majorka na 3 dni zwiedzanie

Jeżeli planujesz spędzić romantyczny czas, ale jednocześnie trochę zwiedzić i się zabawić na Majorce, to przygotowałam dla Ciebie idealny plan zwiedzania stolicy Balearów w 3 dni.

W poprzedniej notce pisałam, że moje dwie przyjaciółki namówiły mnie na wyjazd, którego nie byłam pewna. Nie podobała mi się Majorka, a raczej moja wizja tej wyspy. Dodatkowo sprawę komplikowało to, że każda z nas miała na pewno trochę inne oczekiwania wobec wspólnego czasu. Ten plan połączył nasze różne pasje: zwiedzania, odpoczywania i uczenia się nowych rzeczy. I mam nadzieję, że z drobną modyfikacją z niego skorzystasz, bo jest diablo dobry 🙂

Ucieszona majorkańskim słońcem
Ucieszona majorkańskim słońcem

Dzień 1. (piątek) – majorkański tramwaj, Chopin i plaża skryta w skałach.

8:30 śniadanie

10:00 wyjazd w stronę miasteczka Valldemossa, trasą szybkiego ruchu. Wracając pojedziemy pięknymi serpentynami wśród gór.

Serpentyny na Majorce
Serpentyny na Majorce

11:00 Valldemossa

Co jest ciekawego w Valldemossie?

Majorka była w dawnych czasach wyspą, gdzie jeździło się dla zdrowia. Miejscowość Valldemossa leży pośród gór Sierra de Tramuntana. Zewsząd otaczają ją piękne zbocza. Już sam dojazd do niej rozpoczyna przepiękną trasę pełną górskich zawijasów.

Dojazd do Valldemossy
Dojazd do Valldemossy

W miasteczku znajduje się wspaniały pałac, wybudowany dla króla Sancha I, przy którym znajduje się klasztor Kartuzów. To właśnie tam skrył się ze swoją kochanką (George Sand) Fryderyk Chopin. Pałac, klasztor jak i przylegające do nich ogrody można zwiedzać. W miasteczku znajdziesz młodzież szkolną, która za kilka Euro zrobi ci pyszną lemoniadę z tutejszych cytryn.

Valldemossa
Valldemossa

12:00 wyjazd z Valldemossy, droga w stronę Soller, trasa wiedzie pięknymi górskimi serpentynami. Można też wybrać drogę krótszą, przez drogę szybkiego ruchu, ale moim zdaniem stracisz wiele okazji do zachwytów.

13:00 przyjazd do Soller

Co jest ciekawego w Soller?

Tramwaj w Soller
Tramwaj w Soller

Majorka ma tylko jedną trasę tramwajową, właśnie w tej miejscowości. W dodatku biegnie ona przez sam środek ryneczku i kiedy pociąg jedzie, ludzie pospiesznie muszą usuwać stoliki i ekspozycje, aby przypadkiem nie trafiły pod koła.

Soller
Soller

Na rynku w Soller przypominającej Monte Carlo rosną drzewa pomarańczowe i cytrynowe. Pełno jest urokliwych małych uliczek, wszędzie znajdują się kawiarenki i sklepy z rękodziełem. Tutaj opłaca się zjeść lunch w postaci tapasów przy torach, spróbować majorkańskiego tumbetu, czyli bakłażana zapiekanego z ziemniakami i papryką – palce lizać! Wspomnianym tramwajem można dojechać do pobliskiego portu, my jednak wybrałyśmy się w dalszą trasę samochodem.

Rada: Jeżeli chcecie zobaczyć port to weźcie tramwaj i zostawcie samochód. My nie znalazłyśmy parkingu.

Rada 2: Nie wjedziesz do Soller samochodem. Auto porzućcie na przedmieściach. To nieco utrudnia sprawę, ale nie ma dużo chodzenia.

Tramwaj Soller
Tramwaj w Soller

14:00 wyjazd z miasteczka w stronę Port de Sa Calobra, wciąż cudowne widoki i górskie serpentyny.

15:00 dojazd do Port de Sa Calobra

Co jest ciekawego w Port de Sa Calobra?

Jest to cudowna plaża, do której zejście prowadzi przez wąwóz Torrent de Pareis. Bywa tam ślisko, ale warto się pomęczyć! Nie znajdziesz na niej jednak piasku, a piękne kamienie. Warto mieć specjalne klapki do chodzenia po kamienistym dnie. Ponieważ plaża ta znajduje się na północy mamy tutaj mocniejsze fale przybojowe, które zapewniają świetną zabawę. Dodatkowo jeżeli chcesz unikać mocnego słońca to dzięki temu, że obszar ten  jest zamknięty w skałach nie ma go tu zbyt wiele. Jest bardzo kameralnie i cicho. Przez plaże przepływa rzeka, która wpływa do morza, a podobno zimą jej szerokość pochłania cały obszar, na którym teraz wypoczywają ludzie.

Sa Calobra
Sa Calobra

Rada: dojeżdżając do miasteczka i parkingu w Sa Calobrze pamiętaj, aby po zejściu z góry iść w prawo w stronę trasy Torrent de Pareis. Tylko tak trafisz do tego malowniczego miejsca!

Rada 2: sprawdź, jak długo otwarte są lokalne sklepy i restauracje, jeżeli nie chcesz głodować!

Playa de Sa Calobra
Port de Sa Calobra

18:00 wyjazd z Port de Sa Calobra w stronę noclegu. Część trasy wiedzie wąskimi, zakręconymi ulicami, później droga łączy się z trasą szybkiego ruchu. Kolacja, sangria na plaży i szukanie rozrywki na wieczór – możesz na przykład poszukać tanecznej imprezy na plaży, albo pójść na kręgle. Opcji jest wiele. Majorka cię nie zawiedzie,

Mapa trasy 1. dnia

Dzień 2. (sobota) – północ-południe, plażowanie i więcej serpentyn

8:00 śniadanie

9:00 wyjazd z hotelu na plażę, tym razem plan zakłada by złapać trochę słońca. Celem jest piękna, również ukryta w skałach plaża Cala Llombards. Cieszy się opinią czystej i urokliwej.

10:00 Po godzinie jazdy na horyzoncie ukaże się ciekawy obiekt na wzgórzu. To stary klasztor. Rozciąga się z niego fajny widok. Warto zjechać i zajrzeć do Santuari de Monti-Son, bardzo miłe i ciekawe zaskoczenie.

Santuari de Monti-Son
Santuari de Monti-Son

10:15 wyjazd w stronę Cala Llombards.

11:00 dojazd do Cala Llombards.

Cala Llombards
Cala Llombards

Co jest ciekawego w Cala Llombards?

Dojście na plażę jest trochę skomplikowane, albo znajdziesz dojazd na płatny parking, albo tak jak my trafisz między wille, w których mieszkają tubylcy. Zrobiłyśmy ten manewr zupełnie przypadkiem, nie dlatego, że chciałyśmy przycebulić. Plaża jest piękna, piaszczysta i również otoczona skałami. Co odważniejsi ze skał tych skaczą do wody (skakałam, żyję, polecam). Można na niej wynająć paddle boardy (SUPy) oraz rowery wodne ze zjeżdżalniami. Zdecydowanie bardziej przeznaczona dla dzieci, niż ta z dnia poprzedniego. Majorka obfituje w różnorodność plaż dla każdego!

Cala Llombards
Cala Llombards

14:00 wyjazd z plaży w stronę Es Pontas. Możesz zatrzymać się w miejscowości Santanyi na lunch. Zjeść pyszną paellę albo pójść na świeżą lemoniadę z pomarańczy i lody.

15:15 wyjazd w stronę Es Pontas

Co jest ciekawego w Es Pontas?

To “most”, który został “wybudowany” z naturalnych skał przez morze. Widok piękny, kawałek wspinaczki, bardzo suche, piaskowe powietrze.

Es Pontas
Es Pontas

15:25 Es Pontas – zdjęcia, wspinaczka i zaduma!

Es Pontas
Es Pontas

15:45 wyjazd w stronę portu Cala Figuera

16:00 dojazd do Cala Figuera

Co jest ciekawego w Cala Figuera?

Początkowo myślałam, że to jakiś błąd, ale faktycznie w miasteczku nie ma plaży. Jest to zatoka typowo portowa. Warto tam przyjechać na zdjęcia lub na późny lunch.

16:30 wyjazd w stronę Platja de Formentor i latarni morskiej na półwyspie Formentor. Trasa zajmie ci dwie godziny. Dlatego ważne by zaopatrzyć się w przekąski i wodę.

18:30 dojazd do Platja de Formentor.

Co jest ciekawego w Platja de Formentor?

To ciekawa plaża, która bardzo przypomina naszą bałtycką – otoczona jest różnymi iglakami. My przyjechałyśmy akurat kiedy zrobiło się chłodniej, ale widok z zatoki jest przepiękny.

19:00 o tej godzinie otwierają trasę dla samochodów do latarni morskiej, która jest jedną z większych atrakcji wyspy.

Co jest ciekawego w Cap de Formentor?

Cap de Formentor - dojazd
Cap de Formentor – dojazd

Przede wszystkim droga do niej wiedzie przez ekstremalne serpentyny i piękne widoki. Niestety należy uważać na innych kierowców. Ważne, aby rozpocząć swoją podróż na szczyt możliwie szybko, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie uda się tobie zaparkować. Widok z Cap de Formentor jest przepiękny. Warto przyjechać tutaj na zachód słońca i podziwiać jak Majorka chowa się w cieniu. W drodze powrotnej można zatrzymywać się na jednym z wielu punktów widokowych. Albo przyjechać tam wcześniej i skorzystać z opcji dojazdu specjalnym autobusem (koszt wjazdu ok 7 Euro).

Zachód słońca na Cap de Formentor
Zachód słońca na Cap de Formentor
Latarnia morska na Cap de Formentor
Latarnia morska na Cap de Formentor

20:30 powrót do hotelu i szukanie restauracji. My wybrałyśmy się na nocne zwiedzanie starożytnego miasteczka Alcudia, w którym zjadłyśmy kolację. Niestety ciężko o miejsca parkingowe, ale warto być wytrwałym, bo za dnia to miejsce jest pełne ludzi!

Rada: Możecie też odwrócić kolejność, na wschód słońca pojechać na Formentor, a potem spędzić resztę dnia na południu.

Zachód słońca na Cap de Formentor
Zachód słońca na Cap de Formentor

Mapa trasy 2. dnia:

Dzień 3 (niedziela) – prawdziwe życie, targ w Alcudii i plaża

Ten dzień nie był właściwie zaplanowany, poza tym, że musiałyśmy wcześnie rano oddać nasze Polo.

8:00 zwrot samochodu

9:00 śniadanie

10:00 spacer na niedzielny targ przez park krajobrazowy.

Dlaczego tak?

My mieszkałyśmy ok. 3 km od starego miasta Alcudii (Port d’Alcudia), dlatego taki spacer był możliwy. Pamiętaj jednak, że jeśli twoją bazą jest inna miejscowość to warto rozważyć alternatywy: komunikację publiczną, taksówkę, rower, skuter. Majorka obfituje chyba we wszystkie możliwe opcje. Trasa wiedzie przez gaje oliwne, gospodarstwa zwykłych majorkańczyków, rolników i sadowników. Znajdziecie na niej także opuszczone domostwa, cmentarz i dużo pól. Jeżeli twój hotel jest gdzie indziej zobacz co ciekawego znajduje się w twojej okolicy!

11:00 Targ w Alcudii

Co jest ciekawego w Alcudii?

Stara Alcudia
Stara Alcudia

W każdą niedzielę odbywa się tutaj targowisko. Można na nim kupić mnóstwo rzeczy, od gadżetów dla turystów po przyprawy i owoce, a nawet majorkańskie szynki i sery. Nieco głośno, nieco nieprzyjemnie, ale część stoisk warta grzechu. Później możesz udać się na zwiedzanie starego miasta Alcudia za dnia.

Targowisko Alcudia
Targowisko Alcudia

To stare miasto, które pamięta jeszcze Rzymian i Kartagińczyków. Znajduje się w nim także ponad 100-letnia arena corridy i wspaniałe mury miejskie. Warto przejść się tymi uliczkami z torbą pełną świeżych owoców zakupionych na targu. Jest cudownie.

Alcudia
Alcudia

13:00 Powrót do hotelu, możesz różnie spożytkować ten czas do powrotu, fajnie zjeść w Alcudii owoce lub lunch i powrócić spacerem inną trasą przez park z widokiem na góry, z których latają paralotniarze.  

Mury średniowiecznej Alcudii
Mury średniowiecznej Alcudii

14:00 Wyjście na plażę w Alcudii. Majorka to w końcu wyspa plażowa, nie?

Co warto zrobić?

Absolutnie warto wynająć na tej plaży paddle boardy (SUPy). Polecam miejsce zaznaczone na mapce, obsługa i instruktorzy to często Polacy (my trafiłyśmy na dwóch super surferów/instruktorów z Polski). SUP to wspaniała lekcja równowagi i świetna zabawa. Naprawdę bardzo zachęcam! Warto spędzić na tym nawet cały dzień!

Paddle Board (SUP)
Paddle Board (SUP)

Wieczorem zajdź do jednej z restauracji na promenadzie. Zamów Sangrię i patrz na fale, to niestety twój ostatni dzień:) 

Mapa trasy 3. dnia:

Mam nadzieję, że spodoba ci się ta przygoda. Daj znać w komentarzach co o tym sądzisz! Tutaj znajdziesz wszystkie koszty i informacje jak przygotować się do takiego wyjazdu.

Zachęcam też do odwiedzenia innych hiszpańskich wysp!

  1. Co zobaczyć na Lanzarote?
  2. Czym oczarowuje Fuerteventura
  3. Boże Narodzenie na Wyspach Kanaryjskich
  4. Koszt 4-dniowego pobytu na Majorce
  5. Dlaczego warto pojechać na Kanary w styczniu
 

Więcej
Postów