rejsy po sztokholmie

Koniec wakacji to idealny czas na odwiedzenie Sztokholmu. Poprzednią wizytę odbyłam wszak w grudniu i mimo pięknej, świątecznosylwestrowej aury, zabrakło mi kilku miejsc, które chciałam zobaczyć w innej “aurze”. Chodziło mi głównie o słynne szwedzkie szkiery i okolice, które można odwiedzić pływając po sztokholmskim archipelagu. 

Niestety, w grudniu lokalny operator promów wycieczkowych kursował tylko na jednej trasie. I choć jest to urokliwa wycieczka, pokazująca Sztokholm z nowej perspektywy, to marzyło mi się zobaczyć wspomniane już szkiery – czyli niewielkie wysepki rozrzucone wzdłuż szwedzkiego wybrzeża. I właśnie dlatego wypad do stolicy Szwecji latem miał o wiele więcej sensu. Po okolicy kursuje wtedy znacznie więcej promów i można wybrać się na rejsy po Sztokholmie i okolicy na bardziej “swoich” zasadach. 

Rejs do Vaxholm
Rejs do Vaxholm

Operatorem, z którego wycieczek korzystałam, była firma Stromma, która współpracuje z wydawcą kart Stockholm Pass. Oznacza to, że mając taką kartę można skorzystać z wybranych rejsów. Niestety, co jest pewnym utrudnieniem, mając kartę przedpłaconą, jak ta, nie zawsze można zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Udało mi się to tylko raz, na trzy odbyte rejsy po Sztokholmie. Trzeba więc być trochę spontanicznym, szybkim i przewidującym. I być na przystani chwilę wcześniej. Można także spróbować skontaktować się z organizatorem wycieczki, by dopytać o to, czy są wolne miejsca. Nie mniej najczęściej jest tak, że nikt nie dba o to, czy jesteśmy dobrze poinformowani. Na wybrzeżach zazwyczaj można znaleźć punkt informacyjny operatora. 

Rejs do Vaxholm
W czasie rejsu do Vaxholm

Rejsy po Sztokholmie są różnego typu, może to być kilkugodzinna wycieczka promem wycieczkowym z przewodnikiem, jednodniowy trip z wyżywieniem, wyprawa na zachód słońca połączona z romantyczną kolacją, wyjazd na kilka dni, a nawet klasyczny rejs pod żaglami między szkierami. Opcji jest wiele.

Rejs po szkierach
Rejs po szkierach

W tym wpisie chciałam się podzielić moimi doświadczeniami z trzech kilkugodzinnych wycieczek po archipelagu sztokholmskim promami Stromma. 

Moje rejsy po Sztokholmie i okolicy archipelagu

Promy w Sztokholmie
Promy w Sztokholmie

Rejs pod mostami Sztokholmu

Gamla stan w nocy
Gamla stan w nocy

To pierwszy rejs, który jako jedyny był dostępny w przerwie między świętami, a Nowym Rokiem. Ja płynęłam tę trasę dokładnie 1 stycznia 2021 roku. Wybrałam się na wycieczkę popołudniowo-wieczorną. Kiedy wyruszałam było jeszcze widno, a wróciłam po zmroku. Całość wycieczki trwa nieco ponad dwie godziny i w całości towarzyszył mi na słuchawkach zabawny audioprzewodnik, który opowiadał mi o różnych miejscach, legendach, przypadłościach i cechach charakterystycznych Szwedów oraz historii kraju i miasta. Wycieczka prowadzi faktycznie pod niezliczoną ilością mostów w Sztokholmie, a nawet przekracza się śluzę łączącą Bałtyk z jeziorem Mälaren. 

Podczas tej wycieczki widziałam wiele zabytków i różnych części Sztokholmu oraz słynne mosty: Skeppsbron, czy bardzo ruchliwy Skanstullsbron. Widziałam śródmieście, Stare Miasto, Södermalm, Lilla i Stora Essingen, czy dzielnicę Hammarby Sjöstad oraz park Djurgården.

Podczas rejsu można kupić sobie przekąski i napoje, można też mieć swoje jedzenie. Toalety są dostępne przez cały czas trwania wycieczki. 

Rejs do Vaxholm

Twierdza Vaxholm
Twierdza Vaxholm

Ten rejs odbyłam w lecie i zdecydowanie polecam. Miasteczko Vaxholm często nazywane jest stolicą archipelagu. Port i główna ulica to wciąż epatujące życiem okolice. Są tu cudowne sklepiki, lodziarnie czy galerie sztuki. Jednak to, co ściąga tutaj tysiące turystów to stara Cytadela. 

Rejs na Vaxholm można podzielić – dopłynąć, zwiedzić i wrócić kolejnym statkiem. Można też wrócić od razu do Sztokholmu. Całość wycieczki w tę i z powrotem powinna zająć około trzech godzin. Na pokładzie serwowane jest jedzenie (trzeba kupić osobno). Są także dostępne toalety, a podróż umila przewodnik na żywo, żwawo przeskakujący ze szwedzkiego na angielski. To on co chwilę pokazuje różne ciekawe szkiery i to co na nich się znajduje lub znajdowało w przeszłości. 

Do Vaxholmu można dopłynąć różnymi statkami wycieczkowymi. Ja wybrałam jeden z najstarszych statków M/S Östanå (na nim jest przewodnik i to ten prom dobija bezpośrednio do Twierdzy Vaxholm). Wszystkie statki są zmodernizowane tak, by nie zanieczyszczać wód Bałtyku tak jak niegdyś, a operator wycieczek współpracuje z programem oczyszczania naszego morza. 

Nie musisz się też martwić o powrót, jeśli zdarzy się tak, że zabraknie dla ciebie miejsca w powrotnym rejsie, możesz do Sztokholmu dojechać autobusem. 

Rejs do Pałacu Królewskiego Drottningholm

Pałac Drottningholm
Pałac Drottningholm

Droga do tego pięknego pałacu wiedzie przez jezioro Mälaren. Można się tam dostać dwoma promami: S/S Drottningholm lub M/S Prins Carl Philip. Ja płynęłam Filipem właśnie. Oba statki są odrestaurowanymi parowcami z przełomu ubiegłego stulecia. 

Pałac Drottningholm to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i najlepiej na świecie zachowany tego typu budynek z XVII wieku. Na jego architekturę wpływ miało wielu królów i królowych, a rodzina królewska do dziś używa go jako swojej stałej rezydencji, zamiast pałacu znajdującego się centrum Sztokholmu. 

Uwaga – zanim wypłyniesz sprawdź, czy pałac jest otwarty dla zwiedzających. Zwykle zamykają dostęp wraz z ostatnim dniem wakacji. Jeśli tak jak ja, nie załapiesz się już na otwarte wrota, zawsze możesz odwiedzić niezwykłe ogrody królewskie. Znajdziesz tam szereg ciekawych budynków, jak na przykład; Pawilon Chiński, Teatr Pałacowy i Pawilon Rycerski. Oprócz tego czekają na ciebie rozległe ogrody francuskie i angielskie. 

W czasie rejsu jest dostępny bar i toaleta, nie ma niestety przewodnika. Można przepłynąć jednym rejsem, wysiąść i wrócić do Sztokholmu innym. Podróż w dwie strony powinna zająć około dwóch godzin. 

I to już wszystkie rejsy po Sztokholmie i okolicy, które miałam okazję odbyć. Dajcie znać, co sądzicie o takiej perspektywie zwiedzania miasta. Mi się bardzo podobało i serdecznie polecam.

 

Więcej
Postów