atrakcje w okolicy poznania

W tym wpisie pokażę wam najciekawsze atrakcje w okolicy Poznania. Wybierzemy się na południe od stolicy Wielkopolski, w miejsca oddalone o 30-60 minut jazdy samochodem lub komunikacją zbiorową. 

Do większości z nich można także swobodnie dojechać autobusem lub pociągiem z miasta. Informacje o możliwościach dojazdu zamieściłam pod każdą propozycją. Mamy tutaj do wyboru: piękną naturę, dzikie zwierzęta, ale także mnóstwo zabytków etnograficznych, stare domy, pałace i zamki. Z tej listy możecie dokonać selekcji tego, co najbardziej was interesuje. Atrakcje w okolicy Poznania są bardzo różnorodne. 


W Kórniku nie ma nudy

Nazwa Kórnik poniekąd ma związek z kurami, ale dzikimi – chodzi o bażanty, głuszce i cietrzewie, na które onegdaj polowano w tych okolicach. Dzisiaj ciężko spotkać w lasach takie ptactwo, ale można podziwiać nieco inne atrakcje w okolicy Poznania. Jakie?

Zamek w Kórniku

W tym niewielkim miasteczku trudno o nudę. Najciekawszą pozycją do zobaczenia w Kórniku jest zamek. Budowla została wzniesiona w tym miejscu jeszcze w Średniowieczu i była reprezentacyjną siedzibą dawniej potężnego rodu Górków. Z biegiem lat obiekt przeszedł w ręce rodziny Działyńskich, którzy dokonali w nim szeregu modernizacji. Dzisiejszy kształt, zamek zawdzięcza przebudowie z XIX wieku. 

Zamek w Kórniku atrakcje w okolicy Poznania
Zamek w Kórniku

To właśnie z kórnickiej posiadłości Działyńskich pochodzi oryginalna legenda o Białej Damie. Mitycznym duchem nawiedzającym większość polskich zamczysk miała być oryginalnie właścicielka zamku – Teofila Działyńska. To ją w białej sukni i siwych włosach sportretował Pesne. Kórniczanie lękali się magnatki, co nie było szczególnie dziwne w owych czasach. Na jej temat rozpuszczano podłe plotki, jakoby miała intymne relacje z proboszczem i pastorem luterańskim. Nawet po jej śmierci mieszkańcy snuli mroczne wizje na temat swojej patronki, która podobno po północy “schodziła” z obrazu na taras zamkowy i straszyła.

Arboretum w Kórniku

Portret jak i inne skarby wnętrza można zobaczyć po uiszczeniu stosownej zapłaty. Jeśli jednak nie lubicie zwiedzać “interiorów”, to warto wejść do Kórnickiego Arboretum. To najbogatszy, najstarszy i czwarty co do wielkości ogród dendrologiczny w Polsce. Znajduje się w nim blisko 3000 różnych gatunków! Na przełomie kwietnia i maja kwitnie tu wiele ciekawych roślin, a do najbardziej interesujących należą Śnieżyce czy Magnolie. Od pewnego czasu można tam wchodzić także z czworonogami!

Promenada, Jezioro Kórnickie i rejs statkiem

Widok z kórnickiej promenady na zamek
Widok z kórnickiej promenady na zamek

Po wizycie parku warto udać się na promenadę im. Wisławy Szymborskiej i pospacerować wzdłuż Jeziora Kórnickiego. Tuż obok zamku znajduje się Folwark Prowent – to właśnie tutaj na świat przyszła znana całej Polsce noblistka. W okolicy znajdziecie też pomnik postawiony na jej cześć i “molo Kórnickie”, z którego rozpościera się panorama na całe jezioro i zamek. Promenada ciągnie się od Kórnika aż do sąsiedniej miejscowości Bnin. Po drodze można zajść do licznych kawiarenek, a nawet zaokrętować się na statek pływający po Jeziorze Kórnickim w sezonie wiosenno-letnim.

Promenada w Kórniku
Promenada im. Wisławy Szymborskiej w Kórniku

Stary Rynek w Kórniku

Miasteczko ma także uroczy stary rynek z pięknym kościołem i stylową zabudową z kamienic mieszczańskich pochodzących z XVIII i XIX wieku. W jego centralnej części stoi Ratusz w stylu neobarokowym, z którego codziennie w południe można usłyszeć pianie kura i hejnał kórnicki. 

Dojazd: 

  • samochodem,
  • autobusem podmiejskim,
  • pociągiem z rowerem.

Bilet do zamku: 16 PLN
Bilet do arboretum: 10 PLN
Bilet na rejs: 18 PLN


Półwysep Szyja w Bninie – gród stary jak Gniezno

Półwysep Szyja (fot. kornik travel)

Nietypowe atrakcje w okolicy Poznania? Tym razem zabieram was do miejsca, które jest bardzo nieoczywiste i w sumie dość mroczne. Żeby się tam dostać należy bowiem przekroczyć cmentarne bramy. Miejsce to jest ciekawe dlatego, że znaleziono tutaj ślady bytności człowieka z co najmniej V wieku przed naszą erą! Swój gród obronny wzniósł tutaj ojciec Mieszka I – Siemiomysł. Niestety do dzisiejszych czasów nie przetrwał. Można jednak pospacerować po Szyi i pozachwycać się niezmąconą przyrodą i dzikim ptactwem, które ochoczo poluje tutaj na robaczki. Na zdjęciu widać akurat dwa żurawie w czasie pory obiadowej. 

Dojazd:

  • samochodem,
  • autobusem podmiejskim,
  • pociągiem z rowerem.

Zaniemyśl i Wyspa Edwarda 

Nieco dalej na południe od Kórnika i Bnina znajduje się Zaniemyśl. Wciąż można tu dojechać autobusem komunikacji miejskiej z Poznania! Największą atrakcją Zaniemyśla jest Wyspa Edwarda, której nazwę nadano na cześć Edwarda Raczyńskiego. Rzekomo wyspa jest sztucznym tworem, usypanym na polecenie Stanisława ze wspomnianego już wcześniej rodu Górków (podobno ukrył tu skarb). Atrakcją wyspy jest XVIII wieczny hrabiego Raczyńskiego wybudowany w stylu szwajcarskim – obecnie restauracja i hotel. Na uwagę zasługują też drzewa, a wśród nich aż 17 pomników przyrody. Wyspa połączona jest z lądem kładką pontonową. 

Dojazd:

  • samochodem,
  • autobusem podmiejskim,

Pałac w Rogalinie i Rogaliński Park Krajobrazowy

Pałac w Rogalinie (fot. kornik travel)

Całkiem niedaleko Zamku w Kórniku znajduje się zespół pałacowy w Rogalinie, który podobnie jak Wyspa Edwarda, należał onegdaj do majątku Raczyńskich. Oprócz samego pałacu można zwiedzić tutaj Kościół św. Marcelina, przypominający rzymską świątynię i będący także mauzoleum rodu. Atrakcję stanowi także piękny ogród pałacowy z Dębami Rogalińskimi oraz naturalnie Rogaliński Park Krajobrazowy

Kościół św. Marcelina w Rogalinie
Kościół św. Marcelina w Rogalinie

Dojazd:

  • samochodem.

Ścieżka Edukacyjna Bobrowy Szlak

Pozostajemy na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczkę Bobrowym Szlakiem najlepiej rozpocząć na wysokości wsi Czmoniec. Przez Bobrowy Szlak biegną 3 szlaki: żółty – dla dzieci (1km), zielony – dla bardziej wytrwałych (2,5km) i czerwony – dla zaawansowanych (4km). Na całej trasie można podziwiać ślady działalności bobrów – norki, obgryzione i powalone drzewa. Jest tutaj także wieża widokowa, która pozwala podziwiać rozlewisko Warty na tym obszarze. Nieopodal stąd znajduje się także Rezerwat Przyrody Krajkowo – na terenie starorzecza Warty. Słynie z występowania czapli siwej i kormorana czarnego

Dojazd:

  • samochodem.

Wielkopolski Park Narodowy, Osowa Góra i Kolej Drezynowa

Ponad 85 km szlaków pieszych – tyle dokładnie można schodzić w Wielkopolskim Parku Narodowym. 5 imponujących tras, które pozwalają na poznanie wartości przyrodniczych i kulturowych regionu. Najkrótszy ze szlaków ma 8 km, a najdłuższy 13. Do parku można dostać się między innymi z Mosiny, a jednym z najbardziej ciekawych sposobów poznawania okolicy jest przejażdżka koleją drezynową ze stacji Pożegowo do Osowej Góry. Tamże można udać się także na spacer po Gliniankach i dojść aż na wieżę widokową, z której rozpościerają się krajobrazy na cały Wielkopolski Park Narodowy.

Dojazd:

  • samochodem,
  • autobusem podmiejskim,
  • pociągiem + pociągiem z rowerem.

Przejażdżka drezyną: 12 PLN

Puszczykowo – dom Arkadego Fiedlera

Tuż za Mosiną i na granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się Puszczykowo, a w nim między innymi Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – znanego podróżnika, a także przystań wodna Puszczykowo-Niwka. 

Dojazd:

  • samochodem,
  • autobusem podmiejskim,
  • pociągiem + pociągiem z rowerem.

Muzeum A. Fiedlera: 11 PLN

Szreniawa – tajemnicza wieża w lesie

Z Puszczykowa tylko kilka kilometrów dzieli nas od Szreniawy i znajdującej się w niej WieżyMauzoleum Bierbaumów. W miejscowości znajdują się również: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego oraz Wystawa Agrolotnictwa. Warto także odwiedzić Browar Szreniawa!

Dojazd:

  • samochodem.

Muzeum + Wieża – Mauzoleum Bierbaumów: 15 PLN
Sama WieżaMauzoleum: 3 PLN
Browar Szreniawa: 30 PLN (degustacja piw, wieża i muzeum)


Koniecznie zobaczcie inne atrakcje w okolicy Poznania
  • sam Poznań
  • atrakcje na północ od Poznania
  • co na wschód od Poznania?
  • atrakcje na zachód od Poznania
Inne miasta w Polsce, które warto odwiedzić

 

Więcej
Postów