5 PLN (trzeba mieć gotówkę), ale jest absolutnie tego warte! Na miejscu można podziwiać nie tylko zabawy z fokami, ale przejść przez proces edukacyjny, na temat ratowania fok i ich ochrony, jeśli spotkamy je w naturze.
Swoją wiedzę o tych niezwykłych zwierzętach można rozszerzać odwiedzając dodatkowo także Dom Morświna.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w dawnym kościele gotyckim
Miejsce szczególnie interesujące nie tylko dla fanów ryb i historii rybołówstwa, ale także adaptacji budynku religijnego na świeckie potrzeby oraz i być może przede wszystkim: z uwagi na wieżę widokową znajdującą się w dawnej dzwonnicy. Rozpościera się z niej widok na morze i na samą Mierzeję Helską.
Latarnia Morska na Helu
Sama latarnia ma bardzo długą i ciekawą historię sięgającą kilku wieków wstecz, jednak na szczyt wieży latarnika warto się udać, by obejrzeć niezwykłą panoramę Bałtyku i Helu. Przy dobrej widoczności zobaczycie także inne latarnie morskie w zasięgu wzroku.
Przejdź się Wiejską
Miejski deptak przy ulicy Wiejskiej pokazuje nieco skomplikowaną i zdecydowanie naznaczoną niemiecko-kaszubską historią stronę Helu. Znajdziecie tu wiele restauracji, z których nie wszystkie będą czynne zimą! Co zobaczyć na Helu? Zdecydowanie samo miasto, pochodzić wśród domów i zobaczyć, jak mieszka się w tym dość egzotycznym miejscu w Polsce.
Co zobaczyć na Helu poza tym?
- Port morski na Helu,
- Skansen Broni Morskiej (znajdziecie w nim np. miny morskie),
- Muzeum Obrony Wybrzeża.
Dajcie koniecznie znać, co jeszcze zobaczyć na Helu! I podzielcie się wrażeniami, jeśli byliście.