Czeskie jedzenie

Jedziecie do Czech i zastanawiacie się, co poza knedliczkami powinno znaleźć się w okolicy waszych kubków smakowych? Ten artykuł, to prawdziwe złoto dla poszukiwaczy kulinarnych skarbów!

I niestety jestem pewna, że nie wyczerpuje całości tradycyjnych dań, jakie można spotkać w Czechach. Jeśli znacie jakieś wyjątkowe potrawy – piszcie w komentarzach!

Dania główne

Kuchnia czeska pod wieloma względami jest podobna do naszej, to oczywiste, mamy ten sam obszar geograficzno-kulturowy i podobny dostęp do określonej żywności. Nic więc dziwnego, że dania naszych południowych sąsiadów są dość podobne do naszych. Jakie znamy kultowe czeskie potrawy?

Knedliczki ziemniaczane i mączne

Wyglądają łudząco podobnie, ale ziemniaczane są bardziej żółte i moim zdaniem smaczniejsze (w smaku podobne bardziej do klusek). Mączne to takie bardziej wielkopolskie pyzy, tylko pokrojone. 

Smażony ser

Wykonywany najczęściej z dość podłej jakości sera, żeby się za bardzo nie roztopił. W grubej panierce. Do dostania wszędzie, od maleńkich knajp po wielkie restauracje. Częstokroć jedyna wegetariańska opcja, aby zjeść tradycyjne czeskie jedzenie. 

Czeskie jedzenie - smażony ser
Smażony ser podawany z ziemniaczanymi kuleczkami

Gulasz na piwie

Choć teraz nie jem mięsa, to smak gulaszu na piwie został w moich wspomnieniach bardzo wyraźny/ Najlepszy jest wtedy, gdy kawałki mięsa rozpadają się w ustach.

Gulasz na piwie
Gulasz na piwie

Kaczka z modrą kapustą

Gdybym nie spotkała tego dania w Czechach, to byłabym pewna, że jesteśmy w stolicy Wielkopolski – Poznaniu! Tutaj zawsze się kaczkę z pyzami i modrą kapustą!

Czeskie jedzenie kaczka
Kaczka z modrą kapustą jak w Wielkopolsce i mączne knedliczki

Królik

Widać ewidentne zamiłowanie Czechów do dziczyzny, znacznie większe (przynajmniej w turystycznych miejscach), niż u nas, w Polsce. 

Knedliczki z królikiem
Knedliczki ziemniaczane z królikiem

Kiełbasy

Podobne do polskich, ale częściej także przygotowywane z dziczyzny.

Kiełbasa
Jaka kiełbasa jest każdy widzi

Słodycze

Trdelnik

Wg tego, co mówi internet jest to rodzaj sękacza. Nie wiem na ile to prawda, ale jest to zabawne ciasto owijane wokół kija, które po zdjęciu z paleniska, wypełnia się różnym nadzieniem: lodami, masłem orzechowym itd. Znajdziecie go na każdej ulicy w Pradze.

Trdelnik czeskie jedzenie
Trdelnik z masłem czekoladowym

Karlovarskie Oplatky

W smaku wg mnie podobne do andrutów, ale faktycznie mają strukturę opłatków. Podawane na ciepło i zimno, nadziewane różnymi masami i zgrzewane ze sobą. Ten przysmak podawany jest głownie w Karlowych Warach.

Karlovarskie Oplatky
Karlovarskie Oplatky

Studentska

Legendarna czeska czekolada przywożona z wszystkich wakacji i wyjazdów. 

Fidorki

Małe, okrągłe wafelki o różnych smakach. Myślałam, że znam wszelkie rodzaje czeskiego jadła, ale Fidorki poznałam niedawno.

czeskie jedzenie słodycze pamiątki
Najlepsza pamiątka z Czech – Studentska i Fidorki

Lentilky

W polsce znamy je jako smarties. W zasadzie nie wiem, co było pierwsze – to, czy M&Msy. 

Napoje i alkohole

Czesi to w dużej mierze kraj piwowarski. Ja nie będę podpowiadała żadnych marek piwa, bo się na piwie nie znam. Wiem tylko, że najpopularniejszy jest Staropramen, ale wcale nie najlepszy. Istnieje też wiele piw miodowych i mnóstwo innych. A także, że istnieje piwna wojna między Czechami właściwymi, a Morawami. Więc ja odpuszczam i mówię pass. Poniżej, czego się można napić, by załagodzić spory i wzbogaca smakowo czeskie jedzenie.

Kofola

Kojarzycie Hop-Colę i produkty marki Helena? Kofola, to taki odpowiednik polskich podróbek Coca-Coli. Ma wielu miłośników, dla mnie jest to napój numer jeden w Czechach!

Kofola
Kofola

Becherovka

Tylko dwie osoby na świecie znają tajemnice wyrobu Becherovki. Publicznie wiadomo, że jego skład to mieszanka 32 lokalnych i unikatowych ziół, źródlana woda termalna oraz różne przyprawy. Więcej o rodzinie Becherów pisałam w tekście poświęconym Karlowym Warom.

Absynt

Przez wieki ten wysokoprocentowy alkohol znano jako Zieloną Wróżkę, z uwagi na halucynogenne właściwości jego głównego składnika – piołunu, a dokładniej zawartego w nim tujonu. Bohema artystyczna całego świata, tak Praska jak i Paryska szalała na jego punkcie. Uważano tujon za bardzo groźny narkotyk. Przez wiele lat poza Czechami (a i tam był problem), ciężko było go dostać. I choć faktycznie tujon jest halucynogenny, to nie w takich ilościach jakie były uzyskiwane w procesie produkcji absyntu. Do dzisiaj istnieją w przepisach różnych krajów konkretne obostrzenia w zakresie zawartości tej substancji w trunku. 

Puby z absyntem w Pradze nazywają się Absynteriami
Puby z absyntem w Pradze nazywają się Absynteriami

Božkov tuzemsky 

Jest to rodzaj rumu, tradycyjnie wytwarzanego w Czechach. Podobno jest to najczęściej sprzedający się alkohol wysokoprocentowy w tym kraju.

Zelena

Producentem tego miętowego likieru jest także wytwórnia Božkov. Choć dla mnie niewyobrażalne połączenie, to ma swoich fanów. 

Przekąski

Nakládaný hermelín

Rodzaj sera marynowanego w oleju rzepakowym i podawany do piwa. Hermelín to rodzaj czeskiego odpowiednika sera typu Camembert.

Utoplence

Coś co nie mieści mi się w głowie, ale Czechom owszem – marynowane w occie kiełbasy. Najczęściej z mięsa wieprzowo-wołowego. Z cebulą i innymi udziwnieniami. Jeśli do tej pory sądziliście, że czeskie jedzenie jest normalne, oto dowód, że nie.

Ser ołomuniecki

Wyjątkowo śmierdzący ser z Ołomuńca. Dawniej potrawa biedoty, która trafiła na królewskie stoły, ot taki rarytas. 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do jedzenia i testowania różnych pyszności od naszych południowych sąsiadów. Czeskie jedzenie jest bardzo tłuste i raczej niezdrowe – podobne zresztą do kuchni polskiej pod tym względem. Ale jeśli wybieracie się na 2 dni do Pragi, to jest to idealna okazja, żeby przetestować swoje kubki smakowe. 

 

Więcej
Postów