Oglądanie dachów miast sprawia mi nie lada frajdę. Zauważyłam, też że wpisy poświęcone punktom panoramicznym naprawdę dobrze się czytają, dlatego przygotowałam specjalny skrócony przewodnik po platformach widokowych w Tallinie.
Pisałam już o punktach widokowych w Sztokholmie, Madrycie, a w planach mam takich opisów znacznie więcej, bo faktycznie często wybieram właśnie atrakcyjne, wysoko położone miejsca do zwiedzania “z lotu ptaka”. Zobaczmy zatem najlepsze punkty widokowe w Tallinie!
Wpis ten podzieliłam na dwie sekcje: bezpłatne i płatne punkty widokowe. Od razu zaznaczę, że nie widziałam panoramy z każdego z nich, bo np. były w remoncie, było święto itp. We wpisie znajdziesz także informacje o dostępności danego punktu widokowego dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Bezpłatne punkty widokowe w Tallinie
Bezpłatne punkty widokowe w Tallinie to takie miejsca, gdzie żeby wejść nie trzeba płacić za wstęp do obiektu, ani zamawiać tam jedzenia, żeby móc napawać się widokiem. Tych miejsc jest zdecydowanie mniej niż tych płatnych, ale moim zdaniem część z nich jest o wiele lepsza od tych płatnych, które widziałam.
Na każdy z nich dostanie się osoba z niepełnosprawnością ruchową, ale nie bez problemu i być może nie bez asysty. Dojście może nie być przyjemne, bo większość chodników wyłożona jest kocimi łbami. |
Platforma widokowa Patkuli
Punkty widokowe w Tallinie zazwyczaj wymagają podejścia pod górę lub po schodach. Jednak na platformę Patkuli dostaniecie się na kilka sposobów. Możesz wejść na przykład od strony ulicy Nunne i obejść całe miasto bez bardzo mocnego pochylenia (pod górkę) albo po schodach Patkuli trepp. Nie ma ich tak wielu, ale są dość strome, więc osoby o słabszej kondycji mogą złapać zadyszkę. Miałam okazję tam wchodzić i szybkie podejście może przyspieszyć bicie serca, podobnie jak widok z platformy widokowej Patkuli. Widać stąd liczne wieże miejskie i Bałtyk.
Przy platformie mieszka także mewa, którą w mediach społecznościowych nazywa się Steven Seagull. Punkty widokowe Tallina zazwyczaj są dość tłumnie odwiedzane i ten również cieszy się dużym zainteresowaniem.
Dostępność: dostępny dla🦽. ✅
Ocena widoku: 10/10
Platforma widokowa Kohtuotsa
To pierwszy punkt widokowy w Tallinie, który odwiedziłam i zdecydowanie polecam. Rozpościera się stąd cudowna panorama na południowy-wschód miasta. Widać stąd wieżę Kościoła św. Olafa, Wieżę Ratuszową i liczne mniejsze baszty miejskie. Co więcej w oddali przebija krajobraz nowoczesności – szklane biurowce i apartamentowce, a także blokowiska.
Zdecydowanie najpopularniejszy punkt widokowy wśród turystów i mieszkańców. Latem działa przy nim kawiarnia i sklepy z rękodziełem, odbywają się tu także wieczorki taneczne.
Dostępność: dostępny dla🦽. ✅
Ocena widoku: 10/10
Platforma widokowa Piiskopi
Punkty widokowe w Tallinie “wystają” na różne strony miasta. Ten akurat skierowany jest w stronę dzielnicy Kalamaja, o której możecie poczytać we wpisie o zwiedzaniu stolicy Estonii. Nie jest to szczególnie spektakularny widok i niewiele stracicie omijając go. Ja nawet nie zrobiłam tam zdjęć, bo po prostu widok nie był porywający.
Dostępność: dostępny dla🦽. ✅
Ocena widoku: 2/10
Wzgórze Toompea, Ogród Gubernatora
Jeśli miniesz Sobór św. Aleksandra Newskiego, zobaczysz Zamek Toompea, na wzgórzu o tej samej nazwie. Zamek pełni dzisiaj funkcję parlamentu, jednak można spokojnie poruszać się po okolicy. Patrząc na budynek na wprost, po jego lewej stronie zobaczysz niewielki, zielony park. To tak zwany Ogród Gubernatora. Jeśli przejdziesz się nim do końca, w stronę wieży zamkowej to zobaczysz panoramę miasta od strony południowego-zachodu. Nie jest to najbardziej zdumiewająca panorama, ale prawdopodobnie jedyna darmowa pokazująca tę stronę miasta.
Dostępność: dostępny dla🦽. ✅
Ocena widoku: 3/10
Ogród Duńskiego Króla przy Baszcie Niewiasty
Jeśli porównamy punkty widokowe w Tallinie, to ten również nie jest spektakularny. Jednak oprócz panoramy na stołeczne downtown, czyli dzielnicę biznesową, daje możliwość podziwiania rzeźb i instalacji artystycznych. Na jego końcu znajduje się replika wiekowej armaty.
I tym sposobem kończymy część o darmowych punktach widokowych w Tallinie.
Dostępność: dostępny dla🦽. ✅
Ocena widoku: 5/10
Płatne punkty widokowe w Tallinie
Płatne punkty widokowe w Tallinie dzielą się na takie, które same w sobie są atrakcjami i na takie, przy których widok jest atrakcją dodatkową. Są wśród nich miejsca, w których można coś zjeść. W przeciwieństwie do platform widokowych, tylko część z nich dostępna jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Przy tych, które są dostępne dla każdego, zostawię informację: dostępny dla 🦽. ✅
Baszta Nunna (Wieża Zakonnicy)
To wieża położona bardzo blisko punktów widokowych: Patkuli, Kohtuotsa i Piiskopi. Jednak nie można powiedzieć, żeby widok z niej był powalający. Pamiętam, kiedy byłam w Kuala Lumpur i zastanawiałam się jaki punkt widokowy wybrać: Petronas Tower czy Wieżę Telewizyjną. Wybór padł na Wieżę Telewizyjną, bo bez sensu jest patrzeć na panoramę miasta, bez jego najbardziej charakterystycznych punktów, czyli bliźniaczych wież Petronas. I tutaj jest trochę podobnie. Z punktu widokowego Patkuli widzimy Basztę Zakonnicy i widok z niej już nie jest tak fajny bez niej.
Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️
Ocena widoku: 3/10
Cena: 3 Euro
Baszta Hellemann
Punkty widokowe w Tallinie to często Baszty murów miejskich. Z oryginalnej długości murów: 2,4 km do dziś zachowało się 1,9 km. A z 46 baszt aż 20. Wieża Hellemann moim zdaniem jest warta uwagi i odwiedzenia. Widok z niej pozwala cieszyć się panoramą starego miasta. Co stąd zobaczysz? Np. Sobór św. Aleksandra Newskiego, Ratusz, czy wieże: św. Olafa i katedralną. Samo przejście po murach też jest bardzo ciekawe. Widać stąd dachy domów w dzielnicy Viru i starego miasta. A jeśli wiecie czego szukać to znajdziecie także ukryty w zabudowaniach klasztor Franciszkanów. Na dole baszty znajduje się kawiarenka.
Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️
Ocena widoku: 7/10
Cena: 4 Euro
Baszta Niewiasty przy Ogrodach Duńskiego Króla
Tak jak powiedziałam wcześniej o widoku z Ogrodu Duńskiego Króla, tak tę samą perspektywę, ale kilka metrów wyżej dają Baszty: Niewiasty, Stajenna, Bramna i Kiek in de Kök. Znajdziecie w nich też możliwość przyjrzenia się innym kierunkom niż tylko downtown. W Baszcie Niewiasty znajduje się kawiarnia, jest ona darmowa, ale widok taki jak z Ogrodów. Wszystkie wymienione wieże stanowią ciekawy kompleks muzealny, który warto odwiedzić niezależnie od widoków.
Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️
Ocena widoku: 7/10
Cena: Cały kompleks 12 Euro, sama Wieża Niewiasty 10 Euro
Gruba Małgorzata
Gruba Małgorzata to przede wszystkim Muzeum Morskiej Historii Tallina, ale na jej dachu przemyślnie zbudowano punkt widokowy z kawiarenką z napojami orzeźwiającymi. Widok stąd może nie jest bardzo niezwykły, czy bardzo wysoki, jednak perspektywa tej panoramy bardzo mi się podobała. Widać stąd port wojenny, dawną fabrykę, a także nowoczesną część miasta, Wieżę Telewizyjną, a nawet stare miasto z Trzema Siostrami (kupieckie kamienice – wyglądające jak trojaczki) i wieżę kościoła św. Olafa. Jest to też jedyny punkt widokowy spośród baszt miejskich, który jest dostępny dla każdego. Wewnątrz mieści się moje absolutnie ulubione muzeum w Tallinie.
Dostępność: dostępny dla 🦽. ✅
Ocena widoku: 6/10
Cena: 15 Euro
Wieża Ratuszowa
Ratusz w Tallinie, to symbol średniowiecznej przeszłości miasta. Budynek wieńczy 64-metrowa wieża, na którą można wejść. Została ona zbudowana w tym samym czasie, co sam budynek, czyli w latach 1402-1404. W razie pożaru lub innego wypadku wszczynano alarm, który obecnie można usłyszeć o każdej pełnej godzinie.
Zwiedzanie wieży jest możliwe w lecie. Żeby wejść na szczyt trzeba pokonać 115 stopni po spiralnych schodach gotyckiej wieży, skąd można dostać się na balkon dzwonnicy – 34 m n.p.m.
Więcej o samym ratuszu napisałam we wpisie o zwiedzaniu Tallina.
Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️
Ocena widoku: brak (nie wchodziłam, zamknięte, widziałam tylko zdjęcia)
Cena: 4 Euro
Wieża Katedry Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Tallinie
Punkty widokowe w Tallinie to także wieże kościołów. Tym razem jednak każdy z nich, który dawał taką możliwość wejścia na górę był zamknięty.
Kościół, zbudowany został przed 1233 r. Jego obecne sklepienie pochodzi z XIV wieku, natomiast barokowa wieża, na którą można się wspinać została zbudowana pod koniec lat 70. XVIII wieku.
Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️
Ocena widoku: brak (remont)
Cena: 5 Euro
Wieża Kościoła św. Olafa
Wieża Kościoła św. Olafa to szczyt kultowego gotyckiego kościoła w Tallinie, który niegdyś był najwyższą budowlą na świecie. W latach 1549-1625 budynek miał aż 159 metrów, jednak przez częste uderzenia piorunów dzisiaj wznosi się na “zaledwie” 124 metry, a i tak góruje nad większością budynków w mieście i jest dobrze widoczny z samolotów lecących do stolicy Estonii.
Platforma widokowa na wieży jest dostępna od kwietnia do października, jednak z wyłączeniem świąt.
Dostępność: niedostępny dla🦽. ⛔️
Ocena widoku: brak (było akurat święto)
Cena: 5 Euro
Wieża Telewizyjna w Tallinie
To miejsce koniecznie warto wybrać na oglądanie zachodu słońca nad Zatoką Tallińską. Budynek ten ma aż 314 metrów n.p.m., czyli tylko 4 metry mniej niż najwyższe wzniesienie w całej Estonii. Oprócz platformy widokowej na wysokości 170 metrów, wieża pełni funkcję centrum edukacyjnego. Na szczycie można oglądać nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także interaktywne wystawy dotyczące genów i technologii genowej oraz różne technologiczne ciekawostki. Dla zwiedzających udostępnione są także okulary do wirtualnej rzeczywistość (VR), dające możliwość oglądania części miasta z przybliżeniem i różnych perspektyw. Doświadczenie VR rozpoczyna się od spaceru po krawędzi Wieży Telewizyjnej i kontynuowane jest lotem dookoła wieży.
Na pierwszym poziomie platformy znajdują się specjalne okna w podłodze, na których można stanąć, aby wyobrazić sobie, że wisimy w powietrzu na tej wysokości. Dla zwiedzających udostępnione są dwa poziomy: niższa platforma z przeszkleniem oraz wyższa z zewnętrznym tarasem i przeszkloną restauracją. Widać stąd wszystkie zakamarki miasta, a także dużo poza samym Tallinem. Warto mieć jakąś lornetkę.
Na parterze poznasz fascynującą historię Wieży Telewizyjnej i jej roli w odzyskaniu niepodległości przez Estonię. W studiu telewizyjnym w wieży możesz nagrać filmik i wysłać go do znajomych za pośrednictwem poczty elektronicznej lub Facebooka.
Dostępność: dostępny dla 🦽. ✅
Ocena widoku: 10/10
Cena: 17 Euro
Fine-art photography centre Fotografiska Tallinn
Podobnie jak Sztokholmie, tak i w Tallinie znajduje się galeria fotografii. Sama galeria oczywiście jest ciekawa, ale to dlaczego to miejsce znajduje się w tym wpisie, to oczywiście widok, który oferuje. Mianowicie z restauracji znajdującej się w Fotografiska rozciąga się całkiem przyjemna panorama na mury miejskie Starego Miasta. Nic spektakularnego, ale w towarzystwie kawy jest to przyjemne doświadczenie.
Dostępność: dostępny dla 🦽. ✅
Ocena widoku: 6/10
Cena: Wstęp do galerii 12 Euro, kawiarnia bezpłatna
Daj znać, co sądzisz o takim przewodniku i zamieszczonych informacjach o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Które punkty widokowe w Tallinie odwiedzisz przy okazji wizyty?