Kilka lat temu postanowiłam, że okres świąteczno-noworoczny będę spędzać w różnych zakątkach świata. Miejsce i czas, które wyjątkowo zapadły mi w pamięć, to pandemiczna wizyta w Sztokholmie na przełomie 2020/2021. Szwecja to specyficzny i nietuzinkowy kraj. Warto zapamiętać, że świętowaniu może przeszkadzać chociażby fakt, że dostęp do alkoholu możliwy jest tylko w państwowych sklepach. Ale po kolei.

Okres adwentu i świąt to wyjątkowy czas w Szwecji. Bo choć to laicki naród, to Szwedzi uwielbiają swoje świąteczne zwyczaje, takie jak narodowe pieczenie pierniczków, dzień Świętej Łucji, czy też tradycję zwykłego ozdabiania domów gwiazdą betlejemską i adwentowe świece w oknach. To nadaje miastom i miasteczkom wyjątkowy klimat – rozświetlając uliczki i ocieplając wizerunek mroźnej północy. Po wyjątkowych, pełnych śpiewów i świątecznych skrzatów świętach przychodzi czas na Sylwester w Sztokholmie. To dla Szwedów, podobnie jak dla nas okazja do świętowania. 

New Years Eve Stockholm
Sylwester w Sztokholmie

Jak wygląda Sylwester w Sztokholmie?

Podobnie jak w dzień Bożego Narodzenia wielu Szwedów spotyka się na tak zwanym Jullunchu (lunchu bożonarodzeniowym), tak w Sylwestra wielu znajomych spotyka się na lunchu w restauracjach, by wspólnie coś zjeść i poświętować nadchodzący Nowy Rok. To zwykle spotkania z bliskimi, z którymi nie przyjdzie im świętować tego dnia wieczorem. 

Jak przygotować się na wyjazd na Sylwestra w Sztokholmie?

Noclegi – gdzie szukać?

Identycznie jak w Polsce, wiele atrakcji jest obleganych tego dnia, a ceny noclegów szybują w górę. Aby więc w pełni kompleksowo zapewnić sobie miły pobyt, warto zarezerwować restaurację oraz hotel z pewnym wyprzedzeniem. Dobrym wyborem jest hotel w Gamla Stan, czyli na starym mieście. Jeśli nie ma dobrego wyboru w tej części Sztokholmu warto pokusić się o którąś z sąsiednich lokalizacji: modnym Södermalm lub prestiżowym Östermalm. Ja w dobie pandemii znalazłam noclegi w terminie 28.12.2020 – 2.01.2021 (5 nocy) za około 1 153 PLN (2 584,80 SEK) dla dwóch osób, właśnie w Gamla Stan. Czy to dużo, czy mało – odpowiedzcie sobie sami.

Gamla Stan
Gamla Stan

Loty do Sztokholmu na Sylwestra

Bilety lotnicze do Sztokholmu można kupić już za kilkanaście złotych. Wtedy jednak najczęściej wylądujecie na oddalonym od centrum miasta lotnisku Skavsta. Warto pamiętać, że aby dojechać stamtąd do stacji centralnej trzeba zapłacić około 180 PLN (w dwie strony) za przejazd autobusem firmy Flygbussarna

Alkohol i restauracje na Sylwester w Sztokholmie

Osobna sprawa to kwestia alkoholu. W Szwecji dostęp do napojów wyskokowych jest ograniczony. Oznacza to, że państwo posiada monopol na jego sprzedaż. Sklepy takie nazywają się Systembolaget i tylko w nich wyposażymy się w trunek na wieczór. Nie są one także najtańsze, ale za to wybór zachwyci każdego sceptyka. Warto wybrać się do Systembolagetu wcześniej, aby nie czekać w sylwestrowych kolejkach w sklepie. 

Kawiarnie i restauracje również wymagają wcześniejszej rezerwacji. Szczególnie jeśli marzy nam się coś wykwintnego. Kilka naprawdę dobrych restauracji to: Blå Dörren, Stockholms Gästabud i The Hairy Pig.

Pomysły na wyjątkowy Sylwester w Sztokholmie

Jednym z pomysłów na spędzenie w wyjątkowy sposób sylwestrowej nocy jest wybranie się na rejs promem po archipelagu sztokholmskim. Taki rejs można odbyć jedną z wielu firm świadczącą takie przewozy. Osobiście polecam wybór takiej, która oferuje jednocześnie romantyczną kolację lub lunch. Za taki rejs zapłacicie między 140 a 600 koron szwedzkich. Nie jest to zawrotna suma, jeśli weźmie się pod uwagę rejs i naprawdę warte swojej cenie jedzenie, w romantycznym anturażu. Ja brałam udział w kilku rejsach z firmą Stromma.

Kolejną koncepcją na spędzenie tego wieczoru jest wybranie się do Opery albo na jeden z nie tak rzadkich barów na dachu Sztokholmu. 

Gdzie podziwiać ceremonię sylwestrową?

Most pomiędzy Pałacem Królewskim a Operą Królewską, to jedno z najbardziej obleganych miejsc na Sylwestra w Sztokholmie. To właśnie w jego pobliżu odbywają się fenomenalne pokazy fajerwerków. Znakomitym widowiskiem jest show robione przez Operę, wokół której słychać muzykę i widać wielobarwny spektakl świetlny. 

Innym wyśmienitym punktem obserwacyjnym będzie Monteliusvägen, ścieżka widokowa położona na Södermalm, z której rozpościera się panorama starego miasta i Riddarholmen. Alternatywnie, trochę dalej znajduje się najwyższe wzniesienie Sztokholmu – Skinnarviksberget i uroczą uliczkę Lundagatan, pełną kolorowych domków w starym, szwedzkim stylu. Poznaj niezwykłe punkty widokowe w Sztokholmie.

Kolejne miejsce to Mosebacke, czyli knajpka, która znajduje się na tyłach najstarszego teatru w stolicy Szwecji. Dzieli się na część wewnętrzną i ogród zimowy. Z tego drugiego można wyjść na taras, który pozwala korzystać z pełni widoków na świeżym powietrzu. Na co dzień widać stąd lunapark Gröna Lund. 

Dla tych, którzy marzą o podziwianiu starego miasta Sztokholmu z Pałacem Królewskim w roli głównej, idealnym punktem widokowym będzie most prowadzący do wyspy Skeppsholmen.

Sylwester w Sztokholmie to wyjątkowe widowisko i znakomite doświadczenie, które polecam każdemu. Byliście gdzieś za granicą w Sylwestra? Jak Wam się podobało?


Pozostałe artykuły o Sztokholmie
 

Więcej
Postów