Meczet w Bohonikach

Bohoniki to niewielka miejscowość położona ok. 8 km od Sokółki. Jest to wioska związana silnie z mniejszością tatarską. Ziemie te Lipkowie otrzymali od króla Jana III Sobieskiego w ramach żołdu za udział w wojnie z Turkami. 

Dobra ziemskie nadane Tataron przez króla Jana III Sobieskiego
Dobra ziemskie nadane Tataron przez króla Jana III Sobieskiego

Tatarzy na Podlasiu mają bardzo bogatą historię i wiele zasług dla Polski. Jest to mniejszość religijna i etniczna. To właśnie oni wybudowali, pochodzący z XIX wieku meczet w Bohonikach. Zarówno świątynia jak i dwa pobliskie mizary (cmentarze) zostały uznane przez Prezydenta RP za Pomniki Historii. W 2018 roku w Bohonikach mieszkało 6 tatarskich rodzin. Sama okolica miasteczka jest niezwykle piękna, a we wsi znajduje się wiele uroczych, drewnianych, starych domów. 

Dom w Bohonikach
Dom w Bohonikach

Trochę dalej znajduje się zielony meczet w Kruszynianach (ten w Bohonikach też był kiedyś zielony). Jest on najstarszą muzułmańską świątynią w Polsce.

Meczet w Kruszynianach
Meczet w Kruszynianach

Jak wygląda meczet w Bohonikach?

To niewielki, drewniany budynek na planie kwadratu, z wieżą w jego centralnym punkcie. Wieża ta oczywiście pełni funkcję minaretu, a na jej szczycie znajduje się półksiężyc – symbol Islamu.

Meczet w Bohonikach polscy tatarzy
Meczet w Bohonikach

Jego wewnętrzna część, podobnie jak w meczecie w Kruszynianach, podzielona jest na salę dla kobiet (na balkoniku) i salę modlitewną dla mężczyzn. Drewniane ściany meczetu zdobią muhiry, czyli tablice z cytatami z Koranu oraz zdjęcia i obrazy przedstawiające mekkę i święty kamień. 

Meczet w Bohonikach
Meczet w Bohonikach

Mizar w Bohonikach

Na osobną uwagę zasługują mizary w Bohonikach. Można wyróżnić dwa cmentarze w tej niewielkiej wioseczce.

Cmentarz muzułmański w Bohonikach
Mizar w Bohonikach

Pierwszy już nieaktywny, znajdujący się na niewielkim ogrodzonym terenie w obrębie Bohonik, nie widać na nim żadnych kamieni nagrobnych. Drugi już poza wioską znajdujący niewielkim wzniesieniu. Został założony prawdopodobnie w XVIII wieku. W centralnej części nekropolis znajdziemy najstarsze nagrobki. Epitafia na kamieniach wyryte są w różnych językach: polskim, białoruskim (w łacince lub cyrylicy), litewskim, a najnowsze także w arabskim. Kilka lat temu również tutaj przyjechali nacjonaliści i zniszczyli część pomników. 

Największy cmentarz muzułmański w Polsce
Największy cmentarz muzułmański w Polsce
Mizar w Bohonikach
Mizar w Bohonikach

Islam wśród polskich Tatarów

Meczet w Bohonikach skłania mnie do refleksji nad islamem, którego odmiany widziałam w tak wielu formach, że przestają mnie dziwić odstępstwa.

Meczet Bohoniki
Meczet Bohoniki

Tatarski islam jest bez wątpienia islamem sunnickim, choć nosi znamiona szyizmu, sufizmu i szamanizmu. Tutejsze nauki wywodzą się nie tylko ze świata arabskiego, ale także tureckiego, krymskiego i powołżańskiego. Dzisiaj widać pewne odstępstwa od religii jakich dopuszczają się tutejsi mieszkańcy. Zapytałam mieszkańca Bohoników, czy poszczą w czasie Ramadanu i odpowiedź brzmiała: “każdy jak chce”. Tutejsi Tatarzy celebrują 4 święta: Ramadan Bajram, Kurban Bajram, Dzień Aszura i Mewlud.

Wnętrze meczetu w Bohonikach
Wnętrze meczetu w Bohonikach

Gdzie zjeść i gdzie się zatrzymać w Bohonikach?

Znajduje się tu Zajazd u Mahmeda, patrzy się z niego wprost na meczet w Bohonikach. Jedliśmy tutaj pyszne pierekaczewniki i kartofelniki. Obok widziałam także miejsca noclegowe.

Dom Pielgrzyma w Bohonikach
Dom Pielgrzyma w Bohonikach

Meczet w Bohonikach – ważne informacje

  • Wstęp na teren meczetu kosztuje 5 zł. 
  • Od maja do września obiekt jest czynny od 8:00 do 20:00 
  • Można umówić się z przewodnikiem na zwiedzanie: 667 037 691.
  • Jest to obiekt religijny, należy zdjąć obuwie, nie można być pod wpływem alkoholu, nie wolno robić zdjęć, słuchać muzyki i spożywać alkoholu. 
Przeczytaj inne wpisy o Podlasiu i Suwalszczyźnie:
 

Więcej
Postów