Łuk Mużakowa

Jakiś czas temu napisałam notkę, w której opowiedziałam jak mało znam Polskę i ile pięknych miejsc można zobaczyć, korzystając z trudności w podróżowaniu za granicę. Pisząc tamten wpis nie wiedziałam jeszcze, że istnieje takie miejsce jak Geopark Łuk Mużakowa, Łużyce

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Gdzie są Łużyce i co tam znajdziecie?

Łużyce to teren wchodzący w skład niemieckiej Saksonii i polskiego województwa Lubuskiego. 

Historycznie górna część tej krainy należała przez wiele lat do Korony Czeskiej, a dawne nazwy miejscowości nadal używane są w Polsce, Czechach i na tabliczkach informacyjnych w Niemczech. Ludność tych terenów to częściowo potomkowie Serbołużyczan, czyli grupy etnicznej wywodzącej się z dawnych ludów Słowian połabskich. Do dzisiaj grupa ta ma pewne dodatkowe “przywileje” w Saksonii (choć nie udało im się wywalczyć autonomii): mają własne szkoły i instytucje kultury. Serbołużyczanie są dwujęzyczni, mówią nie tylko po niemiecku, ale także po dolno,- lub górnołużycku. Pierwszy bliższy jest polskiemu, a drugi czeskiemu.

Ogólnie polecam bardzo przeczytać historię Serbołużyczan, ich walki o zachowanie tradycji i kultury, wyśmiewanie przez Niemców (nawet przez Lutra!) oraz ich związki z Polakami i Czechami. 

Obszar ten pełen jest zapierającej dech w piersiach natury i romantycznej architektury. Można ją podziwiać w uroczych małych miejscowościach na kamienicach, rynkach i pałacach. I do tej części teraz przejdziemy. Co mają do zaoferowania Łużyce?

Geopark Łuk Mużakowa (i Park Mużakowski)

Położony na Nysie Łużyckiej Park Krajobrazowy leży zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie. Po stronie naszych zachodnich sąsiadów można zwiedzać wspaniałe ogrody w stylu angielskim i pałace, a po stronie polskiej najciekawszą atrakcją jest Geopark Łuk Mużakowa. 

Jaka piękna katastrofa.

Ten obszar w skutek działalności człowieka (kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego), został bardzo silnie zdegradowany. Naukowcy i działacze środowiskowi włożyli dużo pracy w to, by obszar ten przywrócić do dawnego “życia”. Wcześniej teren ten był silnie eksploatowany górniczo. Po zakończeniu prac w dawnej kopalni odkrywkowej Babina, w dołach po pracach wydobywczych zebrała się woda, która przybrała najróżniejsze kolory – od ciemnoniebieskiego, przez turkusowy, na rdzawym kończąc.

Skąd te kolory? Wszystko zależy od tego, co w danym “dole” wydobywano: węgiel brunatny sprawił, że stała się ona rdzawo-pomarańczowa, iły i gliny zafarbowały jeziorka na turkusy i zielenie, a piaski szklarskie wydobyły najczystsze lazurowe barwy. Jedna uwaga – w jeziorkach się nie kąpiemy. Woda z nich nie jest także zdatna do picia. 

Po Geoparku chodzi się łatwo, a całą ścieżkę ułatwiają oznaczenia i informacje przy kolejnych punktach. W ten sposób znajdziecie wszystkie jeziorka i źródełka oraz wieżę widokową. Rozpościera się z niej widok na największy zbiornik – Jezioro Afryka (nazwa pochodzi od kształtu jeziora widzianego z góry – przypomina kontynent). 

Po stronie niemieckiej, w Parku Mużakowskim, można odwiedzić jedną z wciąż funkcjonujących kopalń i również tam udać się na punkt widokowy.

Wejście na teren jest darmowe, a szczegóły o ścieżce turystycznej przeczytacie na stronie Stowarzyszenia Geoparku.

Łęknica i Bad Muskau – jedno miasto w dwóch odmianach

Nie będę się tutaj rozpisywać o Łęknicy, to typowe polsko-niemieckie przejście graniczne. Jest tu trochę ładnych budynków, ale największe wrażenie robi wielki blaszany bazar, na którym co drugie stanowisko zachęca do zakupu Zigaretten. Kiedy tylko przekroczycie most na Nysie, okaże się, że traficie do nowego świata. Zadbane, stare kamienice, urocze uliczki i oczywiście on – pałac księcia Pücklera. Takie właśnie miały być Łużyce.

Pałac i ogrody Pücklera w Bad Muskau

Książę Pückler był typowym, renesansowym bawidamkiem, który rozpoczął budowę tego, co znamy dzisiaj pod nazwą Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Ze swoich wojaży przywoził romantyczne i wywrotowe idee, tworząc niezwykły obraz natury korespondujący z architekturą. I świetnie sobie z tym radził, gorzej jednak było z pieniędzmi, które kończyły się niespodziewanie szybko. Zostawił jednak po sobie znakomitą spuściznę, którą warto podziwiać do dziś. Co prawda zamek został zniszczony w czasie II Wojny Światowej, ale zrobiono renowację i można od kilku lat zwiedzać obiekt. 

Z zamkowej wieży rozciąga się panorama widokowa na bajeczną okolicę. Wejście kosztuje od 6 do 12 Euro, w zależności od wybranej opcji zwiedzania. 

Park Rododendronów (Różaneczników) i Azalii w Kromlau

Łużyce to roślinność i książęta prześcigający się w tworzeniu unikatowych, romantycznych miejsc. Niedaleko ogrodów księcia Pücklera znajduje się niezwykłe miejsce, które od lat chciałam zobaczyć. Mowa o Teufelbrücke (Moście Diabła), nazywanym też Rakotzbrücke, od jeziora, nad którym leży (Rakotzsee). To miejsce, które wywołuje niezwykłą, wizualną ucztę dla oczu. Piękny łuk mostu, przy niezmąconej tafli wody tworzy z odbiciem iście symetryczne koło. Uwaga, ten obiekt nie należy do części

Niestety do 2021 roku obiekt i fragmenty parku są w renowacji. Na tę chwilę nie ma czego oglądać, bo wszystko schowało się za rusztowaniem, dlatego zdjęcie (niestety) z internetu. 

Most Diabła Kromlau
fot. @manny PANTOJA Unsplash

W samym parku oczywiście można podziwiać romantyczne zaułki, malowniczy dom kawalera, czy piękne rośliny.

Będąc już tutaj można pokusić się o wycieczkę do Bastei i Saksonii Szwajcarskiej.

Na zakończenie!

Plastinarium
Plastinarium

Jeśli macie więcej czasu polecam udać się na spływ kajakowy lub pontonowy po Nysie Łużyckiej. Nie pożałujecie, bo natura daje tutaj ostro czadu! W drodze powrotnej do centralnej Polski możecie zahaczyć jeszcze o Gubin/Guben. Tam znajdziecie jedno z najdziwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych muzeów, jakie można sobie wyobrazić. Plastynarium, bo o nim mowa, to muzeum i warsztat. Plastynuje się w nim (czyli preparuje bez użycia formaliny) prawdziwe ludzkie ciała. Jeśli interesuje was anatomia człowieka, jest to szczególnie ciekawe do odwiedzenia miejsce na mapie świata!

Inne ciekawe miejsca do zobaczenia w Polsce:

 

Więcej
Postów