Toruń

Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast, a swój nietrywialny urok zawdzięcza ciekawej historii, wywodzącej się z czasów krzyżackich, przynależności do Hanzy i przejęcia przez Rzeczpospolitą. Miasto zaś słynie z pięknej starówki, gotyckiej zabudowy, Mikołaja Kopernika i oczywiście uczty dla zmysłów: toruńskich pierników. 

Co zatem robić w grodzie Kopernika, jeśli mamy jeden dzień lub kilka godzin na zwiedzanie? Toruń jest w dużej mierze dość kompaktowy, a większość atrakcji położona jest od siebie w zasięgu 15 minut spaceru. Poniżej załączam listę atrakcji, które warto zobaczyć. Z tej listy wybierz to, co według opisu najbardziej ci będzie pasować! Dla przejrzystości podzieliłam zwiedzanie na sekcje: miasto (co można zobaczyć spacerem z zewnątrz + miejsca, gdzie wchodzi się na kilka chwil), muzea oraz gdzie zjeść w Toruniu. Tak, to wszystko da się zobaczyć w jeden pełny dzień, ale trzeba wstać wcześnie i późno skończyć ;-).

Wspomniałam już, że Toruń, to dla mnie obok Gdańska i Wrocławia, jedno z najładniejszych polskich miast? I mówię to ja, poznańska dziewczyna z krwi i kości.

Miasto:

Ratusz Staromiejski i wieża

Toruń słynie z bajecznie pięknej starówki i gotyckiego ratusza z potężną wieżą. Dzisiaj budynek nie pełni już funkcji administracyjnej miasta, a jego mury zajmuje główny oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego. Historia obiektu sięga XIII wieku, a jego wnętrza wypełniają wyjątkowe zbiory sztuki gotyckiej oraz późnogotyckiej. 

Na wieżę ratuszową można wejść za dnia, a okresowo otwarte są także opcje nocnego zwiedzania, z góry rozciąga się malownicza panorama starego miasta. 

Wstęp na wieżę kosztuje 17 zł kupowany osobno, a 40 zł w karnecie (o którym pod koniec). 

Pomnik osła

Nieopodal ratusza znajdziecie wyjątkową rzeźbę przedstawiającą osła. Niech was jednak nie zmyli figurka sympatycznego zwierzaka. Upamiętnia on bowiem pręgierz miejski, który stał w tym miejscu, a w którego zastępstwie postawiono osła z ostrą blachą pociągniętą wzdłuż ciała. Sadzano na nim skazanych okrakiem, a do stóp przyczepiano im odważniki. Bardzo wyrafinowana kara!

Osiołek Toruń
Osiołek w Toruniu

Pomnik Filusia

Rzeźba upamiętnia serię rysunkową Zbigniewa Lengrena o Profesorze Filutku i jego wiernym psie Filusiu. Słynny satyryk swoje dzieciństwo spędził właśnie w Toruniu i to tutaj stanął maleńki pomnik na cześć artysty. 

Pomnik Filusia
Pomnik Filusia

Pomnik Piernikarki

Posąg postawiony na cześć pierwszej manufaktury piernikarskiej Gustawa Weesego, nie ma żadnej dłuższej historii, ale na pewno na niego wpadniesz spacerując uliczkami starego rynku.

Pomnik Flisaka

Na skraju toruńskiego ratusza znajduje się bardzo ładny pomnik przedstawiający flisaka grającego na skrzypcach. To rzeźba upamiętniająca dawne czasy, kiedy Wisłą spławiano liczne towary, a flisacy zatrzymywali się w przerwie w mieście. Jedna z legend miejskich mówi, że pewnego razu Toruń nawiedziła plaga żab, z którą nie mogły sobie poradzić miejskie władze. Dopiero pokaźna suma pieniędzy i ręka córki burmistrza przekonała pewnego zdolnego flisaka, grającego na skrzypcach do tego, by oczarował żaby swoim graniem i wyprowadził je z miasta.

Pomnik Flisaka
Pomnik Flisaka

Ciekawostka, na miejscu, w którym obecnie stoi pomnik flisaka wcześniej stał monument Cesarza Wilhelma II. 

Dom rodzinny Sömmeringa 

To może nie jest najważniejsze miejsce do odwiedzenia w Toruniu, ale zapewne kilka razy zdarzy wam się przejść obok tej kamienicy. Z tego względu warto wiedzieć kim był jeden z jej mieszkańców. Samuel Thomas von Sömmering to słynny niemiecki lekarz, wynalazca i fizyk. Ten człowiek odkrył wpływ palenia na rozwój nowotworów, a najbardziej znany jest z tego, że wymyślił telegraf. Od jego imienia nazwano jeden z kraterów na Księżycu. 

Piernikowa Aleja Gwiazd

Idąc przez toruńską starówkę znajdziecie też specyficzne płyty chodnikowe, część z nich wymienia miasta Hanzy, a część w kształcie Katarzynek (czyli toruńskich pierników) upamiętnia zasłużonych Torunian. To właśnie Aleja Gwiazd.

Zamek Krzyżacki

A w zasadzie jego ruiny. Zamek w Toruniu jest najwcześniejszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej, w dodatku zbudowanym na planie podkowy. Późniejsze grody tego typu są budowane na planie czworoboku. Jako fortyfikacja obronna nie miał specjalnie długiej historii, bo pomimo, że postawiono go w XIII wieku to już w XV stuleciu zdecydowano o jego wyburzeniu, co zapoczątkowało wojnę trzynastoletnią. Latami niszczał i dopiero w XX wieku zdecydowano o restauracji ruin. 

ruiny Zamku Krzyżackiego
Zamek Krzyżacki (ruiny), Toruń

Zamek Dybów

Aby móc konkurować z Krzyżakami, Władysław Jagiełło po przeciwnej stronie Wisły w Nieszawie (dzisiaj Toruń) nakazał budowę polskiego zamku. I choć zamek został w latach starć przejęty przez Krzyżaków, spalony, odbudowany, obsadzony ponownie przez Krzyżaków, to finalnie wrócił w polskie ręce jeszcze w XV wieku (tym samym stuleciu, w którym go wybudowano). W zasadzie aż do XVII wieku pełnił ważne funkcje wojenne, czy to w walkach z Rosjanami czy Szwedami. Chociaż dzisiaj z zamku zostały głównie ruiny, to są one całkiem imponujące. 

Bulwar Filadelfijski

A skoro już mówimy o prawo i lewobrzeżnym Toruniu to warto przejść się w szczególności Bulwarem Filadelfijskim (zwłaszcza pod wieczór) i poobserwować piękny zachód słońca z mostu. Wspaniała sprawa. Często odbywają się tutaj także różne festiwale, a nad rzeką jest kilka knajpek z muzyką. Przy samym zejściu do rzeki od strony starówki znajdziecie także punkt, gdzie nagrywano sceny do filmu “Rejs”. Jeśli go nie widzieliście, to polecam nadrobić, bo to jeden z najbardziej wywrotowych filmów PRL-u. 

Kościół św. Ducha 

Na rynku znajdziecie też Kościół św. Ducha. Pierwotnie była to świątynia luterańska, później, po wielu zawirowaniach stała się kościołem katolickim. Jest to stosunkowo “młody” obiekt, jego historia sięga renesansu, a wnętrze wypełniają piękne barokowe i renesansowe dzieła: od fresków po rzeźbienia.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 

Znajduje się przy ulicy Panny Marii i jest spełnieniem mokrych snów każdego fana gotyku. Pierwsze budowle sakralne budowano tutaj już w XIII wieku, jednak budynek, który znamy z dzisiaj pochodzi z XVI stulecia. Ten obiekt jest po korek wypełniony zabytkami pamiętającymi dawne czasy. Odkryjecie tam piękne rękodzieło, takie jak drewniane stalle czy malowidła ścienne. Wewnątrz znajduje się także mauzoleum Anny Wazówny, szwedzkiej królewny. Polecam udać się tam zwłaszcza podczas Festiwalu Muzyki Organowej, podczas którego można posłuchać niezwykłego brzmienia tamtejszych organów. 

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz wieża widokowa

Toruń to miasto gotyku. Podobnie jak poprzednie budowle, Bazylika wielokrotnie odbudowywana. Obecna konstrukcja pochodzi z XV wieku i jest najciekawszym spośród tu opisanych. Wewnątrz znajdziecie sporo pamiątek po Mikołaju Koperniku, relikwię serca króla Jana Olbrachta, czy krucyfiks z tzw. belki tęczowej (piszę to specjalnie, bo słowo “tęcza” i “krucyfiks” w jednym zdaniu brzmią dzisiaj kuriozalnie). Tutaj również polecam posłuchać gry na organach – najlepiej w czasie festiwalu. Obiekt ma aż dwie sztuki tego instrumentu, jedne z XVI i drugie z XVIII wieku. 

Bazylika św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty Toruń
Bazylika św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty Toruń

Na osobną wzmiankę zasługuje wieża Bazyliki, na której dumnie wisi Tuba Dei (pl. Trąba Boża), czyli jeden z największych średniowiecznych dzwonów kołysanych w Europie, datowany na rok 1500. Co ciekawe, nadal wisi na datowanym na 600 lat drewnianym systemie służącym do jego kołysania. Z wieży rozciąga się również piękna panorama miasta.

Wstęp na wieżę kosztuje 8 złotych. 

Pokaz fireshow wieczorem

Ciekawą atrakcja są także organizowane przez artystów wieczorne pokazy fireshow. Najczęściej w okolicy rynku, kiedy tam będziesz jest spora szansa na wieczorne show! 

Muzea:

Piernikowe Muzeum Torunia – Muzeum Okręgowe w Toruniu

Toruń stoi muzeami. A jeśli chodzi o pierniki to ma aż dwa muzea mu poświęcone! Szczerze mówiąc udało mi się do tej pory odwiedzić tylko jedno z nich, było to właśnie Piernikowe Muzeum Torunia. Bawiłam się w nim przednio, jest świetnie wyposażone, bardzo interaktywne, można uczestniczyć w pokazie/warsztacie robienia pierników, a po nim najmłodsi widzowie otrzymują pierniczki dekoracyjne. Bardzo mi się podobało i z całą pewnością polecam.

Toruńskie Muzeum Piernika
Toruńskie Muzeum Piernika

Wstęp 16 złotych. 

Muzeum Podróżników im. T. Halika

W końcu to blog podróżniczy, więc nie mogło zabraknąć tutaj Muzeum Podróżników im. T. Halika. Znajdziecie w nim pamiątki z podróży Tonego Halika, który pochodził właśnie z Torunia oraz Elżbiety Dzikowskiej, która wciąż podróżuje i pomimo tego, że ma 83 lata, to w 2019 roku dotarła do odciętych od świata plemion w Papui Nowej Gwinei. To jest dla mnie dowód na to, że podróżować może każdy, wszędzie. Pójdźcie tam, by zburzyć sobie trochę stereotypów. Nie stracicie czasu. 

Tykwy Yerba Mate Tonego Halika
Tykwy Yerba Mate Tonego Halika

Wstęp 14 złotych. 

Niewidzialny Dom

To niezwykła ekspozycja, która zabiera w podróż do świata osób niedowidzących, niewidomych. Jak to działa? Obiekt “pokazuje” ci świat z wyłączeniem zmysłu wzroku. Nic więcej nie powiem, poza tym, że koniecznie trzeba go odwiedzić. Na miejscu doświadczasz różnych rzeczy wszystkimi innymi zmysłami. Więcej na stronie muzeum.

Niewidzialny Dom
Niewidzialny Dom

Wstęp 23 złote. 

Dom Kopernika

Jak zapewne wiesz, Mikołaj Kopernik pochodził z Torunia. W domu, w którym przyszedł na świat i spędził pierwsze lata swojego życia urządzono dziś interaktywną ekspozycję. W muzuem zgłębisz tajemnice dawnej i współczesnej astronomii, a także poznasz sekrety mieszczańskiego życia Torunian. 

Dom Kopernika
Dom Kopernika

Muzeum Twierdzy Toruń

To jest trochę zajawka, ale nie wiem, który mamy rok, kiedy czytasz ten tekst. W każdym razie, w 2020 roku po raz pierwszy otwarto ten obiekt dla zwiedzających (jeszcze bez ekspozycji). Wówczas dawne forty można było zwiedzić zupełnie za darmo i zobaczyć jak wyglądał proces oczyszczania i osuszania terenu pod powstające muzeum. 

Muzeum Twierdzy Toruń
Muzeum Twierdzy Toruń

Gdzie kupić pierniki:

Pierniki z Kopernika to najlepsza pamiątka z Torunia, jak ktoś się nie zgadza, to zapraszam do komentarzy;). W mieście znajdziecie wiele manufaktur piernikowych, jeśli jednak chcecie kupić oryginalne pierniki z Kopernika, to na skrzyżowaniu ul. Piekary i Kopernika znajdziecie firmowy sklep – całkiem nieoblegany i z dobrymi cenami. 

Pierniki z Kopernika
Pierniki z Kopernika (polecam w białej czekoladzie z porzeczką)

Gdzie jeść:

Manekin

Manekin to dla mnie skojarzenie z Toruniem tak samo bliskie jak pierniki. To właśnie stąd wywodzi się słynna naleśnikarnia, a porcję naleśników (sycących wytrawnych lub słodkich) zjecie już za mniej niż 50 złotych. 

House Bread Cafe

Śniadaniowa alternatywa dla Bułki, a jednocześnie miejsce z najpyszniejszymi słodkimi wypiekami w mieście. Znajdziecie tutaj alternatywy jedzeniowe dla osób o większości nietolerancji, w świetnej cenie i pysznym smaku. 

Bułka

Jeśli szukasz klasycznej śniadaniowni, to Bułka spełnia tę kategorię, niestety z czasem stało się tu dość ciężko o stoliki (zwłaszcza w porze śniadaniowej). Nie należy do najtańszych.

Ciasna

Od niedawna moja ulubiona wegańska knajpka w Toruniu! Serdecznie Was zachęcam, choć to miejsce niewielkie i ciasne, to duszą i wielkim apetytem!

Jan Olbracht

Prawdopodobnie jedyne miejsce, gdzie wypijecie piernikowe piwo. Miejsce idealne na wypad ze znajomymi i testowanie browarów. 

Inne miasta w Polsce, które warto odwiedzić:

 

Więcej
Postów