Ubezpieczenie podróżne

Jakiś czas temu miałam wiele planów: co zrobię w razie przedłużającej się pandemii, gdzie nie pojadę, a gdzie pojadę. Jak będzie wyglądało podróżnicze życie. W wielu kwestiach się myliłam, w kilku miałam rację. Jedno co jest pewne, że podróżowanie w dobie koronawirusa nie jest ani łatwe, ani możliwe do przewidzenia. Jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

Regulacje zmieniają się z dnia na dzień i właściwie ciężko przewidzieć, czy nasz urlop dojdzie do skutku. A jeszcze ciężej zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidywalnych decyzji różnych organów w związku z sytuacją pandemiczną na świecie. I choć ubezpieczenie podróżne to nie jest żadne “novum” i pisałam o nim wielokrotnie, to wraz z przedstawicielami firmy Travelpolisa przygotowaliśmy dla Was poradnik, na temat tego, jak ubezpieczyć się na podróż – na co zwracać uwagę (nie tylko w dobie pandemii).

Jak mądrze wybrać ubezpieczenie podróżne dla siebie?

Travelpolisa: Ubezpieczenie podróżne wykupujemy głównie po to, aby mieć zapewnioną opiekę medyczną w trakcie naszej wyprawy. Dzisiejsze  polisy zawierają również szereg dodatkowych ryzyk, które wspierają klientów, a nawet uatrakcyjniają podróż.  Przede wszystkim musimy poznać swoje wymagania, oczekiwania i potrzeby. Każdy wyjazd obarczony jest w jakimś stopniu ryzykiem. Jednak są wyjazdy, gdzie konkretne zagrożenie może wystąpić z większym prawdopodobieństwem i to musimy przewidzieć, a także uwzględnić przy wyborze naszego ubezpieczenia. Na przykład, jeżeli jedziemy na narty, sprawdźmy, czy nasze ubezpieczenie pokryje koszt transportu śmigłowcem medycznym, który często wykorzystywany jest za granicą przy wypadkach górskich. Z kolei, jeśli podczas naszej wyprawy będziemy nurkować, zapytajmy, czy ubezpieczenie pokryje koszty np. leczenia tlenoterapią hiperbaryczną.

Tubing, paralotniarstwo, skok na bungee
Tubing, paralotniarstwo, skok na bungee mogą być uznane za sport ekstremalny, warto czytać OWU!

Na co trzeba zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie podróżne? Jakie są haczyki w różnych ofertach? Czym są wykluczenia?

Travelpolisa: W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na  wysokość świadczeń, jakie gwarantuje ubezpieczenie w przypadku wystąpienia zdarzenia oraz wspomniane wyłączenia. Bardzo istotna jest wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. To z tej kwoty pokrywane będą nasze wizyty u lekarza, czy ewentualny pobyt w szpitalu. Suma ta powinna być dostosowana do cen świadczeń na danym terenie. Leczenie w krajach europejskich np.: po wypadku na nartach może kosztować nawet kilka czy kilkanaście tysięcy euro. Wyjeżdżając poza Europę warto wykupić polisę z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia. Czasem zdarzenia losowe wymagają transportu specjalistycznym samolotem z odległych zakątków świata do Polski. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na elementy dodatkowe ubezpieczenia turystycznego, takie jak na przykład ubezpieczenie bagażu czy pomoc tłumacza.

Wyłączenia to sytuacje, w których Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności, najprościej ujmując – ubezpieczenie podróżne nie działa.

Travelpolisa: Najpopularniejszym wyłączeniem, do którego odwołuje się ubezpieczyciel, jest tzw. klauzula alkoholowa. Jest to punkt, który znosi odpowiedzialność ubezpieczyciela za zdarzenia powstałe po spożyciu alkoholu przez uczestnika. 

Co ciekawe i niespotykane, w naszym ubezpieczeniu podróżnym travelpolisa.pl nie posiadamy takiego wyłączenia, także zdarzenia powstałe po spożyciu alkoholu, są respektowane.

Czy ubezpieczenie podróżne zabezpiecza sprzęt elektroniczny na lotnisku lub w podróży?

Travelpolisa: Tak, jak najbardziej zabezpiecza sprzęt elektroniczny taki jak: telefony, sprzęt fotograficzny i kamery, sprzęt komputerowy. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie nie chroni od zgubienia takich przedmiotów, a od ich kradzieży lub utraty w przypadku zdarzeń losowych, akcji ratowniczej, wypadku w środku lokomocji lub nieszczęśliwego wypadku. 

pakowanie na podróż do Azji południowo-wschodniej
Akcesoria podróżnicze

Na czym polega możliwość zwrotu pieniędzy za odwołaną wycieczkę lub przelot? 

Travelpolisa: Ochrona ta polega na zwrocie kosztów wycieczki, czy biletów w sytuacji, gdy np. ze względu na stan zdrowia czy zdarzenie losowe uczestnicy podróży nie mogą wziąć w niej udziału. Ochrona będzie aktywna również w przypadku wezwania przez państwowe organy administracyjne oraz przy kradzieży dokumentów. Należy tu jednak pamiętać, że ubezpieczenie to trzeba wykupić niezwłocznie po zakupie biletów czy wycieczki. W portalu Travelpolisa.pl klient ma na to 48 godzin. 

Jak wygląda procedura zwrotu pieniędzy po, na przykład, konieczności wizyty  w szpitalu lub u dentysty?

Travelpolisa: Ze względu na różne procedury w placówkach medycznych na świecie, pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać to kontakt z infolinią Ubezpieczyciela, która przekaże dokładne kroki specyficzne dla kraju pobytu oraz szczegółowe informacje dotyczące dalszego postępowania. Najczęściej jednak sprowadza się to do pisemnego zgłoszenia szkody wraz z pełną dokumentacją dotyczącą nieszczęśliwego wypadku lub leczenia w ciągu 7 dni od dnia powrotu na teren Rzeczypospolitej Polskiej albo kraju zamieszkania, jednak nie później niż w ciągu 60 dni od daty zaistnienia wypadku. 

Jak skontaktować się z Assistance, kiedy jesteśmy za granicą?

Travelpolisa: Polisa dostarczona klientowi na wskazany adres mail zawiera numer kontaktowy całodobowego centrum, które rejestruje telefoniczne zgłoszenia klientów. W przypadku portalu Travelpolisa.pl klient dodatkowo otrzymuje SMSem numer telefonu kontaktowego oraz numer polisy zaraz po zakupie ubezpieczenia. 

Czym są sporty ekstremalne, a czym sporty wysokiego ryzyka? I czy jeśli płynę w rejs z doświadczonym sternikiem, to czy uprawiam amatorsko sport wysokiego ryzyka? Czy spacer po górach może być sportem ekstremalnym? 

Pływanie na SUP nie jest sportem ekstremalnym
Pływanie na SUP nie jest sportem ekstremalnym

Travelpolisa: Te określenia są definiowane przez Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Każda z tych definicji jest wykazem konkretnych sportów. Dla przykładu sporty ekstremalne to m.in. himalaizm czy skoki na bungee, a do sportów wysokiego ryzyka zaliczamy m.in. maratony biegowe, jazdę konną czy sporty walki.

Rejs nie jest aktywnością wymienioną w sportach wysokiego ryzyka, więc jest traktowany jako sport amatorski.

Spacer po górach nie jest sportem ekstremalnym pod warunkiem, że chodzimy po wyznaczonych szlakach.

Czy travelpolisa zawiera OC i NNW? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

Travelpolisa: Tak, oba te ryzyka znajdują się w ramach ubezpieczenia Pomoc w Podróży. W przypadku NNW wypłacamy odpowiedni procent sumy ubezpieczenia zależny od stopnia trwałego inwalidztwa spowodowanego zdarzeniem. Świadczenia opisane są dokładniej w tabeli dołączonej do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli w skrócie OC obejmuje odpowiedzialność za szkody  osobowe lub rzeczowe wyrządzone wobec osób trzecich w trakcie podróży zagranicznej. Ubezpieczenie to jest szczególnie przydatne podczas wyjazdów zimowych na narty w przypadku zderzenia z innym użytkownikiem stoku. 

Wspinając się na Górę Stołową w Kapsztadzie skręciłam kostkę, gdybym nie była w stanie wejść na szczyt musiałabym dzwonić po ratowników.

Wyobraźmy sobie, że jest początek roku 2020. Wszystkie firmy turystyczne, w tym agencje ubezpieczeniowe zacierają ręce. W końcu według różnych danych 2020 ma być rokiem, w którym będziemy podróżować najwięcej. Jak po stronie Państwa firmy wyglądała sytuacja, kiedy ogłoszono narodową kwarantannę i ludzie musieli nagle wrócić do kraju?

Travelpolisa: W sytuacji pandemii, wszyscy ubezpieczeni u nas podróżujący, którzy zaczęli swoją podróż przed jej ogłoszeniem przez Międzynarodową Organizację Zdrowia, mogli być spokojni o wypłatę świadczeń w pełnym zakresie w razie jakiegokolwiek zdarzenia objętego ubezpieczeniem. W skrócie – w takiej sytuacji pandemia nie miała wpływu na ubezpieczanie. 

Jeżeli jednak podróżny zaczął podróż już po ogłoszeniu pandemii ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów leczenia lub jakichkolwiek innych wydatków mających związek z zakażeniem koronawirusem. Mimo to, w sytuacji chorób, nieszczęśliwych wypadków lub innych zdarzeń objętych ubezpieczeniem niezwiązanych z zakażeniem koronawirusem ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty zgodnie z OWU, nawet w trakcie trwania stanu pandemii.

Aktualnie jesteśmy po zmianach i nasza oferta zawiera ryzyko zachorowania na Covid-19.


Dzięki za za odpowiedzi Travelpoliso! I Wam drodzy Czytelnicy za czytanie. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie ubezpieczenia w podróży – zostawcie je w komentarzu, chętnie odpowiem(y) (spróbuję dopytać Travelpolisę)!

Tutaj możesz przeczytać więcej tekstów o charakterze poradnikowym:

 

Więcej
Postów