Góry Izerskie

Góry Izerskie skradły moje serce, kiedy pierwszy raz weszłam na Wysoki Kamień. Z jakiegoś powodu ten szlak i to miejsce pasuje mi znacznie bardziej od wszystkich innych tu – w Szklarskiej Porębie

Dlatego przyjechałam tu po raz kolejny i na bazę wypadową wybrałam znakomity apartament U Nas w Sudetach. To dwupokojowe mieszkanie z własnym ogródkiem (gdyby naszła ochota na grillowanie) i nowoczesnym, pełnym wyposażeniem. Z łatwością zmieści się tu czteroosobowa rodzina, paczka znajomych, czy para potrzebująca spokoju i przestrzeni tylko dla siebie. Z okien apartamentu rozpościerają się widoki na Góry Izerskie, a do ogrodu wieczorami zaglądają ciekawskie jelenie. Czego więcej chcieć? A, jedzenia. No więc odpowiadając, pyszne jedzonko oddalone jest o jakieś 200 metrów – w Chacie Izerskiej, w której zakończymy dzisiejsze zwiedzanie. 

Z Zakrętu Śmierci na Wysoki Kamień

O szlaku do Zakrętu Śmierci opowiadam szerzej we wcześniejszym wpisie. Myślę, że dobrze by było, gdybyście go sobie przeczytali. To wyjaśnia dlaczego tym razem pod sam Zakręt Śmierci podjeżdżam taksówką. Z niego kieruję się dobrze znanym żółtym szlakiem w stronę Wysokiego KamieniaPoniżej kilka fotka z jesieni 2020 z Zakrętu:

Zakręt Śmierci Szklarska Poręba
Zakręt Śmierci

Tym razem szlak pokonuję znacznie sprawniej i nie odczuwam dyskomfortu, który towarzyszył mi jesienią. Wysoki Kamień z Zakrętu Śmierci zdobywam w około 30 minut. Początkowy plan zakładał spacer aż do Chaty Górzystów i Stacji Turystycznej Orle.

formacje skalne przy szlaku na wysoki kamień
Formacje skalne przy szlaku na wysoki kamień

Jednak wiem, że to się nie uda z uwagi na kiepską kondycję. Decyduję więc, że przejdę mniej wymagającą (i zarazem mniej widokową) trasę do stacji kolejowej Szklarska Poręba Jakuszyce. 

Na Wysokim Kamieniu jednak zatrzymuję się na obowiązkową sesję zdjęciową. W okolicy tylko jedno miejsce przyćmiewa tę panoramę Karkonoszy i są to Śnieżne Kotły. Poniżej fotografie z jesieni 2020:

A teraz z 2021 roku (już nie z drona):

Tym razem nie pozwalam sobie na pyszną szarlotkę, bo czas jest ograniczony, a ja chcę zdążyć na ostatni pociąg do centrum miasta😅 .

Z Wysokiego Kamienia do Rozdroża pod Izerskimi Garbami

Od tego miejsca idziecie już czerwonym szlakiem. Wyraźnie odczujecie, że schodzicie z góry, bo trasa może nie jest stroma, ale wiedzie intensywnie w dół. Tym sposobem miniecie Rozdroże pod Zwaliskiem i dojdziecie do rozwidlenia szlaków przy Rozdrożu pod Izerskimi Garbami.

Po drodze miniecie ciekawe szlaki – kopalnię kwarcu i liczne szlaki rowerowe.

Uwaga las! Zapewnia ciszę i spokój
Uwaga las! Zapewnia ciszę i spokój

Możecie stąd jeszcze odbić do Chatki Górzystów, Polany Jakuszyckiej czy do Stacji Turystycznej Orle, a nawet do Świeradowa Zdroju, jeśli was tam nogi zaniosą. Ja jednak zmieniam szlak na zielony i zmierzam wprost do stacji kolejowej Szklarska Poręba Jakuszyce.

Zielonym szlakiem do Jakuszyc

Po drodze dochodzę do Rozdroża pod Cichą Równią i cały czas, równo zielonym szlakiem schodzę z gór. Trasa nie jest męcząca, a że jest pełne, czerwcowe słońce i lekko 30 stopni, to cieszę się, że zapewnia nieco cienia. 

Po drodze mijam urokliwe widoczki, przebija się widok na Wysoki Kamień, gdzieniegdzie nawet na Karkonosze. Niekiedy przy drodze spłynie trochę strumienia, żeby schłodzić stopy w upalnym trekkingu.

Z Jakuszyc do Chaty Izerskiej

Jak dostać się z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby? To proste! Trzeba złapać pociąg Kolei Izerskiej na stacji Szklarska Poręba Jakuszyce do Szklarska Poręba Górna/Dolna/Średnia. Bilet możecie kupić online na stronie Kolei Dolnośląskich lub Koleo.pl. Następnie jeśli chcecie dotrzeć do Chaty Izerskiej, to najlepiej wysiąść na stacji Szklarska Poręba Dolna i zejść nieco w dół i podejść nieco w górę. 

Zjecie tutaj przepyszne lokalne potrawy izerskie, między innymi, dla mięsojadów: kluskę izerską (potężny kartacz/pyza pełne mięsnego nadzienia) albo ćwiartki z kurczaka. Dla wegetarian pozostają pyszne pierogi ruskie – a wielkość porcji i tak zawstydzi nawet największych głodomorów. 

Stąd już tylko 5 minut spacerem od apartamentu U Nas w Sudetach. Można przedłużyć spacer i wybrać się stąd jeszcze na Złoty Widok, by podziwiać panoramę Karkonoszy. 

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
 

Więcej
Postów