ile wydałam na podróże w 2021 rokuile wydałam na podróże w 2021 roku

Po tym, co wydarzyło się w 2020, zdecydowałam, że 2021 będzie rokiem bez wielkich oczekiwań. Ci, którzy śledzą mnie dokładniej tu na blogu i na Instagramie, wiedzą że promuję odpowiedzialne podejście do podróżowania. Właśnie dlatego nie zdecydowałam się na wyjazd do żadnego “egzotycznego” kraju. Dlaczego? Bo czytając o dostępie do służby zdrowia, o liczbie zaszczepionych, o propagandzie turystycznej niektórych regionów (jakoby pandemia była w odwrocie), zdecydowałam że to nie jest mądre, dobre ani odpowiedzialne. Mimo tego był to bardzo obfity podróżniczo rok. Ile mnie kosztował?

Tutaj zapoznacie się z kosztami podróży z różnych lat: 2018, 2019, 2020. W tym tekście zaś przeczytacie ile wydałam na podróże w 2021 roku. Ten rok był bardzo specyficzny. Podróżniczo niezwykle frustrujący. Czymże może bowiem być realizowanie planów emerytalnych w 35 roku życia? Ale słowo się rzekło, a podróże miały być odpowiedzialne, także poza Europę nie pojeździłam. Brakowało mi szalonych wypadów jak w latach wcześniejszych, ale z drugiej strony znalazłam czas na nagrywanie podcastu Niezła Historia

Ile kosztowały moje podróże w 2021 roku?

Sylwester 2020/2021 spędziłam w Szwecji, co ujęłam w kosztach roku 2020. Był to cudowny wyjazd, bo akurat w dobie pandemii ceny naprawdę komfortowych noclegów spadły w Sztokholmie do bardzo akceptowalnych dla polskiego portfela. Dzięki temu spędziłam go w samym centrum miasta, w lokalizacji z widokiem na Pałac Królewski. Początek roku obfitował w bardzo miłe zaskoczenia. Przyjrzyjmy się im teraz :).

Sylwester w Sztokholmie
Uwaga: Ceny podaję jak zwykle dla jednej osoby, chyba, że zaznaczyłam inaczej. Noclegi zwykle to hotele/airbnb/pensjonaty średniej klasy, czasami wyższej klasy, chyba że zaznaczyłam inaczej. 

Luty 2021, Gdynia i Hel, 2 dni, cel: zwiedzanie i odpoczynek

Razem z moimi dwiema najcudowniejszymi przyjaciółkami – Darią i Martą – miałam okazję pojechać do Gdyni i na Hel. Naszym celem było przede wszystkim spokojne włóczenie się bez konkretnego kierunku. Odwiedziłyśmy Wyspę Sobieszewską, wspięłyśmy się na Kamienną Górę, zjechałyśmy Hel wzdłuż i wszerz patrząc na zamarznięty Bałtyk (to było coś!). 

Paliwo81,62 PLN (⅓ ceny)
Nocleg (2 noce)78,24 PLN (⅓ ceny)
Jedzenie (restauracje + gotowanie)150 PLN
Atrakcje (wejście do Fokarium)10 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 319,86 PLN

Luty  2021, Karpacz, 2 dni, cel: wspinaczka

Naatlantyde na Śnieżce
Śnieżka 1603 m n.p.m.

Ten wyjazd to był prawdziwy sztos! Po prostu spontanicznie uznaliśmy, że chcemy wejść zimą na Królową Sudetów. Zarezerwowaliśmy noclegi i ruszyliśmy w stronę Karpacza. W tym wpisie opowiadam nieco o tym, jak wygląda zimowe wejście na Śnieżkę

Ale oprócz wspinaczki w trudnych warunkach na najwyższy szczyt Karkonoszy, razem ze znajomymi pojechaliśmy do Wodospadu Podgórnej oraz na Zamek Chojnik, z którego roztacza się przepiękny widok na górskie pasma. W samym wodospadzie miałam okazję morsować. 

Paliwo108 PLN (¼ ceny)
Nocleg (2 noce)120 PLN (¼ ceny)
Jedzenie150 PLN
Wejście do KPN – pamiętajcie, żeby wchodząc do parków narodowych pokrywać opłaty za wstęp8 PLN 

Całkowity koszt wyjazdu: 386 PLN

Marzec 2021, okolice Poznania na rowerze

Są to wyjazdy rowerowe, za które nie zapłaciłam nic, a poznałam mnóstwo fajnych miejsc w okolicy własnego domu. Między innymi ciekawy park w Radojewie – Kokoryczowe Wzgórze, w którym w marcu kwitną ranniki (kokorycze). Byłam także na poznańskiej Dziewiczej Górze i Morasku. 

Marzec 2021, Bydgoszcz, 2 dni, cel: zwiedzanie i towarzyski 

Bydgoszcz

Bydgoszcz przez wiele lat wydawała mi się mało atrakcyjna do zwiedzania, bo cóż ciekawego może się kryć w tym mieście? W jakim wielkim błędzie byłam! Przez wiele lat pochłonięta toruńską propagandą omijałam Bydzię, więc w 2021 pojechałam do niej aż dwa razy. I nie żałuję. Piękne bulwary, świetne jedzenie i jest naprawdę gros ciekawych muzeów. 

Bydgoszcz
Pociąg82 PLN
Nocleg (1 noc)0 PLN (spałam u koleżanki)
Jedzenie100 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 182 PLN

Marzec 2021, Rudawy Janowickie, Mniszków, 2 dni, cel: odpoczynek, przejażdżki konne

Spacery konne po Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie marzyły mi się od dawna z ich niezwykłą historią – znikającej wsi Miedzanka, czy też kompleksu zamkowego w Bolkowie, który znałam z czasów festiwali gotyckich. Przede wszystkim jednak wyobrażałam sobie Kolorowe Jeziorka, które okazały się największym rozczarowaniem (z uwagi na to, że w zimie po prostu nie widać kolorów). Więc pozostają do nadrobienia w porze letniej. 

Miałam też okazję jeździć konno na koniach z boskiej stadniny w Mniszkowie, gdzie zresztą się zatrzymaliśmy oraz pić kraftowe piwko z browaru Miedzanka, które serdecznie polecam. 

Pan w zamku w Bolkowie nie wziął od nas pieniędzy za wejście na obiekt. Prawdopodobnie dlatego, że byliśmy pierwszymi turystami w maseczkach. 

Paliwo42 PLN (⅓ ceny)
Nocleg (2 noce)0 PLN (nie udało mi się rozliczyć ze znajomymi…)
Jedzenie150 PLN
Konie40 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 232 PLN

Kwiecień 2021, Kórnik, Lednogóra, Mosina i inne okolice Poznania, cel: zwiedzanie i relaks

Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku

Z uwagi na to, że świat cały czas był niestabilny, wszyscy czekaliśmy na kolejne dawki szczepionek, to skupiliśmy się na zwiedzaniu najbliższej okolicy Poznania. Postawiliśmy na wycieczki oddalone maksymalnie 1,5 h jazdy samochodem od miasta. Byliśmy w Kórniku, na Półwyspie Szyja w Bninie, na wieży widokowej w Mosinie, w Muzeum Pierwszych Piastów. W Lednogórze i okolicy, gdzie podziwialiśmy zabytkowe wiatraki. 

Paliwo50 PLN (⅓ ceny)
Jedzenie100 PLN
Atrakcje10 PLN (arboretum w Kórniku)

Całkowity koszt wyjazdu: 160 PLN (nie liczę cen innych atrakcji, bo w większości były darmowe albo nieczynne)

Maj 2021, Podlasie i Mazury Garbate, 10 dni, cel: zwiedzanie i odpoczynek

Ach co to był za maj! Zimny i deszczowy. Nie przeszkodziło nam to jednak wybrać się na prawie dwutygodniowe, wymarzone od dawna Podlasie. Zwiedziliśmy kawał województwa Podlaskiego zaczynając od miejscowości Łuka, w której się zatrzymaliśmy większą ekipą. Zwiedziliśmy Jałówkę, byliśmy pod granicą Białoruską (gdzie nasz operator postanowił wbić nam horrendalne kwoty na rachunku, na szczęście udało się to zareklamować i nie płacić kwoty blisko 250 PLN ekstra). Odwiedziliśmy tatarskie meczety w Kruszynianach i Bohonikach, a także mizary (cmentarze muzułmańskie), miasto cudów – Sokółkę oraz Monoteistyczną Świątynię Świata ukrytą głęboko w lesie.

Byliśmy w Rezerwacie Ścisłym Puszczy Białowieskiej, który zwiedzaliśmy o 5 rano. Podziwialiśmy cerkwie prawosławne na całej trasie: Narwii, Trześciance, Puchłach, a także prawosławny Skit. Widzieliśmy żubry w dzikiej naturze, widzieliśmy przy drodze łosia, szukaliśmy widoków w Kosy Moście, jedliśmy wareniki w Budach, zwiedziliśmy Supraśl, Tykocin, Krainę Otwartych Okiennic, Europejską Wieś Bocianią, Białystok, Mosty w Stańczykach. Byliśmy w Molennie staroobrzędowców w Wodziłkach, podziwialiśmy Wigry i zespół klasztorny, a na koniec zanurzyliśmy się w nadbiebrzańskie bagna.

W skrócie: każdy dzień był przepełniony atrakcjami, których nie udało się popsuć paskudnej pogodzie. 

Paliwo122,3 (¼ całego kosztu)
Noclegi (9 nocy)440,94 (⅛ kosztu, była duża ekipa)
Jedzenie300 PLN
Atrakcje– Rezerwat Ścisły Puszczy Białowieskiej z przewodnikiem – 100 PLN
– Wejście do meczetu 5 PLN
– Dom w Tykocinie 20 PLN (wedle uznania)
– Biebrzański Park Narodowy 8 PLN
– Białowieski Park Narodowy 6 PLN
– Mosty w Stańczykach 8 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 1010,24 PLN

Maj 2021, Stobnica i okolice Poznania, cel: zwiedzanie i odpoczynek

Pobyt na Podlasiu był bardzo intensywny, a moje obwody zdecydowanie się przepaliły. Potrzebowałam odpocząć i tutaj pojawili się znajomi z propozycją wypadu w Wielkopolskę. Pojechaliśmy do Stobnicy, gdzie wisi jeden z najciekawszych, nieużywanych wiaduktów w Polsce, a stamtąd do Doliny Kończaka, którą bardzo polecam na spacery i poszukiwania dzikich zwierząt (zwłaszcza bobrów). 

Paliwo0 PLN (kiedyś mnie za to wszystko podliczą)

Całkowity koszt wyjazdu: 0 PLN

Czerwiec 2021, Polska/Czechy: Szklarska Poręba i Harrachov, 5 dni, cel: trekking i zwiedzanie

Wodospad w Harrachovie
Wodospad w Harrachovie

Tuż po drugiej dawce szczepionki i zaraz po tym jak zaczęło robić się relatywnie cieplej udałam się na zaproszenie Karoliny z agrafkageografka i jej męża do ich apartamentu w Sudetach. Miałam okazję spędzić kilka wspaniałych dni w jednym z najlepszych mieszkań w całej Szklarskiej Porębie. Pojechałam stąd do Harrachova pociągiem, zrobiłam pętlę z Jakuszyc, odwiedziłam Wysoki Kamień, wjechałam na Szrenicę i jadłam najlepsze jedzonko w Chacie Izerskiej położonej tuż pod mieszkaniem. Polecam bardzo. 

Pociąg do Szklarskiej79 PLN
Pociągi po Szklarskiej i do Harrachova72 PLN 
Taksówka60 PLN
Paliwo na powrót 50 PLN (¼ ceny)
Jedzenie70 PLN
Jedzenie w knajpach200 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 531 PLN

Czerwiec 2021, Hiszpania, 17 dni, cel: nauka języka i zwiedzanie

Plaza Mayor
Plaza Mayor w Madrycie

Jeszcze przed wybuchem pandemii udało mi się otrzymać stypendium w szkole języka hiszpańskiego w Valladolid – językowej kolebce tej mowy. W związku z tym, że pandemia utrudniała podróżowanie, swój wyjazd przeniosłam na czerwiec 2021. Byłam wtedy już w pełni zaszczepiona, ale niestety od drugiej dawki minęło zbyt mało czasu, by wjechać na certyfikacie covidowym i tak musiałam robić test. Z tymi testami to też była jazda bez trzymanki, bo dzień przed wyjazdem do Hiszpanii zmieniły się zalecenia. Z testu robionego 72h przed musiałam mieć test ważny 48h po przyjeździe. Więc koszty tego wyjazdu zwiększyły się kilka razy, bo zmieniały się wymagania wjazdowe do kraju, a co za tym idzie, musiałam wykonać więcej pracy.

Miałam jednak przyjemność pomieszkać w czasie tej podróży w Madrycie, Valladolid i Barcelonie, zwiedziłam także Salamankę i poznałam całe mnóstwo muzeów, obiektów religijnych oraz knajpek tu i ówdzie, chociaż de facto większość czasu (od 9 do 15) spędzałam w szkole podczas zajęć z native speakerami. 

Pociągi (dojazd do lotniska)55 PLN (Poznań – Warszawa)
15,20 PLN (Warszawa – Modlin)
Transfer na lotnisko31 PLN 
Nocleg na Modlinie (1 noc)100 PLN
Loty261,06 PLN do Madrytu z Modlina
160,44 PLN z Girony do Poznania
Nocleg w Madrycie (2 noce)226 PLN
Nocleg w Valladolid (5 nocy)279 PLN
Nocleg w Madrycie (2 noce)283 PLN (½ ceny)
Nocleg w Valladolid (5 nocy)412 PLN (½ ceny)
Nocleg w Barcelonie (2 noce)387 PLN (½ ceny)
Bus Madryt – Valladolid X2168,54 PLN
Bus Valladolid – Madryt84,27 PLN
Pociąg Valladolid – Barcelona313,04 PLN
Bus Valladolid – Salamanca74,70 PLN
Madryt komunikacja miejska133,41 PLN
Barcelona komunikacja miejska91,41 PLN
Jedzenie w knajpach968,35 PLN
Jedzenie 552,42 PLN
Atrakcje– Kolejka linowa w Madrycie – 27,42 PLN
– Pałac Królewski w Madrycie – 109,69 PLN
– Museo de Escultura – 13,71 PLN
– Wieża katedry w Valladolid – 0 PLN
– Katedra w Salamance – 27,42 PLN
– Wieża w Salamance – 45,70 PLN
– Kolejka linowa w Barcelonie – 64,88 PLN
– Park Guell – 45,70 PLN
– Sagrada Familia – 154,27 PLN
– Zamek Montjuic – 22,84 PLN
Testy COVID-19Test PCR – 249 PLN
Test antygenowy – 160 PLN
Dodatkowe opłaty związane z kursem językowym456,88 PLN
Ubezpieczenie90,90 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 6 064,67 PLN

Lipiec 2021, Międzyrzecki Rejon Umocniony, 2 dni, cel: zwiedzanie i integracja

Miałam szczęście także z moją firmą pojechać na wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz do winnicy w Pszczewie. Za ten wyjazd oczywiście nie płaciłam z własnych pieniędzy, więc nie ujmuję tego w kosztach. 

Całkowity koszt wyjazdu: o PLN

Lipiec 2021, zwiedzanie okolic Poznania – Pobiedziska, 2 dni, cel: relaks

Wyjechałam także z przyjaciółkami na wycieczkę pod namiot. Celem było sprawdzenie, czy stare kości radzą sobie w spaniu pod namiotem. 

Paliwo20 PLN (¼ ceny)
Wynajem namiotu z Decathlonu10 PLN (⅓ ceny)
Jedzenie70 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 100 PLN

Lipiec 2021, Kraków, 7 dni, cel: zwiedzanie i opieka nad kotami

Wawel
Zamek na Wawelu

W 2021 wybuchł naprawdę trend zwany zamianą domów i zwyczaju opiekowania się cudzymi pupilami pod nieobecność gospodarzy. Tym razem na tej zasadzie wyjechałam na tydzień do Krakowa, w którym zajmowałam się Tofikiem i Pyzą, towarzyszami Oli i Grzesia z travelovelove.pl. A przy okazji odwiedzałam muzea, zwiedzałam miasto i próbowałam krakowskiej kuchni. 

Pociąg Poznań-Kraków-Poznań135 PLN
Komunikacja miejska76 PLN 
Jedzenie w knajpkach167,40 PLN 
Jedzenie89,22 PLN
AtrakcjeMOCAK – 14 PLN 

Całkowity koszt wyjazdu: 481,62 PLN

Sierpień 2021, Zielona Góra, 1 dzień, cel: zwiedzanie, towarzyski

W połowie roku wybrałam się także z moim Lubym do Zielonej Góry, na dosłownie jednodniowy wypad. Wpadliśmy na odwiedziny do rodzinki, ale też na szybki spacer po mieście, przypomnieć sobie najładniejsze zakątki pięknego miasta. 

Pociągi (Poznań-Zielona Góra-Poznań)51,20 PLN
Jedzenie90 PLN
Komunikacja miejska (rower + autobus)10 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 151,20 PLN 

Sierpień 2021, Bydgoszcz, 1 dzień, cel: zwiedzanie, towarzyski

Korzystając z ładnej pogody wróciłam także do Bydgoszczy, by odwiedzić nie tylko muzea, ale także przepłynąć się promem po rzece i zobaczyć jak miasto prezentuje się w letniej atmosferze. I tak jak kocham Toruń, tak już wiem, że nie Bydgoszcz nie ma się czego wstydzić względem konkurencyjnej stolicy województwa. 

Paliwo20  PLN (¼ ceny)
Jedzenie51 PLN
Rejs łódką17 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 88 PLN 

Sierpień 2021, Szwecja, Sztokholm, 4 dni, cel: zwiedzanie 

Ratusz w Sztokholmie ile wydałam na podróże
Ratusz w Sztokholmie

Chociaż rok zaczął się w Sztokholmie, to z uwagi na różne zawirowania: sezon świąteczny i szalejącą pandemię, nie udało mi się zwiedzić wszystkich zakamarków miasta i Archipelagu Sztokholmskiego. Jednocześnie wciąż posiadałam darmowe bilety do tych miejsc zaoferowane mi przez sztokholmską organizację turystyczną. Właśnie dlatego zdecydowałam się na powrót i nadrobienie przynajmniej najciekawszych muzeów i rejsów w stolicy Szwecji.

Niech was nie zdziwi tak niski koszt atrakcji – ten wyjazd był nimi nafaszerowany, ale z uwagi na współpracę za nic nie płaciłam. Nie korzystałam także specjalnie z metra tym razem, bo byłam w sumie rzut beretem od atrakcji, które planowałam odwiedzić. 

Loty39  PLN (Gdańsk – Skavsta)
18,90 PLN (Skavsta – Gdańsk)
Pociąg Poznań-Gdańsk-Poznań124 PLN
Transfer lotniskowy w dwie strony177,04 PLN
Komunikacja miejska9,54 PLN hulajnogi
Nocleg (3 noce)356,5 PLN (½ ceny)
Jedzenie w knajpkach727,5 PLN
Atrakcje0 PLN (rejsy, muzea – w ramach współpracy)
Ubezpieczenie15,68 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 1468,16 PLN 

Wrzesień 2021, Cypr, 11 dni, cel: zwiedzanie i relaks

Cypryjczyk ile wydałam na podróże
Cypryjczyk

W tym roku z uwagi na COVID-19 uznałam, że nie byłoby szczególnie odpowiedzialne jechać do jednego z wymarzonych odległych krajów. Raz, że nie do końca wierzę w światowe statystyki zakażeń, dwa że czułabym się niezręcznie odbierając komuś szansę na leczenie, bo rząd chciałby leczyć w pierwszej kolejności obcokrajowczynię. Dlatego wybrałam kierunek, który wydał mi się najbardziej egzotyczny, ale wciąż w Unii Europejskiej. Tą destynacją był Cypr, który zwiedziłam dość dobrze.

Miałam okazję być w Larnace, Limassolu, Ayia Napie, Pafos, ale przede wszystkim w Nikozji, po obu stronach granicy i to właśnie Nikozja podobała mi się najbardziej. Napisałam też długi i ciekawy wpis o konflikcie na Cyprze. Miałam okazję jeździć jeepem po Cape Greco, pływać kajakiem wśród wapiennych skał Limassolu, odwiedzić półwysep Akamas, starożytne miasto w Pafos, słone jezioro w Larnace i wiele innych. 

Love Bridge z lotu ptaka
Love Bridge z lotu ptaka
Pociąg Poznań-Wrocław37,90 PLN
Pociąg Gdańsk-Poznań62 PLN
Loty250 PLN (Wrocław-Larnaka)
406 PLN (Pafos-Gdańsk)
Komunikacja międzymiastowa182 PLN
Noclegi (10 noclegów)Pafos – 437,95 PLN (3 noce, ½ ceny)
Limassol – 107 PLN (1 noc, ½ ceny)
Nikozja – 205,5 PLN (2 noce, ½ ceny)
Ayia Napa – 157 PLN (2 noce, ½ ceny)
Larnaka – 201 PLN (2 noce, ½ ceny)
Jedzenie w knajpkach1434 PLN
Jedzenie440,50 PLN
AtrakcjeCape Greco jeepem – 207,14 PLN
Muzeum Kitionu – 11,45 PLN
Wynajem leżaków na plaży – 17,41 PLN
Wynajem deski SUP – 69,67 PLN
Wycieczka do Akamas – 145,32 PLN
Kajaki – 161,56 PLN
Wieża Shacolas – 22,85 PLN
Starożytne miasto w Pafos – 20,50 PLN
Apteki (leki, maseczki + testy na COVID)Leki – 22,11 PLN
Maseczki – 6,97 PLN
Test antygenowy na COVID-19, żeby przekroczyć granicę z Cyprem Północnym – 27,65 PLN
Ubezpieczenie84,70 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 4715,18 PLN 

Październik 2021, Chorwacja, Pula, 4 dni, cel: zwiedzanie, odpoczynek

Wino z Istrii Malwazja
Malwazja z Istrii

Kiedy zauważyłam pierwsze kolorowe liście na drzewach to bardzo się cieszyłam. Spędziłam nawet kilka dni na wsi rozkoszując się jesienią i zbieraniem grzybów. Jednak złotą polską jesień szybko zastąpiła jesienna plucha, a mnie przytłaczała szarość za oknem.

Szczęśliwie częściowo biznesowo znalazłam lot do lepszego miejsca na ziemi, czyli do słonecznej Chorwacji, do której postanowiłam wyskoczyć na kilka dni, chociaż lotniczych citybreaków staram się nie promować i nie uprawiać. Jednak wyjazd do Chorwacji to było coś, co dało mi wiatr w żagle, by przetrwać najgorsze dni jesieni i doładować się słońcem. 

Lot179,50  PLN
Nocleg (3 noce)209 PLN (hostel)
Jedzenie223 PLN
Jedzenie w knajpkach405 PLN
Komunikacja miejska155 PLN
Atrakcje139 PLN (Zerostrasse, Zamek i Amfiteatr)
Ubezpieczenie25,68 PLN

Całkowity koszt wyjazdu: 1336,18 PLN 

Październik/listopad 2021, Ukraina, Lwów, 5 dni, cel: zwiedzanie, studia

Wysoki Zamek punkt widokowy ile wydałam na podróże
Punkt widokowy na Wysokim Zamku

W październiku zapisałam się na nowe studia i jeden ze zjazdów wpadł w planowany od jakiegoś czasu wyjazd do Lwowa. Lwów był jednym z ulubionych miast mojego taty, a zatem ważnym dla mnie. Nasz wyjazd wpadł akurat na przełom miesięcy i kilka świąt, które z tej okazji odbywają się w Polsce (Wszystkich Świętych) i w Ukrainie (rocznica bitwy o Lwów w wojnie polsko-ukraińskiej). Dlatego też mieliśmy okazję zobaczyć zarówno codzienność Lwowian, jak i obchody na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

I chociaż większość czasu spędziłam na uczelni (zajęcia online), to absolutnie nie żałuję! Było warto. Lwów jest magiczny i rekomenduję wyjazd każdemu.

Lot69 PLN (Poznań-Lwów)
81,78 PLN (Lwów-Poznań)
Nocleg (4 noce)238,77 PLN (½ ceny)
Jedzenie211 PLN
Jedzenie w knajpkach446,5 PLN
Transport (jeździliśmy głównie Uberem lub Boltem)51,98 PLN (cena dla dwóch osób, ale jedna płaciłaby tyle samo)
Ubezpieczenie41,73 PLN
Atrakcje15 PLN (muzeum i wstęp cmentarz)

Całkowity koszt wyjazdu: 1155,76 PLN 

Grudzień 2021, Niemcy, Berlin, 3 dni, cel: zwiedzanie, Nowy Rok

Sylwester w Berlinie
Sylwester w Berlinie

Nowym zwyczajem staramy się spędzać Sylwestra i Nowy Rok za granicą. Z uwagi na kwestie pandemiczne tym razem wybór padł na bezpieczną opcję, jaką jest Berlin. I trafiło nam się świetnie, bo miasto jest dobrze znane, więc nie było problemu ze znalezieniem atrakcji, czy nowych miejsc, w których nas jeszcze nie było. Wybór padł na Treptower Park i pomniki sowieckie oraz na najwyższy punkt widokowy w Berlinie przy placu Poczdamskim. Było epicko, a sam Sylwester huczny i udany. 

Autobus237,84 PLN (w dwie strony)
Nocleg (2 noce)352 PLN (½ ceny)
Jedzenie35 PLN
Jedzenie w knajpkach285 PLN
Komunikacja miejska36,92 PLN
Ubezpieczenie11,50 PLN
Atrakcje34,82 PLN (Panoramapunkt)

Całkowity koszt wyjazdu: 993,08 PLN 

W stosunku do 2020 roku…

Zauważam wraz z pandemią trend do tego, że więcej podróżuję po kraju oraz że zdecydowanie mniej wyjeżdżam w dalekie i odważne podróże. Porównując do lat ubiegłych, gdzie przewijały się kraje takie np. RPA, Singapur, Malezja, Australia, Chiny obecne czasy są zdecydowanie skoncentrowane na bliskich destynacjach. Jest to naturalnie spowodowane koronawirusem i nie ma się co oszukiwać – dalekie podróże nie są już tak bezpieczne – ani dla nas, ani dla mieszkańców odległych regionów. Właśnie dlatego ten rok pełen jest krótkich i dość poszatkowanych wyjazdów – nie tak jak lubię. 

W 2020 roku na podróże wydałam 11 290,15 PLN, co było jak na moją średnią bardzo niską kwotą. W 2021 wydałam 19374,95 PLN. Czyli w zasadzie 8 000 PLN więcej niż w 2020, byłam też w większej liczbie miejsc, jednak… podróże 2021 nie były dla mnie zachwycające. Koszty moich wojaży z uwagi na późne ich organizowanie również były wyższe, nie tylko dla mojego portfela, ale również dla środowiska. 

Pamiętajcie, że zestawienie to zawiera często koszty noclegu liczone dla dwóch osób, a czasami jechałam na wyjazd w większej ekipie. Nie możecie więc tego traktować jeden do jeden ze swoimi indywidualnymi wydatkami. Część moich podróży była w ekipie ze znajomymi, a niektóre z moją lepszą połową. Niekiedy wyjazdy były indywidualne, jak część Hiszpanii i Chorwacja. Chcąc wygenerować podobne koszty osobowe jak ja w podróży solo, zapewne będziecie spać w jakościowo gorszych miejscach. 

To nie był dobry rok dla podróży według mnie.

Tutaj przeczytacie o kosztach podróży od początku cyklu:

 

Więcej
Postów