Stambuł jak zwiedzać

Dlaczego zdecydowałam się na to, by zostać w Stambule tylko 3,5 dnia? Ponieważ w tamtym roku musiałam oszczędzać przede wszystkim na… dniach wolnych!

Mam przekonanie, że wyjazdy na kilka dni są bardziej obciążające dla portfela aniżeli wyjazdy na dłużej, a na pewno są gorsze dla środowiska. W związku z tym chętnie zostałabym w tym niezwykłym mieście nawet miesiąc, ale tym razem nie było to możliwe. Nie chcę powiedzieć, że byłam w Stambule w pośpiechu, ale chętnie znalazłabym czas by tam wrócić.

Przygotowałam dla przewodnik zwiedzania w trybie intensywnym. Pozwoli on “zaliczyć” wszystkie najważniejsze zabytki Bizancjum, Konstantynopola i atrakcje współczesnej po nich spuścizny, a jednocześnie poczuć lekką igiełkę niedosytu. Według mnie 3,5 dnia to ZDECYDOWANIE za mało, by poznać potencjał tego niezwykłego miasta.

Jak stworzyć plan podróży do Stambułu dla siebie?

Ustal co chcesz zwiedzić, zobaczyć (jeśli nie podróżujesz w pojedynkę to ustal ze współpodróżnymi – tu dowiesz się, jak podróżować we dwoje, żeby się nie pozabijać).

W moim wypadku były to następujące obiekty/miejsca/aktywności (must see):
  1. Hagia Sofia (nie można powiedzieć, że było się w Stambule bez tego!)
  2. Błękitny Meczet
  3. Muzeum Mozaiki
  4. Hipodrom
  5. Cysterny Bazyliki
  6. Wieża Galata
  7. Meczet Sulejmana
  8. Pałac Topkapi
  9. Pałac Dolmabahce
  10. Wielki/Kryty Bazar (Grand Bazaar)
  11. Bazar Egipski (Spice Bazaar)
  12. Rejs na Uskudar (do azjatyckiej strony miasta)
  13. Zapalić shishę na rooftopie
  Na liście “byłoby miło” zobaczyć znalazły się:
  1. Kościół Chora
  2. Mauzoleum Sułtana
  3. Dworzec Sirkeci
  4. Akwedukt Walensa
  5. Nowy meczet
  6. Meczet Fatih
  7. Mury Konstantynopola
  8. Plac Taksim i ulica Istiklal
  9. Powłóczyć się po dzielnicy Eminonu, poobserwować codzienne życie Turków
  10. Występ wirujących derwiszów
  11. Hammam (łaźnia turecka, dla Turków, nie turystów)

Pamiętajcie, aby w każdej podróży mierzyć siły na zamiary. Ja miałam tylko 3,5 dnia! Dlatego wiedziałam, że coś może nie wypalić z mojego planu. Z pierwszej 13 zobaczyłam wszystkie atrakcje, chociaż wymagało to sporej ekwilibrystyki i wytrzymałości fizycznej (sam Pałac Topkapi można zwiedzać cały dzień!). Z kolejnej 11 udało się tylko 4 i to przypadkiem (Mauzoleum, Nowy Meczet, plac Taksim i Eminonu). Wynik i tak niezły. Kiedy pisałam wam jak zwiedzić Singapur w 3 dni, przygotowałam system oceniania atrakcji, który pozwala na ustalenie priorytetów i podział na te które są “must see” i “nice to see”. Znajdziecie go też we wpisie o tym, jak nie pozabijać się podróżując we dwoje.

Zaplanuj budżet atrakcji

Żeby móc zwiedzać, trzeba przygotować sobie oczywiście odpowiednią kwotę. Dobrą praktyką jest sprawdzenie cen przed wyjazdem, a jeśli jest możliwe – wykupienie odpowiedniego pakietu. W Stambule możecie skorzystać z Istanbul Museum Pass, ale nie obejmuje ona wszystkich z ww. atrakcji. Dzięki temu miejscu wejdziecie co prawda do Hagii Sofii, Pałacu Topkapi, Muzeum Mozaiki, czy kościoła Chora, ale już pozostałe atrakcje opłacić musicie osobno (i najczęściej gotówką). Z pozostałych punktów zostają tylko muzea. Można kartę zamówić z wyprzedzeniem i wchodzić do wszystkich obiektów bez kolejki.  Ja się zagapiłam i musiałam kupić nasze bilety na miejscu. Okazało się, że była dodatkowa opcja nieco mniejszego wyboru obiektów (Hagia Sofia + Topkapi + muzeum archeologii), którą wybraliśmy, koszt to 135 lir (obawialiśmy się, że nie damy rady zobaczyć więcej obiektów z listy niż 2-3).

Poniżej podaję kwoty na marzec 2019 (pamiętajcie jednak, że ta waluta bardzo się waha):
Hagia Sofia60 TRY (ok. 42 zł), weszliśmy w ramach IMP
Aktualizacja 2020: obiekt ponownie zamieniono w meczet, a wejście jest darmowe
Błękitny Meczet0 TRY
Muzeum Mozaiki20 TRY (ok. 14 PLN), nie mieliśmy tego na IMP
Hipodrom0 TRY
Cysterny Bazyliki20 TRY  (ok. 14 PLN) (płatność tylko gotówką!)
Pałac Topkapi60 TRY (ok. 42 zł) za oficjalne części + 35 TRY(ok. 24,5 PLN) za harem, weszliśmy w ramach IMP (bez haremu)
Pałac Dolmabahce60 TRY (ok. 42 zł) za oficjalne części + 35 TRY(ok. 24,5 PLN) za harem, (płatność tylko gotówką!)
Wieża Galata35 TRY (ok. 24,5 PLN)  (płatność tylko gotówką!)
Meczet Sulejmana0 TRY
Wielki Bazar (lub Kryty)0 TRY
Bazar Egipski0 TRY
Rejs na Uskudar2,70 TRY (ok. 1,89 PLN) (w jedną stronę)
Shisha na rooftopieŚrednio 35 TRY (ok. 24,5 PLN) shisha + 4 do 15 TRY za herbatę/kawę
Mauzoleum Sułtana0 TRY
Plac Taksim i ulica Istiklal0 TRY (możecie przejechać się zabytkową kolejką wzdłuż ulicy, cena w ramach Istanbulcard 2,6 TRY)
Nowy Meczet0 TRY
Dzielnica Eminonu0 TRY

W sumie, na jedną osobę: 302,4 TRY, czyli ok 211,2 PLN. Bez Hagii Sofii poniżej 200 PLN.

Zaplanuj budżet pobytu

W tym punkcie znajdziesz odpowiedzi na to, ile wydasz na jedzenie, nocleg, transport, podatek turysty, przekąski i inne rzeczy, które nie stanowią atrakcji w dosłownym znaczeniu tego słowa.

My wybraliśmy nocleg za pośrednictwem Airbnb, okazał się być najtańszy, świetnie zlokalizowany i obiektywnie najlepszy z możliwych opcji do wyboru. Zdecydowaliśmy się zostać w dzielnicy Beyoglu, a nasze mieszkanie znajdowało się przystanek od pałacu Dolmabahce. Często w tej okolicy znajdują się lokale z widokiem na Bosfor, nam się akurat nie trafiło, ale okolica była bardzo spokojna i znajdowaliśmy się nieopodal placu Taksim, który był dla nas strategicznym punktem, gdzie kończyliśmy prawie każdy wieczór.

Komunikację miejską ogarnęliśmy za pomocą InstanbulKart – to system takiej karty miejskiej, która kosztuje 6 TRY i można jej używać na większą liczbę osób (my używaliśmy we dwoje). Standardowy przejazd kosztuje 2,6 TRY niezależnie od tego ile przystanków planujecie przejechać. O tym, jak działa system komunikacji miejskiej w Stambule, popełnię osobny wpis.

Koszty jakie my ponieśliśmy (marzec 2019):
Istanbulkart (wyrobienie karty)6 TRY/ ok. 4,21 PLN
Przejazdy w ramach IstanbulCard (metro, tramwaje, promy, kolejki, autobusy, Havabus/airport shuttle)50 TRY/ ok. 35 PLN (to jest w zaokrągleniu, ale podobną kwotę wydaliśmy na 1 osobę)
Nocleg z Airbnb (5 nocy)196,08 PLN
Śniadania (kupowaliśmy produkty w markecie)30 TRY/ ok. 21 PLN na 3 ,5 dnia
Lunche15 TRY/ ok. 10,5 PLN (kanapka Balik Ekmek), 30 TRY/ ok. 21 PLN (kebab w centrum), 45 TRY/ ok. 31,5 PLN (obiad w porządnej restauracji z deserem)
Kolacje15 TRY/ ok. 10,5 PLN (pieczony ziemniak), 5 TRY/ ok. 3,5 PLN (wet burger), 30 TRY/ ok. 21 PLN (kebab w centrum)
Czaj3-10 TRY/ ok. 2- 7 PLN (w zależności od miejsca i wielkości szklanki)
Kawa10-20 TRY / ok. 7-14 PLN (w zależności od miejsca i wielkości filiżanki)
Przekąski10 TRY/ ok. 7 PLN (100 gram kasztanów), 5-10 TRY/ ok. 3-7 PLN (simit), 10 TRY/ ok. 7 PLN (pieczona kukurydza)
Karta SIM175 TRY/ ok. 122 PLN (6GB Internetu, rozmów i SMS nawet nie spisałam)
Wiza20 USD / ok. 77 PLN
UbezpieczenieŚrednio 27 PLN

W czasie mojego pobytu w Stambule kurs liry był bardzo korzystny. Ceny są zbliżone do polskich, jednak owoce są znacznie tańsze, a konkurencja na rynku dużo wyższa. Wg oficjalnych danych w Stambule mieszka 17 milionów ludzi, wg nieoficjalnych 22 miliony. Jest na kim zarabiać. Jeśli chcecie poszukać niższych cen jedzenia, wystarczy wyjechać poza ścisłe, turystyczne centrum miasta.

Jak podsumujecie koszty, powinno się okazać, że średni koszt przeżycia 1 dnia w Stambule, w komercyjnych warunkach to około 110 PLN.

Jakie pamiątki warto kupić i ile kosztują?

Pocztówka (chociaż poczty nie znaleźliśmy)1-2 TRY/ ok. 0,7-1,4 PLN
Turkish Delight50 TRY/ ok. 35 PLN za dwie rolki na Egipskim Bazarze (można się targować, my odpuściliśmy)
Herbata50 TRY/ ok. 35 PLN za 200 gram po negocjacjach (wywoławcza 80 TRY)

Jak dostać się do Stambułu?

Możecie zrobić to jak my: samolotem. Z Poznania czy Warszawy polecicie za około 630 zł w dwie strony od osoby. Możecie też pojechać na roadtrip samochodem przez Bałkany do Stambułu, niczym hipisi w latach 70. Każda droga jest OK. Tylko wszystko zależy od tego, ile czasu na podróż macie.

W Stambule są aż 3 lotniska, z których jedno przejmie niebawem kontrolę nad wszystkimi lotami (od 5 kwietnia 2019 roku). My mieliśmy okazję wylądować jeszcze na starym lotnisku Kemala Ataturka, ojca narodu. Istniała szansa, że nasz lot zostanie przekierowany do nowego obiektu, jednak finalnie wylądowaliśmy na płycie starego lotniska. Nowy port ma mieć bezpośrednią linię metra, zbudowaną specjalnie na tę okazję.

Istanbul Yeni Havalimani to w tej chwili jedno z 3 największych lotnisk na świecie. Stanowi konkurencję dla hubów komunikacyjnych w ZEA czy Singapurze. Lotnisko Ataturka ma zamienić się w ogromny, zielony park.

Nowa linia metra (M11) zabierze Was prosto z nowego lotniska do stacji przesiadkowej Gayrettepe, skąd możecie złapać przesiadkę w stronę Beyoglu i Sutlanahmet (oraz zapewne w inne destynacje).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Stambule oraz jak wyglądał mój plan zwiedzania tego miasta, zajrzyjcie do poniższych tekstów:

  1. Co warto zobaczyć w Stambule?
  2. Komunikacja miejska w Stambule
  3. Plan zwiedzania Stambułu (z mapami)!
  4. Co jeść w Stambule?
  5. Dlaczego warto odwiedzić Stambuł w styczniu
 

Więcej
Postów