Po tym, co wydarzyło się w 2020, zdecydowałam, że 2021 będzie rokiem bez wielkich oczekiwań. Ci, którzy śledzą mnie dokładniej tu na blogu i na Instagramie, wiedzą że promuję odpowiedzialne podejście do podróżowania. Właśnie dlatego nie zdecydowałam się na wyjazd do żadnego “egzotycznego” kraju. Dlaczego? Bo czytając o dostępie do służby zdrowia, o liczbie zaszczepionych, o propagandzie turystycznej niektórych regionów (jakoby pandemia była w odwrocie), zdecydowałam że to nie jest mądre, dobre ani odpowiedzialne. Mimo tego był to bardzo obfity podróżniczo rok. Ile mnie kosztował?
Tutaj zapoznacie się z kosztami podróży z różnych lat: 2018, 2019, 2020. W tym tekście zaś przeczytacie ile wydałam na podróże w 2021 roku. Ten rok był bardzo specyficzny. Podróżniczo niezwykle frustrujący. Czymże może bowiem być realizowanie planów emerytalnych w 35 roku życia? Ale słowo się rzekło, a podróże miały być odpowiedzialne, także poza Europę nie pojeździłam. Brakowało mi szalonych wypadów jak w latach wcześniejszych, ale z drugiej strony znalazłam czas na nagrywanie podcastu Niezła Historia.
Ile kosztowały moje podróże w 2021 roku?
Sylwester 2020/2021 spędziłam w Szwecji, co ujęłam w kosztach roku 2020. Był to cudowny wyjazd, bo akurat w dobie pandemii ceny naprawdę komfortowych noclegów spadły w Sztokholmie do bardzo akceptowalnych dla polskiego portfela. Dzięki temu spędziłam go w samym centrum miasta, w lokalizacji z widokiem na Pałac Królewski. Początek roku obfitował w bardzo miłe zaskoczenia. Przyjrzyjmy się im teraz :).

Uwaga: Ceny podaję jak zwykle dla jednej osoby, chyba, że zaznaczyłam inaczej. Noclegi zwykle to hotele/airbnb/pensjonaty średniej klasy, czasami wyższej klasy, chyba że zaznaczyłam inaczej. |
Luty 2021, Gdynia i Hel, 2 dni, cel: zwiedzanie i odpoczynek






Razem z moimi dwiema najcudowniejszymi przyjaciółkami – Darią i Martą – miałam okazję pojechać do Gdyni i na Hel. Naszym celem było przede wszystkim spokojne włóczenie się bez konkretnego kierunku. Odwiedziłyśmy Wyspę Sobieszewską, wspięłyśmy się na Kamienną Górę, zjechałyśmy Hel wzdłuż i wszerz patrząc na zamarznięty Bałtyk (to było coś!).
Paliwo | 81,62 PLN (⅓ ceny) |
Nocleg (2 noce) | 78,24 PLN (⅓ ceny) |
Jedzenie (restauracje + gotowanie) | 150 PLN |
Atrakcje (wejście do Fokarium) | 10 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 319,86 PLN
Luty 2021, Karpacz, 2 dni, cel: wspinaczka

Ten wyjazd to był prawdziwy sztos! Po prostu spontanicznie uznaliśmy, że chcemy wejść zimą na Królową Sudetów. Zarezerwowaliśmy noclegi i ruszyliśmy w stronę Karpacza. W tym wpisie opowiadam nieco o tym, jak wygląda zimowe wejście na Śnieżkę.



Ale oprócz wspinaczki w trudnych warunkach na najwyższy szczyt Karkonoszy, razem ze znajomymi pojechaliśmy do Wodospadu Podgórnej oraz na Zamek Chojnik, z którego roztacza się przepiękny widok na górskie pasma. W samym wodospadzie miałam okazję morsować.
Paliwo | 108 PLN (¼ ceny) |
Nocleg (2 noce) | 120 PLN (¼ ceny) |
Jedzenie | 150 PLN |
Wejście do KPN – pamiętajcie, żeby wchodząc do parków narodowych pokrywać opłaty za wstęp | 8 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 386 PLN
Marzec 2021, okolice Poznania na rowerze






Są to wyjazdy rowerowe, za które nie zapłaciłam nic, a poznałam mnóstwo fajnych miejsc w okolicy własnego domu. Między innymi ciekawy park w Radojewie – Kokoryczowe Wzgórze, w którym w marcu kwitną ranniki (kokorycze). Byłam także na poznańskiej Dziewiczej Górze i Morasku.
Marzec 2021, Bydgoszcz, 2 dni, cel: zwiedzanie i towarzyski

Bydgoszcz przez wiele lat wydawała mi się mało atrakcyjna do zwiedzania, bo cóż ciekawego może się kryć w tym mieście? W jakim wielkim błędzie byłam! Przez wiele lat pochłonięta toruńską propagandą omijałam Bydzię, więc w 2021 pojechałam do niej aż dwa razy. I nie żałuję. Piękne bulwary, świetne jedzenie i jest naprawdę gros ciekawych muzeów.

Pociąg | 82 PLN |
Nocleg (1 noc) | 0 PLN (spałam u koleżanki) |
Jedzenie | 100 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 182 PLN
Marzec 2021, Rudawy Janowickie, Mniszków, 2 dni, cel: odpoczynek, przejażdżki konne

Rudawy Janowickie marzyły mi się od dawna z ich niezwykłą historią – znikającej wsi Miedzanka, czy też kompleksu zamkowego w Bolkowie, który znałam z czasów festiwali gotyckich. Przede wszystkim jednak wyobrażałam sobie Kolorowe Jeziorka, które okazały się największym rozczarowaniem (z uwagi na to, że w zimie po prostu nie widać kolorów). Więc pozostają do nadrobienia w porze letniej.






Miałam też okazję jeździć konno na koniach z boskiej stadniny w Mniszkowie, gdzie zresztą się zatrzymaliśmy oraz pić kraftowe piwko z browaru Miedzanka, które serdecznie polecam.
Pan w zamku w Bolkowie nie wziął od nas pieniędzy za wejście na obiekt. Prawdopodobnie dlatego, że byliśmy pierwszymi turystami w maseczkach.
Paliwo | 42 PLN (⅓ ceny) |
Nocleg (2 noce) | 0 PLN (nie udało mi się rozliczyć ze znajomymi…) |
Jedzenie | 150 PLN |
Konie | 40 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 232 PLN
Kwiecień 2021, Kórnik, Lednogóra, Mosina i inne okolice Poznania, cel: zwiedzanie i relaks

Z uwagi na to, że świat cały czas był niestabilny, wszyscy czekaliśmy na kolejne dawki szczepionek, to skupiliśmy się na zwiedzaniu najbliższej okolicy Poznania. Postawiliśmy na wycieczki oddalone maksymalnie 1,5 h jazdy samochodem od miasta. Byliśmy w Kórniku, na Półwyspie Szyja w Bninie, na wieży widokowej w Mosinie, w Muzeum Pierwszych Piastów. W Lednogórze i okolicy, gdzie podziwialiśmy zabytkowe wiatraki.



Paliwo | 50 PLN (⅓ ceny) |
Jedzenie | 100 PLN |
Atrakcje | 10 PLN (arboretum w Kórniku) |
Całkowity koszt wyjazdu: 160 PLN (nie liczę cen innych atrakcji, bo w większości były darmowe albo nieczynne)
Maj 2021, Podlasie i Mazury Garbate, 10 dni, cel: zwiedzanie i odpoczynek





Ach co to był za maj! Zimny i deszczowy. Nie przeszkodziło nam to jednak wybrać się na prawie dwutygodniowe, wymarzone od dawna Podlasie. Zwiedziliśmy kawał województwa Podlaskiego zaczynając od miejscowości Łuka, w której się zatrzymaliśmy większą ekipą. Zwiedziliśmy Jałówkę, byliśmy pod granicą Białoruską (gdzie nasz operator postanowił wbić nam horrendalne kwoty na rachunku, na szczęście udało się to zareklamować i nie płacić kwoty blisko 250 PLN ekstra). Odwiedziliśmy tatarskie meczety w Kruszynianach i Bohonikach, a także mizary (cmentarze muzułmańskie), miasto cudów – Sokółkę oraz Monoteistyczną Świątynię Świata ukrytą głęboko w lesie.













Byliśmy w Rezerwacie Ścisłym Puszczy Białowieskiej, który zwiedzaliśmy o 5 rano. Podziwialiśmy cerkwie prawosławne na całej trasie: Narwii, Trześciance, Puchłach, a także prawosławny Skit. Widzieliśmy żubry w dzikiej naturze, widzieliśmy przy drodze łosia, szukaliśmy widoków w Kosy Moście, jedliśmy wareniki w Budach, zwiedziliśmy Supraśl, Tykocin, Krainę Otwartych Okiennic, Europejską Wieś Bocianią, Białystok, Mosty w Stańczykach. Byliśmy w Molennie staroobrzędowców w Wodziłkach, podziwialiśmy Wigry i zespół klasztorny, a na koniec zanurzyliśmy się w nadbiebrzańskie bagna.
W skrócie: każdy dzień był przepełniony atrakcjami, których nie udało się popsuć paskudnej pogodzie.
Paliwo | 122,3 (¼ całego kosztu) |
Noclegi (9 nocy) | 440,94 (⅛ kosztu, była duża ekipa) |
Jedzenie | 300 PLN |
Atrakcje | – Rezerwat Ścisły Puszczy Białowieskiej z przewodnikiem – 100 PLN – Wejście do meczetu 5 PLN – Dom w Tykocinie 20 PLN (wedle uznania) – Biebrzański Park Narodowy 8 PLN – Białowieski Park Narodowy 6 PLN – Mosty w Stańczykach 8 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 1010,24 PLN
Maj 2021, Stobnica i okolice Poznania, cel: zwiedzanie i odpoczynek




Pobyt na Podlasiu był bardzo intensywny, a moje obwody zdecydowanie się przepaliły. Potrzebowałam odpocząć i tutaj pojawili się znajomi z propozycją wypadu w Wielkopolskę. Pojechaliśmy do Stobnicy, gdzie wisi jeden z najciekawszych, nieużywanych wiaduktów w Polsce, a stamtąd do Doliny Kończaka, którą bardzo polecam na spacery i poszukiwania dzikich zwierząt (zwłaszcza bobrów).
Paliwo | 0 PLN (kiedyś mnie za to wszystko podliczą) |
Całkowity koszt wyjazdu: 0 PLN
Czerwiec 2021, Polska/Czechy: Szklarska Poręba i Harrachov, 5 dni, cel: trekking i zwiedzanie

Tuż po drugiej dawce szczepionki i zaraz po tym jak zaczęło robić się relatywnie cieplej udałam się na zaproszenie Karoliny z agrafkageografka i jej męża do ich apartamentu w Sudetach. Miałam okazję spędzić kilka wspaniałych dni w jednym z najlepszych mieszkań w całej Szklarskiej Porębie. Pojechałam stąd do Harrachova pociągiem, zrobiłam pętlę z Jakuszyc, odwiedziłam Wysoki Kamień, wjechałam na Szrenicę i jadłam najlepsze jedzonko w Chacie Izerskiej położonej tuż pod mieszkaniem. Polecam bardzo.





Pociąg do Szklarskiej | 79 PLN |
Pociągi po Szklarskiej i do Harrachova | 72 PLN |
Taksówka | 60 PLN |
Paliwo na powrót | 50 PLN (¼ ceny) |
Jedzenie | 70 PLN |
Jedzenie w knajpach | 200 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 531 PLN
Czerwiec 2021, Hiszpania, 17 dni, cel: nauka języka i zwiedzanie

Jeszcze przed wybuchem pandemii udało mi się otrzymać stypendium w szkole języka hiszpańskiego w Valladolid – językowej kolebce tej mowy. W związku z tym, że pandemia utrudniała podróżowanie, swój wyjazd przeniosłam na czerwiec 2021. Byłam wtedy już w pełni zaszczepiona, ale niestety od drugiej dawki minęło zbyt mało czasu, by wjechać na certyfikacie covidowym i tak musiałam robić test. Z tymi testami to też była jazda bez trzymanki, bo dzień przed wyjazdem do Hiszpanii zmieniły się zalecenia. Z testu robionego 72h przed musiałam mieć test ważny 48h po przyjeździe. Więc koszty tego wyjazdu zwiększyły się kilka razy, bo zmieniały się wymagania wjazdowe do kraju, a co za tym idzie, musiałam wykonać więcej pracy.











Miałam jednak przyjemność pomieszkać w czasie tej podróży w Madrycie, Valladolid i Barcelonie, zwiedziłam także Salamankę i poznałam całe mnóstwo muzeów, obiektów religijnych oraz knajpek tu i ówdzie, chociaż de facto większość czasu (od 9 do 15) spędzałam w szkole podczas zajęć z native speakerami.
Pociągi (dojazd do lotniska) | 55 PLN (Poznań – Warszawa) 15,20 PLN (Warszawa – Modlin) |
Transfer na lotnisko | 31 PLN |
Nocleg na Modlinie (1 noc) | 100 PLN |
Loty | 261,06 PLN do Madrytu z Modlina 160,44 PLN z Girony do Poznania |
Nocleg w Madrycie (2 noce) | 226 PLN |
Nocleg w Valladolid (5 nocy) | 279 PLN |
Nocleg w Madrycie (2 noce) | 283 PLN (½ ceny) |
Nocleg w Valladolid (5 nocy) | 412 PLN (½ ceny) |
Nocleg w Barcelonie (2 noce) | 387 PLN (½ ceny) |
Bus Madryt – Valladolid X2 | 168,54 PLN |
Bus Valladolid – Madryt | 84,27 PLN |
Pociąg Valladolid – Barcelona | 313,04 PLN |
Bus Valladolid – Salamanca | 74,70 PLN |
Madryt komunikacja miejska | 133,41 PLN |
Barcelona komunikacja miejska | 91,41 PLN |
Jedzenie w knajpach | 968,35 PLN |
Jedzenie | 552,42 PLN |
Atrakcje | – Kolejka linowa w Madrycie – 27,42 PLN – Pałac Królewski w Madrycie – 109,69 PLN – Museo de Escultura – 13,71 PLN – Wieża katedry w Valladolid – 0 PLN – Katedra w Salamance – 27,42 PLN – Wieża w Salamance – 45,70 PLN – Kolejka linowa w Barcelonie – 64,88 PLN – Park Guell – 45,70 PLN – Sagrada Familia – 154,27 PLN – Zamek Montjuic – 22,84 PLN |
Testy COVID-19 | Test PCR – 249 PLN Test antygenowy – 160 PLN |
Dodatkowe opłaty związane z kursem językowym | 456,88 PLN |
Ubezpieczenie | 90,90 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 6 064,67 PLN
Lipiec 2021, Międzyrzecki Rejon Umocniony, 2 dni, cel: zwiedzanie i integracja






Miałam szczęście także z moją firmą pojechać na wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz do winnicy w Pszczewie. Za ten wyjazd oczywiście nie płaciłam z własnych pieniędzy, więc nie ujmuję tego w kosztach.
Całkowity koszt wyjazdu: o PLN
Lipiec 2021, zwiedzanie okolic Poznania – Pobiedziska, 2 dni, cel: relaks


Wyjechałam także z przyjaciółkami na wycieczkę pod namiot. Celem było sprawdzenie, czy stare kości radzą sobie w spaniu pod namiotem.
Paliwo | 20 PLN (¼ ceny) |
Wynajem namiotu z Decathlonu | 10 PLN (⅓ ceny) |
Jedzenie | 70 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 100 PLN
Lipiec 2021, Kraków, 7 dni, cel: zwiedzanie i opieka nad kotami

W 2021 wybuchł naprawdę trend zwany zamianą domów i zwyczaju opiekowania się cudzymi pupilami pod nieobecność gospodarzy. Tym razem na tej zasadzie wyjechałam na tydzień do Krakowa, w którym zajmowałam się Tofikiem i Pyzą, towarzyszami Oli i Grzesia z travelovelove.pl. A przy okazji odwiedzałam muzea, zwiedzałam miasto i próbowałam krakowskiej kuchni.





Pociąg Poznań-Kraków-Poznań | 135 PLN |
Komunikacja miejska | 76 PLN |
Jedzenie w knajpkach | 167,40 PLN |
Jedzenie | 89,22 PLN |
Atrakcje | MOCAK – 14 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 481,62 PLN
Sierpień 2021, Zielona Góra, 1 dzień, cel: zwiedzanie, towarzyski






W połowie roku wybrałam się także z moim Lubym do Zielonej Góry, na dosłownie jednodniowy wypad. Wpadliśmy na odwiedziny do rodzinki, ale też na szybki spacer po mieście, przypomnieć sobie najładniejsze zakątki pięknego miasta.
Pociągi (Poznań-Zielona Góra-Poznań) | 51,20 PLN |
Jedzenie | 90 PLN |
Komunikacja miejska (rower + autobus) | 10 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 151,20 PLN
Sierpień 2021, Bydgoszcz, 1 dzień, cel: zwiedzanie, towarzyski





Korzystając z ładnej pogody wróciłam także do Bydgoszczy, by odwiedzić nie tylko muzea, ale także przepłynąć się promem po rzece i zobaczyć jak miasto prezentuje się w letniej atmosferze. I tak jak kocham Toruń, tak już wiem, że nie Bydgoszcz nie ma się czego wstydzić względem konkurencyjnej stolicy województwa.
Paliwo | 20 PLN (¼ ceny) |
Jedzenie | 51 PLN |
Rejs łódką | 17 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 88 PLN
Sierpień 2021, Szwecja, Sztokholm, 4 dni, cel: zwiedzanie

Chociaż rok zaczął się w Sztokholmie, to z uwagi na różne zawirowania: sezon świąteczny i szalejącą pandemię, nie udało mi się zwiedzić wszystkich zakamarków miasta i Archipelagu Sztokholmskiego. Jednocześnie wciąż posiadałam darmowe bilety do tych miejsc zaoferowane mi przez sztokholmską organizację turystyczną. Właśnie dlatego zdecydowałam się na powrót i nadrobienie przynajmniej najciekawszych muzeów i rejsów w stolicy Szwecji.







Niech was nie zdziwi tak niski koszt atrakcji – ten wyjazd był nimi nafaszerowany, ale z uwagi na współpracę za nic nie płaciłam. Nie korzystałam także specjalnie z metra tym razem, bo byłam w sumie rzut beretem od atrakcji, które planowałam odwiedzić.
Loty | 39 PLN (Gdańsk – Skavsta) 18,90 PLN (Skavsta – Gdańsk) |
Pociąg Poznań-Gdańsk-Poznań | 124 PLN |
Transfer lotniskowy w dwie strony | 177,04 PLN |
Komunikacja miejska | 9,54 PLN hulajnogi |
Nocleg (3 noce) | 356,5 PLN (½ ceny) |
Jedzenie w knajpkach | 727,5 PLN |
Atrakcje | 0 PLN (rejsy, muzea – w ramach współpracy) |
Ubezpieczenie | 15,68 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 1468,16 PLN
Wrzesień 2021, Cypr, 11 dni, cel: zwiedzanie i relaks

W tym roku z uwagi na COVID-19 uznałam, że nie byłoby szczególnie odpowiedzialne jechać do jednego z wymarzonych odległych krajów. Raz, że nie do końca wierzę w światowe statystyki zakażeń, dwa że czułabym się niezręcznie odbierając komuś szansę na leczenie, bo rząd chciałby leczyć w pierwszej kolejności obcokrajowczynię. Dlatego wybrałam kierunek, który wydał mi się najbardziej egzotyczny, ale wciąż w Unii Europejskiej. Tą destynacją był Cypr, który zwiedziłam dość dobrze.








Miałam okazję być w Larnace, Limassolu, Ayia Napie, Pafos, ale przede wszystkim w Nikozji, po obu stronach granicy i to właśnie Nikozja podobała mi się najbardziej. Napisałam też długi i ciekawy wpis o konflikcie na Cyprze. Miałam okazję jeździć jeepem po Cape Greco, pływać kajakiem wśród wapiennych skał Limassolu, odwiedzić półwysep Akamas, starożytne miasto w Pafos, słone jezioro w Larnace i wiele innych.

Pociąg Poznań-Wrocław | 37,90 PLN |
Pociąg Gdańsk-Poznań | 62 PLN |
Loty | 250 PLN (Wrocław-Larnaka) 406 PLN (Pafos-Gdańsk) |
Komunikacja międzymiastowa | 182 PLN |
Noclegi (10 noclegów) | Pafos – 437,95 PLN (3 noce, ½ ceny) Limassol – 107 PLN (1 noc, ½ ceny) Nikozja – 205,5 PLN (2 noce, ½ ceny) Ayia Napa – 157 PLN (2 noce, ½ ceny) Larnaka – 201 PLN (2 noce, ½ ceny) |
Jedzenie w knajpkach | 1434 PLN |
Jedzenie | 440,50 PLN |
Atrakcje | Cape Greco jeepem – 207,14 PLN Muzeum Kitionu – 11,45 PLN Wynajem leżaków na plaży – 17,41 PLN Wynajem deski SUP – 69,67 PLN Wycieczka do Akamas – 145,32 PLN Kajaki – 161,56 PLN Wieża Shacolas – 22,85 PLN Starożytne miasto w Pafos – 20,50 PLN |
Apteki (leki, maseczki + testy na COVID) | Leki – 22,11 PLN Maseczki – 6,97 PLN Test antygenowy na COVID-19, żeby przekroczyć granicę z Cyprem Północnym – 27,65 PLN |
Ubezpieczenie | 84,70 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 4715,18 PLN
Październik 2021, Chorwacja, Pula, 4 dni, cel: zwiedzanie, odpoczynek

Kiedy zauważyłam pierwsze kolorowe liście na drzewach to bardzo się cieszyłam. Spędziłam nawet kilka dni na wsi rozkoszując się jesienią i zbieraniem grzybów. Jednak złotą polską jesień szybko zastąpiła jesienna plucha, a mnie przytłaczała szarość za oknem.






Szczęśliwie częściowo biznesowo znalazłam lot do lepszego miejsca na ziemi, czyli do słonecznej Chorwacji, do której postanowiłam wyskoczyć na kilka dni, chociaż lotniczych citybreaków staram się nie promować i nie uprawiać. Jednak wyjazd do Chorwacji to było coś, co dało mi wiatr w żagle, by przetrwać najgorsze dni jesieni i doładować się słońcem.
Lot | 179,50 PLN |
Nocleg (3 noce) | 209 PLN (hostel) |
Jedzenie | 223 PLN |
Jedzenie w knajpkach | 405 PLN |
Komunikacja miejska | 155 PLN |
Atrakcje | 139 PLN (Zerostrasse, Zamek i Amfiteatr) |
Ubezpieczenie | 25,68 PLN |
Całkowity koszt wyjazdu: 1336,18 PLN
Październik/listopad 2021, Ukraina, Lwów, 5 dni, cel: zwiedzanie, studia

W październiku zapisałam się na nowe studia i jeden ze zjazdów wpadł w planowany od jakiegoś czasu wyjazd do Lwowa. Lwów był jednym z ulubionych miast mojego taty, a zatem ważnym dla mnie. Nasz wyjazd wpadł akurat na przełom miesięcy i kilka świąt, które z tej okazji odbywają się w Polsce (Wszystkich Świętych) i w Ukrainie (rocznica bitwy o Lwów w wojnie polsko-ukraińskiej). Dlatego też mieliśmy okazję zobaczyć zarówno codzienność Lwowian, jak i obchody na Cmentarzu Orląt Lwowskich.






I chociaż większość czasu spędziłam na uczelni (zajęcia online), to absolutnie nie żałuję! Było warto. Lwów jest magiczny i rekomenduję wyjazd każdemu.
Lot | 69 PLN (Poznań-Lwów) 81,78 PLN (Lwów-Poznań) |
Nocleg (4 noce) | 238,77 PLN (½ ceny) |
Jedzenie | 211 PLN |
Jedzenie w knajpkach | 446,5 PLN |
Transport (jeździliśmy głównie Uberem lub Boltem) | 51,98 PLN (cena dla dwóch osób, ale jedna płaciłaby tyle samo) |
Ubezpieczenie | 41,73 PLN |
Atrakcje | 15 PLN (muzeum i wstęp cmentarz) |
Całkowity koszt wyjazdu: 1155,76 PLN
Grudzień 2021, Niemcy, Berlin, 3 dni, cel: zwiedzanie, Nowy Rok

Nowym zwyczajem staramy się spędzać Sylwestra i Nowy Rok za granicą. Z uwagi na kwestie pandemiczne tym razem wybór padł na bezpieczną opcję, jaką jest Berlin. I trafiło nam się świetnie, bo miasto jest dobrze znane, więc nie było problemu ze znalezieniem atrakcji, czy nowych miejsc, w których nas jeszcze nie było. Wybór padł na Treptower Park i pomniki sowieckie oraz na najwyższy punkt widokowy w Berlinie przy placu Poczdamskim. Było epicko, a sam Sylwester huczny i udany.









Autobus | 237,84 PLN (w dwie strony) |
Nocleg (2 noce) | 352 PLN (½ ceny) |
Jedzenie | 35 PLN |
Jedzenie w knajpkach | 285 PLN |
Komunikacja miejska | 36,92 PLN |
Ubezpieczenie | 11,50 PLN |
Atrakcje | 34,82 PLN (Panoramapunkt) |
Całkowity koszt wyjazdu: 993,08 PLN
W stosunku do 2020 roku…
Zauważam wraz z pandemią trend do tego, że więcej podróżuję po kraju oraz że zdecydowanie mniej wyjeżdżam w dalekie i odważne podróże. Porównując do lat ubiegłych, gdzie przewijały się kraje takie np. RPA, Singapur, Malezja, Australia, Chiny obecne czasy są zdecydowanie skoncentrowane na bliskich destynacjach. Jest to naturalnie spowodowane koronawirusem i nie ma się co oszukiwać – dalekie podróże nie są już tak bezpieczne – ani dla nas, ani dla mieszkańców odległych regionów. Właśnie dlatego ten rok pełen jest krótkich i dość poszatkowanych wyjazdów – nie tak jak lubię.
W 2020 roku na podróże wydałam 11 290,15 PLN, co było jak na moją średnią bardzo niską kwotą. W 2021 wydałam 19374,95 PLN. Czyli w zasadzie 8 000 PLN więcej niż w 2020, byłam też w większej liczbie miejsc, jednak… podróże 2021 nie były dla mnie zachwycające. Koszty moich wojaży z uwagi na późne ich organizowanie również były wyższe, nie tylko dla mojego portfela, ale również dla środowiska.
Pamiętajcie, że zestawienie to zawiera często koszty noclegu liczone dla dwóch osób, a czasami jechałam na wyjazd w większej ekipie. Nie możecie więc tego traktować jeden do jeden ze swoimi indywidualnymi wydatkami. Część moich podróży była w ekipie ze znajomymi, a niektóre z moją lepszą połową. Niekiedy wyjazdy były indywidualne, jak część Hiszpanii i Chorwacja. Chcąc wygenerować podobne koszty osobowe jak ja w podróży solo, zapewne będziecie spać w jakościowo gorszych miejscach.
To nie był dobry rok dla podróży według mnie.
Tutaj przeczytacie o kosztach podróży od początku cyklu:
- Ile wydałam na podróże w 2018 roku
- Ile wydałam na podróże w 2019 roku
- Podróże w Pandemii – ile kosztowały w 2020 roku