Podróż we dwoje

Podróże solo pod wieloma względami są znacznie łatwiejsze (oczywiście pod całą masą innych aspektów są dużo trudniejsze). Jadąc gdzieś sami, jesteśmy sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Schody pojawiają się, kiedy naszym podróżom towarzyszy partner lub partnerka, przyjaciel lub przyjaciółka, innymi słowy osoba, o innej niż nasza dynamice. Jak w takiej sytuacji zorganizować najlepszą podróż we dwoje?

Możesz skorzystać z mojego doświadczenia. Wiele lat byłam solistką. Moja pierwsza samotna podróż to był trip na Litwę autostopem, gdzie nie miałam żadnego przygotowania. Później mając 18 lat, po zdaniu matury objechałam tym samym sposobem całą Europę, ładując się w przeróżne tarapaty. A że było to co najmniej tuzin lat temu, to… świat był inny i zdecydowanie bardziej nieprzewidywalny. Nie było łatwego dostępu do Internetu, nie było tanio, a mój angielski był raczej mocno przeciętny. No, ale jakoś dawałam radę! Potem samotne wypady żeglarskie, no i moja ukochana Irlandia. Wszystko sama. 

Później w moich podróżach zaczęły pojawiać się inne osoby. A to wyjazd do Włoch, który zaplanowała znajoma, a to bycie pilotką w Gruzji, innym razem wypad z partnerem do Rumunii, Szkocji, a w końcu na inne kontynenty, do Azji południowo-wschodniej, czy do Afryki. I okazało się, że doświadczanie tych miejsc we dwoje znacznie różni się od tego, co znałam do tej pory. Jak przygotować się na podróż we dwoje?

Jak wybrać wspólny kierunek?

Wybierz 30 do 60 krajów świata, które chcesz zobaczyć (wiadomo, że chcesz zobaczyć wszystkie, ale na początek wybierz te maksimum 60).

Na potrzebę zwizualizowania ci mechanizmu, o którym mówię wskażę 10 krajów, które chciałabym odwiedzić. Każdemu z tych krajów następnie trzeba przyporządkować ocenę, od 1 do 5. Gdzie 5 oznacza, że chcesz odwiedzić to miejsce bardzo, a 1 tak średnio. Analogicznie twój współpodóżnik musi wykonać to samo. 

KrajTwoja ocenaOcena współpodróżnikaSuma
Rwanda5510
Jordania426
Chile336
Wenezuela516
Nowa Zelandia145
Vanuatu549
Botswana448
Nigeria336
Islandia437
Gujana224

Z tej skróconej i całkowicie zmyślonej tabelki wychodzi na to, że chcecie odbyć podróż we dwoje do Rwandy. 

Gdyby więcej miejsc otrzymało na tej liście taką samą wysoką odpowiedź, to należy wypisać wszystkie atrakcje, które chcecie zaliczyć na miejscu i zacząć je oceniać według podobnej skali. Wówczas wyklaruje się, czy te wyjazdy sprawią wam przypuszczalnie tyle samo frajdy. 

Jak wybrać atrakcje?

System ocen atrakcji można zmniejszyć do 1-3. I tak jak we wpisie o pobycie w Singapurze wyklaruje wam się idealny plan zwiedzania, w którym nikt nie poczuje się pominięty. Podróż we dwoje charakteryzuje się tym, że czasami trzeba iść na kompromisy. 

Black water river tubing
Black Water river tubing

Jak planować budżet wyjazdu we dwoje?

To nie jest tak, że wystarczy pomnożyć koszty jednej osoby razy dwa! Mogłoby się tak wydawać, ale przede wszystkim każdy z nas ma inne potrzeby, a po drugie, kiedy jeździmy we dwoje pewne rzeczy wychodzą taniej, a inne już drożej. 

Co z reguły wychodzi taniej?

  • Noclegi
  • Wynajem auta
  • Czasami komunikacja zbiorowa

Co z reguły wychodzi drożej?

  • Loty, niektóre opcje transportu zbiorowego
  • Jedzenie
  • Atrakcje

Natomiast w budżecie da się przewidzieć pewne rzeczy i zarządzać nim, tak aby finalnie być zadowolonym. O oszczędzaniu na podróże napisałam w innym poście, także możecie do niego zajrzeć, żeby lepiej przygotować swój portfel pod to zagadnienie.

Przed wyjazdem musisz zorientować się jak wyglądają uśrednione ceny wszystkich tych aspektów: akomodacja, transport, wyżywienie, atrakcje. Warto założyć tzw. “bezpieczny portfel”, czyli mieć więcej kasy, niż planujesz wydawać. 

Ceny atrakcji

Warto sprawdzić, czy w miejscu, do którego się wybierasz nie ma akurat sprzedaży wejściówek, biletów online, które są tańsze. Jeśli masz w miarę zaplanowany harmonogram zwiedzania, to jest to zwykle korzystniejsza opcja. W przypadku atrakcji cenę pomnóż razy dwa, jak to bywa, kiedy odbywasz podróż we dwoje.

Ceny wszystkich planowanych biletów rozpisz sobie w Excelu lub na kartce, przelicz walutę i dodaj do tego 20% kwoty, bo mogę się założyć, że na miejscu pojawią się nowe atrakcje warte zobaczenia. 

Ceny noclegów

Analogicznie jak w przypadku atrakcji, noclegi bezpiecznie sprawdzisz na różnych stronach. Porównaj opcje różnych stron, weź pod uwagę także Airbnb. Spisz je sobie w jednym miejscu. To raczej nie pójdzie w górę, więc nie ma co dodawać tutaj ekstra kwot. 

Ceny transportu 

Wynajmujesz samochód? A może to się akurat średnio opłaca i lepiej jeździć Uberem, metrem, albo chodzić z buta? Sprawdź, co w miejscu, które odwiedzasz rekomendują przewodniki. Osobiście mogę ci powiedzieć, że po Dublinie opłaca się chodzić na pieszo, w Rumunii ciężko jeździ się pociągami, a w Malezji bardzo opłaca się Grab. Wylicz ile będą kosztowały cię orientacyjne koszty takiej podróży i dodaj do tej kwoty 20 %.

Ceny jedzenia

To jest zwykle największa niewiadoma. Dobrze byłoby, aby każde z Was oszacowało osobno ile planuje wydać na jedzenie i przygotowało sobie w tym celu własne tabelki, płacąc oddzielnie. Niektórzy są minimalistami i jedzą, aby żyć, a niektórzy, jak ja traktują jedzenie jako sens życia. Wówczas te wydatki będą odpowiednio większe. 

Na wyjazdach, zwłaszcza w ciepłych, egzotycznych miejscach, co chwile będziesz widzieć pyszne przekąski, świeże owoce, streetfood i oczywiście napoje. Pamiętaj, żeby do kwoty, którą założysz na jedzenie dodać bezpiecznie 20%. 

Kasa awaryjna

Zawsze, podkreślam zawsze zdarzy się nieplanowany wydatek. Czy będzie to potrzeba zakupienia nowych spodni, koszulki, plecaka, a może zwyczajnie spontanicznie zmienisz plany i zostaniesz na noc na rajskiej wyspie w Tajlandii? Warto być przygotowanym. Ta kasa powinna stanowić dodatkowe 20% całego odłożonego na podróż budżetu. 20% na podróż we dwoje, nie mnożymy tej liczby razy dwa.

Jak się nie pozabijać?

W normalnym życiu każdy ma swój rytm dobowy. Jedna osoba wstaje o 6 druga o 10. Jedna potrzebuje długiego rozbiegu rano, a druga od rana ma motorek w tyłku. Jedna bez śniadania nie wyjdzie z domu, a druga nie akceptuje idei śniadania. Macie tak lub podobnie? Ustalcie swój dobowy rytm podróży przed wyjazdem. 

Uzgodnijcie kiedy będziecie wstawać i chodzić spać, najlepiej znaleźć kompromis. Czy i kiedy będziecie spożywać posiłki i czy będziecie jeść razem? To naprawdę wpłynie na higienę wspólnego wyjazdu. Jeżeli wyjeżdżacie na krótszy wyjazd 5-14 dni, to zapewne chcecie upchnąć tam wiele atrakcji i możliwe dużo wycisnąć. Sprawdźcie kiedy otwarte są poszczególne miejsca i do tego dostosujcie swój dobowy rytm!

Druga sprawa to kondycja. Dla jednych chodzenie po usłanej wzgórzami Lizbonie w 30 stopniach Celsiusza nie będzie żadnym wyzwaniem, podczas gdy inni mogą od tej temperatury i wysiłku dostać udaru. Podróż we dwoje musi być fajna dla każdego jej uczestnika! 🙂

No i last but not least. Słuchajcie siebie wzajemnie i nie pozwalajcie opętać się demonom “szybciej, więcej, natychmiast” – to powszechnie znane psuje każdego wyjazdu, w którym nie tylko wy decydujecie. 

Jeśli macie swoje spostrzeżenia odnośnie podróżowania we dwoje, podzielcie się nimi w komentarzu!

 

Więcej
Postów